۱۲۰ روز آرامش سیاسی

اعضای چشم‌انداز بورس «تجارت‌نیوز» هفته جاری را هفته‌ای مثبت برای شاخص کل بورس پیش‌بینی کرده‌اند.

۱۲۰ روز آرامش سیاسی

پانیذ نوربخش: بازار سرمایه از مهم‌ترین ارکان یک اقتصاد است و افراد بسیاری به طور مداوم در حال رصد این بازار هستند. بدیهی است دسترسی به نظر خبرگان در قالب تحلیل یا پیش‌بینی بورس، از مطلوبیت ویژه‌ای برای فعالان و کنشگران این بازار برخوردار است.

در همین راستا، تجارت‌نیوز خدمت تازه‌ای را به علاقه‌مندان این حوزه ارائه می‌دهد. هر هفته دیدگاه تحلیلی کارشناسان خبره بورس را در مورد وضعیت بازار سهام در هفته جاری جویا می‌شویم و در اولین ساعات شنبه هر هفته آن را در اختیار شما قرار می‌دهیم.

 

 

نظرسنجی این هفته «تجارت‌نیوز» از چهره‌های شناخته شده، فعالان و تحلیل‌گران بازار سرمایه نشان از بازاری مثبت دارد.

گروه‌هایی که اکثر بزرگان تحلیل بنیادی، تکنیکالی و اقتصادی کشور در مورد احتمال روند مثبت آن‌ها در هفته پیش رو اتفاق نظر دارند عبارتند از: پتروشیمی‌ها، پالایشی‌ها، خودرویی‌ها و انبوه‌سازی‌ها. گفتنی است از آنجایی که نظرسنجی پیش از اعلام رسمی سخنرانی ترامپ در خصوص برجام انجام شده برخی از اعضا ترجیح دادند محتاطانه‌تر نظر دهند.

به گزارش «تجارت‌نیوز»، همان‌گونه که در مصاحبه روز چهارشنبه با شمردن دلایل کارشناسانه علل عدم خروج ترامپ از برجام و مضرات این تصمیم برای آمریکا را برشمردیم، شب گذشته شاهد تمدید تعلیق تحریم‌های هسته‌ای علیه ایران توسط ترامپ بودیم. این اتفاق نشان می‌دهد برجام توافقی نیست که به سادگی لغو شود، حتی اگر پای زورگوی قدرتمندی مثل ترامپ وسط باشد.

در سخنرانی شب گذشته ترامپ عنوان کرد که این بار «ممکن است» آخرین باری باشد که تعلیق تحریم‌های هسته‌ای ایران را تمدید می‌کند و فرصتی ۱۲۰ روزه برای مذاکره در خصوص برنامه موشکی ایران تعیین کرد. عدم قطعیت ترامپ در مورد خروج از برجام و استفاده از عبارت ممکن است، احتمال تمدید مجدد تعلیق تحریم‌ها را در ۱۲۰ روز آینده بالا می‌برد.

حمایت تمام‌قد اکثر کشورهای اروپایی و جامعه جهانی به ایران این جسارت را می‌دهد که محکم روی موضع خود پافشاری کند و خواسته آمریکا در خصوص اضافه کردن موارد جدید به برجام را نپذیرد.

اما در بازارهای جهانی شاهد ادامه رشد قیمت کامودیتی‌ها هستیم. قیمت هر بشکه نفت برنت در بازارهای جهانی به بیش از ۶۹ دلار رسید و ادامه این روند قیمتی یا ثبات در سطوح فعلی، آینده‌ای بسیار روشن را برای شرکت‌های پتروپالایشی بازار سرمایه ایران نمایش می‌دهد.

چشم‌انداز هفته آتی

ردیفکارشناسانسمتشاخص کلگروه/دسته‌های پیش‌رو
۱حمید اعرابیفعال و تحلیل‌گر بازار سرمایهمتعادلتک‌سهم‌ها
۲ولید هلالاتفعال و تحلیل‌گر بازار سرمایهمتعادلتک‌سهم‌ها
۳رحیم کریمیمعاون گروه سرمایه‌گذاری سایپامثبتزغال‌سنگ، تک‌سهم‌ها
۴محمد نوربخشمدیر سرمایه‌گذاری کارگزاری سرمایه و دانشمثبتپتروشیمی‌ها
۵مهدی طحانیمدیرعامل شرکت مشاوره سرمایه‌گذاری آوای آگاهمثبتپتروشیمی‌ها، پالایشی‌ها
۶مهدی میرزاییفعال و تحلیل‌گر بازار سرمایهمتعادلتک‌سهم‌ها
۷مهدی ساسانیفعال و تحلیل‌گر بازار سرمایهمتعادلتک‌سهم‌ها
۸میثم صمدیفعال و تحلیل‌گر بازار سرمایهمثبتخودرویی‌ها، انبوه‌سازی‌ها
۹امیرمهدی صباییمدیریت پرتفوی و تامین مالی هلدینگ تاپیکومثبتشیمیایی‌ها، فرآورده‌های نفتی
۱۰نیما آزادیفعال و تحلیل‌گر بازار سرمایهمثبت
۱۱امیر مقدمفعال و تحلیل‌گر بازار سرمایهمثبتخودرویی‌ها، انبوه‌سازی‌ها

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید