بازدید دکتر ولایتی از نمایشگاه دستاوردهای گمرک الکترونیک

بازدید دکتر ولایتی از نمایشگاه دستاوردهای گمرک الکترونیک

رئیس‌کل گمرک ایران گفت: 1250 شرکت حمل‌ونقل هوایی، زمینی و دریایی در پنجره واحد تجاری گمرک مشارکت می‌کنند و سازمان جهانی گمرک، الکترونیکی شدن گمرک ایران را گام اول برای توسعه تجارت ایران با جهان تعبیر کرده است.

علی‌اکبر ولایتی امروز در بازدید از بخش مانیتورینگ دستگاه‌های ایکس‌ری گمرکات سراسر کشور، کشفیات مواد مخدر و نمایشگاه دستاوردهای گمرک الکترونیک که شامل سامانه جامع گمرکی و پنجره واحد تجارت فرامرزی است، ضمن آشنایی نزدیک با روند فعالیت سیستم الکترونیکی گمرک جمهوری اسلامی ایران در جریان وضعیت گمرک و تاثیر عملکرد آن بر تجارت خارجی کشور قرار گرفت.

به گزارش تجارت‌نیوز به نقل از روابط عمومی گمرک ایران، در این بازدید رئیس‌کل گمرک ایران روند عملکرد گمرکات کشور پس از الکترونیکی شدن را برای رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام تشریح کرد.

مسعود کرباسیان در این بازدید ضمن اشاره به کاهش چشمگیر مراجعان حضوری به عنوان یکی از ملموس‌ترین اثرات راه‌اندازی سامانه جامع گمرکی گفت: در حال حاضر تمامی عملیات گمرکی بدون حضور فیزیکی انجام می‌شود، در حالی که پیش از این با مراجعه به گمرک و با استفاده از اسناد کاغذی امکان‌پذیر بود.

مسعود کرباسیان در پاسخ به این مقام که درباره برخی رویه‌های وارداتی که مجاز است اما منجر به واردات بی‌رویه شده است، با اشاره به رویه‌های مسافری و کوله‌بری توضیح داد: برآورد ما این است که 3 میلیارد دلار از طریق کوله بری به کشور وارد می‌شود و هرساله 40 میلیون نفر به مناطق آزاد سفر می‌کنند و حجم انبوهی کالا از این طریق به بازار کشور وارد می‌کنند. این رویه‌ها برای مرزنشینان پیش‌بینی شده بود در حالی که به نظر ما مرزنشینان صاحب کالا نیستند؛ آن‌ها فقط باربر کالا هستند.

رئیس‌کل گمرک در تشریح جایگاه جهانی گمرک کشور و بهبود نگاه سازمان جهانی گمرک گفت: الکترونیکی شدن سیستم گمرک کشور بسیار مورد توجه سازمان جهانی گمرک است و آن‌ها این اقدام را گام اول برای توسعه تجارت ایران با جهان تعبیر کرده‌اند.

کرباسیان در بخش دیگری از توضیحاتش به زمان اعلام کالا به گمرک و تغییر روند آن اشاره کرد و گفت: پیش از الکترونیکی شدن گمرک و راه‌اندازی پنجره واحد، کالا ده روز پس از ورود به گمرک اظهار می‌شد در حالی که هم‌اکنون با همکاری 1250 شرکت حمل‌ونقل هوایی، زمینی و دریایی که از سراسر دنیا با ما در ارتباط هستند، اسناد حمل کالا از مبدا پیش از ارسال به گمرک ایران اعلام می‌شود.

موضوع دیگری که رئیس‌کل گمرک ایران به عنوان یکی از مهم‌ترین نتایج راه‌اندازی سامانه جامع امور گمرکی از آن نام برد، افزایش امنیت در تجارت خارجی بود. کرباسیان گفت: از آنجایی که استفاده از سامانه سرعت عملیات را بالا برده است، این فرآیند بستر امنی را برای تجارت ایجاد کرده و همین امنیت موجب افزایش درآمدهای گمرکی و افزایش ریسک قاچاق شده است.

رئیس‌کل گمرک ایران دسترسی به گواهی مبدا را از دیگر مزیت‌های این سیستم عنوان کرد و گفت: عدم دسترسی به این گواهی باعث سوء استفاده برخی افراد و تخلفات زیادی بود که در حال حاضر با برقراری این فرآیند با برخی کشورها امکان انجام این تخلف امکان‌پذیر نیست.

در این بازدید رئیس‌کل گمرک ایران گزارشی از کشف بیش از ۳۰۰ تن مواد مخدر و پیش سازهای سنتی و صنعتی در گمرک ارائه کرد که دکتر ولایتی با تشکر از اقدامات و عملکرد گمرک به طور ویژه از عملکرد گمرک ایران در کشف و مبارزه با مواد مخدر تقدیر و تشکر کرد.

 

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند