تخریب محیط زیست شانس تولید داروهای نجات بخش را کاهش داد

تخریب محیط زیست شانس تولید داروهای نجات بخش را کاهش داد

وجود گونه‌های مختلف گیاهی در جهان، یکی از منابع تولید داروهایی است که می توانند انسان را از مرگ حتمی نجات دهند، اما تخریب محیط زیست تحقق این هدف را دشوار کرده است.

بسیاری از تمدن‌های باستانی با استفاده از ترکیبات گیاهی برای درمان افراد بیمار اقدام می‌کردند و استفاده از این روش تا به امروز با ضعف و قوت ادامه داشته است.

به گزارش تجارن‌نیوز،به عنوان نمونه مصریان باستان به طور گسترده از درخت بید بدین منظور استفاده می‌کردند. درخت بید حاوی اسید سالیسیلیک است که البته قابلیت آن برای کاستن از تب و درد بعدها کشف شد. داروی آسپیرین هم با استفاده از مشتقات درخت بید تولید شد.

اما تخریب محیط زیست باعث شده تا کشف داروهای جدید برای درمان بیماری های خطرناک و واگیردار دشوار شود. بررسی های بنیاد جهانی حیات وحش در سوئیس نشان می دهد حداقل ۷۰ درصد از تمامی داروهای ۲۵ سال اخیر با استفاده از منابع طبیعی موجود در طبیعت تولید شده اند.

اما تولید دارو تنها با استفاده از گیاهان انجام نمی‌شود و برخی حیوانات و حتی حشرات نیز بدین منظور قابل استفاده هستند. به عنوان مثال اخیرا از آب دهان نوعی عنکبوت برای تولید داروی ضدسرطان استفاده شده است. حشرات الهام بخش تولید داروهایی برای درمان کم شنوایی، بیماری پارکینسون و غیره نیز بوده‌اند.

اما بررسی‌های تازه بنیاد مذکور نشان می‌دهد در چهار دهه اخیر حیات وحش به شدت تخریب شده و تلاش انسان برای دستیابی به منابع گسترده تر انرژی و غذا باعث نابودی ۶۰ درصد از انواع پستانداران، پرندگان، ماهی ها و خزندگان از سال ۱۹۷۰ بدین سو شده است.

این بنیاد هشدار داده که روند تخریب محیط زیست در سال‍‌های اخیر بسیار شدیدتر شده و اگر انسانی بر روی کره زمین زندگی نمی‌کرد این روند هزار تا ده هزار برابر کندتر می‍شد.

به عنوان نمونه در ۳۰ سال اخیر حدود ۲۰ درصد از گونه‌های مختلف گیاهی و جانوری تنها در جنگل‌های آمازون از بین رفته‌اند که برخی از آنها برای تولید داروهای بسیار حیاتی و نجات بخش انسان قابل استفاده بودند.

دانشمندان هشدار می‌دهند با توجه به افزایش توان مقابله ویروس‌ها و باکتری‌های جدید با آنتی بیوتیک‌های قدیمی و ضرورت تولید داروهای جدید، تولید این داروها بدون توقف روند تخریب محیط زیست ناممکن خواهد بود و نتیجه این امر مرگ سالانه ۱۰ میلیون نفر تا سال ۲۰۵۰ خواهد بود.

 

منبع:نیواطلس

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند