آثار مخرب پیشرفت تکنولوژی بر کودکان

این روزها پیشرفت تکنولوژی سن نمی‌شناشد و تمام افراد را به گونه‌ای به خود معتاد کرده است اما این اتفاق بیشترین آسیب را به کودکان ما وارد می‌کند که خساراتی جبران‌ناپذیر به‌وجود خواهد آورد.

آثار مخرب پیشرفت تکنولوژی بر کودکان

بازی‌های کامپیوتری، تبلت، پلی استیشن و ایکس باکس در کنار آپارتمان‌های کوچک و بدون حیاط تمام آن چیزی است که کودکان امروزی را در خانه نگه می‌دارد و از طبیعت محروم می‌کند. این اتفاق که گاهی اجتناب ناپذیر هم به نظر می‌رسد چه تبعاتی به دنبال دارد؟ سلامت جسمی کودکان چگونه تحت تاثیر این سبک از زندگی قرار می‌گیرد؟

چه بلایی سر کودکان می‌آید؟

به گزارش تجارت‌نیوز، بهتر است دیگر حاشیه نرویم. آموزش الکترونیکی و بازی‌ها اصلا برای کودکان در سنین پایین مناسب نیست. در واقع می‌توان گفت که کودکان هنگام کار با وسایل الکترونیکی هیچ چیزی نمی‌آموزند.

آن‌ها در عوض با بازی کردن و خواندن و شنیدن مطالب، چیزهای بیشتری می‌آموزند. کودکان باید در سنین پایین اجتماعی شوند و آن‌ها این کار را با تقلید از رفتار والدین خود انجام می‌دهند. اما اگر قرار باشد که مدام به گوشی و تبلت خیره شوند، دیگر زمانی برای یادگیری باقی نمی‌ماند.

اغلب ما کم یا بیش در مورد خطرات کم تحرکی و دوری از طبیعت شنیده‌ایم؛ اما احتمالا متعجب خواهیم شد اگر بدانیم این سبک از زندگی می‌تواند در آینده موجب کم بینایی و حتی نابینایی کودکان شود.

بر اساس نتایج به دست آمده از آخرین تحقیقات انجام شده، دوری کودمان از نور طبیعی خورشید اثر مستقیمی بر بینایی آن‌ها می‌گذارد، این تأثیر در کوتاه مدت به شکل تاری یا دو بینی نمایان می‌شود.

چشم پزشکان بر این عقیده هستند که نشستن کودکان در خانه و سرگرم شدن با انواع بازی‌های دیجیتالی نتیجه‌ای جز نزدیک بینی ندارد؛ عارضه‌ای که در طولانی مدت حتی می‌تواند به نابینایی منتهی شود.

به همین خاطر، والدین که کودکانی معتاد به این صفحه‌های دیجیتالی دارند باید از این امر مطمئن باشند که فرزندشان در طول روز حداقل ۹۰ دقیقه را بیرون از خانه و زیر نور خورشید سپری می‌کند.

ممکن است عوارض عدم مواجهه با نور خورشید در کوتاه مدت خودش را نشان ندهد؛ ولی در طولانی مدت قطع به یقین بینایی کودکان را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

به همین دلیل و برای پیشگیری از یک فاجعه که فاصله چندانی تا وقوع آن باقی نمانده باید راهی برای این مسئله پیدا کرد؛ و آن چیزی نیست جز تلاش برای جدایی کودکان از انواع بازی‌ها و وسایل دیجیتالی که آسیب جدی به چشم آنها وارد می‌کند.

از دیگر مشکلات این سبک زندگی می‌توان به موارد دیگر اشاره کرد:

به مهره‌های گردن، توانایی کلامی، شور و شوق اجتماعی، میزان تمرکز و روابط عاطفی کودکان آسیب وارد می‌شود.

اوتیسم نیز یکی دیگر از عواقب احتمالی استفاده بیش از حد وسایل الکترونیکی است. بنابراین، اگر دفعه بعد خواستید برای ساکت کردن کودک، به او گوشی یا تبلت بدهید حتما به عواقب آن فکر کنید؛ شاید نیاز باشد در تصمیم خود تجدیدنظر کنید.

بنابراین، اگر می‌خواهید فرزندانتان در آینده بتوانند تصویری واضح از این دنیا داشته باشند لازم است ابتدا زمان و نحوه استفاده از تکنولوژی را به آنها بیاموزید که دائما ترس از اعتیاد و نابودی دید آنها را نداشته باشید، روزانه چند ساعت با فرزندانتان در بیرون از خانه قدم بزنید یا به بازی‌های سنتی بپردازید این کار نه تنها آنها را از نابودی چشمان در امان نگه می‌دارد بلکه همبستگی والدین را بیشتر می‌کند، تلاش کنید عادت استفاده طولانی مدت از تبلت، تلفن همراه یا کنسول‌های بازی را از سر آنها بیندازید.

 

منبع: فانوس

این مطلب را به اشتراک بگذارید