۱۱ میلیون تن کالا از بندر شهید رجایی صادر شد

الله‌مراد عفیفی‌پور روز یکشنبه در جمع خبرنگاران افزود: این میزان کالاها به ترتیب افزایش 4 و 15 درصدی را نسبت به مدت مشابه سال گذشته داشتند.
۱۱ میلیون تن کالا از بندر شهید رجایی صادر شد

الله مراد عفیفی پور روز یکشنبه در جمع خبرنگاران افزود: این میزان کالاها به ترتیب افزایش ۴ و ۱۵ درصدی را نسبت به مدت مشابه سال گذشته داشتند.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی ادامه داد: در این مدت هم چنین یک میلیون و ۷۷۳ هزار تن کالای غیر‌نفتی با کاهش ۳۰ درصدی و ۳۳۳ هزار تن فرآورده نفتی با کاهش ۵۳ درصدی وارد بندر شهید رجایی شده است.

وی به دیگر محموله‌های غیر‌نفتی در بندر شهید رجایی اشاره کرد و بیان داشت: در ۳ ماه نخست امسال، ۷۲۴ هزار و ۱۴۹ تن کالای غیر نفتی از این بندر به دیگر بندرهای منطقه ترانشیپ، یک میلیون و ۳۲۳ هزار تن ترانزیت و ۹ هزار و ۴۷۴ تن کابوتاژ شده است.

عفیفی پور گفت: در این مدت هم چنین بیش از ۴ میلیون تن فرآورده نفتی کابوتاژ و ۱۵ هزار و ۴۳۷ تن فرآورده نفتی در بندر شهید رجایی ترانزیت شد که عملیات ترانزیت افزایش ۱۰۰ درصدی را نشان می‌دهد.

وی ابراز داشت: در مجموع در بهار امسال حدود ۲۰ میلیون تن انواع کالا در بندر شهید رجایی تخلیه و بارگیری شد که  ۱۳ میلیون تن از این کالاها غیر نفتی و ۶ میلیون و ۵۳۶ هزار تن نیز نفتی بوده است.

کشتی‌های ورودی به بندر شهید رجایی افزایش یافت

مدیر منطقه ویژه اقتصادی بندر شهید رجایی هم چنبن با اشاره به آمار ترافیک دریایی در حوضچه‌ها و اسکله‌های بندر شهید رجایی گفت: در سه ماه نخست امسال، یکهزار فروند شناور وارد این بندر شده که در همسنجی با پارسال از لحاظ تردد افزایش ۴ و ۷ دهم درصدی داشته است.

عفیفی پور گفت: ۸۴۴ فروند از شناورهای وارد شده به اسکله‌های ۴۰ گانه بندر شهید رجایی مربوط به کشتی‌های دارای تناژ بالای هزار تن بوده است.

بندر شهید رجایی با بهره مندی از پیشرفته‌ترین پایانه‌های کانتینری و برخورداری از تجهیزات روز دنیا، بزرگ‌ترین بندر کانتینری ایران است که تخلیه و بارگیری بیش از ۸۰ درصد کالاهای کانتینری در سطح کل بندرهای کشور را پشتیبانی می‌کند.

این بندر در ۲۳ کیلومتری غرب بندرعباس مرکز استان هرمزگان واقع شده است.

 

منبع: ایرنا

این مطلب را به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام تجارت نیوز