تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

تاخیر ۶ ماهه در واریز سهمیه بنزین/ سهمیه بنزین اسنپ و تپسی واریز شد؟

تاخیر ۶ ماهه در واریز سهمیه بنزین/ سهمیه بنزین اسنپ و تپسی واریز شد؟

سهمیه بنزین بهمن ماه شب گذشته به کارت سوخت رانندگان واریز شد. اما رانندگان تاکسی اینترنتی می‌گویند حدود شش ماه است که سهمیه بنزین خود را دریافت نکرده‌اند و کسی هم پاسخگوی آنها نیست. اما مشکل چیست و چرا سهمیه سوخت تاکسی‌های اینترنتی واریز نمی‌شود؟

به گزارش تجارت‌نیوز، از سال ۹۸ و همزمان با دو نرخی شدن بنزین، قرار بود ماهانه سهمیه سوخت مشخصی به حساب رانندگان تاکسی‌های اینترنتی واریز شود. آنگونه که پیگیری‌ها نشان می‌دهد آخرین سهمیه بنزین واریز شده به کارت رانندگان اسنپ و تپسی به مرداد ماه باز می‌گردد. این یعنی رانندگان استپ و تپسی شش ماه است که سهمیه بنزین دریافت نکرده‌اند.

البته دو روز قبل روابط عمومی اتحادیه تاکسیرانی‌های شهری کشور اعلام کرده بود که سهمیه بنزین مهر ماه در ۲۸ دی به حساب رانندگان تاکسی اینتزنتی واریز شده است. اما گویا همه رانندگان مشمول این سهمیه نشده‌اند و برخی از آنها همچنان منتظر دریافت سهمیه سوخت مرداد خود هستند.

دلیل تاخیر واریز سهمیه بنزین چیست؟

از ابتدا قرار بر این بود که شرکت‌های تاکسی اینترنتی اطلاعات مربوط به پیمایش رانندگان خود را در سامانه سماس وارد کنند و هر راننده‌ای که پیمایش آن بیش از ۲۰۰ کیلومتر در ماه باشد،‌ مشمول سهمیه بنزین شود. سهمیه‌ای که ماهانه به صورت ریالی به کارت راننده واریز می‌شود.

در مرحله بعد وزارت کشور باید اطلاعات را تایید کند و به شرکت ملی فرآورده‌های نفتی ارسال کنند تا سهمیه بنزین رانندگان استپ و تپسی واریز شود. به عبارتی تاکسی‌های اینترنتی می‌گویند روند واریز سهمیه سوخت خودروها از دایره مسئولیت آنها خارج است و احتمالا مشکل با در وزارت کشور است یا شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی.

با این حال گلایه‌های رانندگان از عدم واریز سهمیه سوخت همچنان ادامه دارد و تا به امروز، شش ماه است که خبری از سهمیه سوخت رانندگان اسنپ و تپ‌سی نیست.

اسنپ و تپسی می‌گویند اطلاعات رانندگان را به موقع در سامانه سماس بارگذاری می‌کنند اما همچنان سهمیه رانندگان واریز نشده است. رانندگان تاکسی اینترنتی هم می‌گویند سهمیه ۶۰ لیتری بنزین ماهانه برای آنها کافی نیست و بنزین سه هزار تومانی هم برای آنها صرفه اقتصادی ندارد.

برای همین بسیاری از رانندگان ترجیح می‌دهند در روزهای پایانی ماه که سهمیه بنزینشان تمام شده،‌ مسافر جدید قبول نکنند و کار نمی‌کنند.

برخی از رانندگان هم می‌گویند تاخیر در واریز سهمیه بنزین شامل حال همه رانندگان نمی‌شود. سهمیه برخی از رانندگان اسنپ و تپسی زودتر پرداخت می‌شود و سهمیه برخی دیرتر. یکی از رانندگان می‌گوید گویا زمان واریز به امتیاز رانندگان بستگی دارد. برخی که امتیاز بالاتری دارند، زودتر سهمیه بنزین می‌گیرند و برخی که امتیاز کمتری دارند به انتهای صف می‌روند.

اما هنوز مشخصا اعلام نشده که چرا سهمیه بنزین رانندگان اسنپ و تپسی با تاخیر واریز می‌شود.

تاخیر در واریز سهمیه بنزین تاکسی‌های اینترنتی

آنچه در ادامه می‌خوانید روایت برخی از رانندگان تاکسی اینترنتی درباره تاخیر در واریز سهمیه بنزین ماهانه است.

«هزاران راننده سهمیه بنزین رو نگرفتن و اسنپ هم هیچ جوابی نمیده. زمانی که بنزین گران شد اسنپ راننده ها رو خاطر جمع کرد که کار کنید بنزین شما رو میدیم.. ولی چند ماهه که نداده و اول دی ماه که سهمیه سه ماه پیش رو داد به خیلیا سهمیه واریز نشد و کسی هم جواب نمیده.»

«سه ماهه سهمیه بنزین نگرفتم. حداقل دلیلش رو توضیح بدید یا بگید چه زمان سهمیه سوخت ما رو میریزید.»

«حدود ۶ ماه اسنپ فعالیت کردم. سهمیه بنزین نمیدن و کیلومتری هزار تومنم نمیفته. کمیسیونم ۲۰ درصد کم میکنن بعد ۶ ماه رفتم مسافر خطی سوار میکنم هم ماشینم کمتر راه میره هم ۴ برابر درامدم زیاد شده.»

« شش ماهه سهمیه بنزین ما رو نریختن. بعد میگن چرا راننده نیست. هر وقت سهمیه بنزین ۶ ماهی ک پرداخت نکردن رو تسویه کردن من باز شروع میکنم به کار.»

«اسنپ از خرداد به بعد سهمیه بنزین نمیده. داریم با بنزین آزاد مسافر جابجا می‌کنیم.»

توقف فعالیت به دلیل واریز نشدن سهمیه سوخت؟

« من راننده اسنپم. می‌تونم روزی ۳۰ تا سرویس برم. اما کلا روزی ۱۰ تا ۱۵ تا میرم. چون سهمیه بنزین رو نمیدن و منم نمی ‌تونم هی بنزین آزاد بزنم. برای دوگانه سوز گکردن ماشین ثبت نام کردم خبری نیست سهمیه بنزین اسنپ هم برام واریز نمیشه.»

«من خودم چند ماهیه راننده اسنپم. گفته بودن سهمیه بنزین میدن که ندادن.»

«سهمیه بنزینمو نریختن میگم چرا نریختید میگه نمیدونم از سامانه بپرس ولی سامانه قطعه!»

«ولی توروخدا پیگیر سهمیه بنزین تاکسی‌های اینترنتی باشین .. اصن سهمیه بنزین مارو نمیزنن.»

الان تمام رانندهای اسنپ نزدیک به ۶ تا ۷ ماهه سهمیه بنزین دریافت نکردن. نصف سال بنزین سه هزار تومنی زدیم!»

«متاسفانه سهمیه بنزین ماهانه را یا کامل واریز نمی کنند یا اصلا واریز نمی کنند.»

اگر شما هم در تاکسی‌ اینترنتی فعالیت می‌کنید، بگویید که سهمیه سوخت شما از چه زمان واریز نشده است.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند