تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

دور جدید تماس‌های خارجی/ نگران تماس از شماره‌های خارجی باشیم؟

دور جدید تماس‌های خارجی/ نگران تماس از شماره‌های خارجی باشیم؟

چند سالی می‌شود که تماس شماره‌‌های خارجی با افراد داخل کشور، موجب نگرانی آن‌ها شده و به تازگی نیز این تعداد این تماس‌ها افزایش یافته است. این تماس‌های مشکوک به گفته کارشناسان کلاهبرداری به شیوه جدید است.

به گزارش تجارت‌نیوز، چند سالی می‌شود که موضوع تماس شماره‌‌های خارجی و ناشناس، به خصوص با پیش‌شماره کشورهای کوچک آفریقایی مورد بحث و بررسی قرار گرفته است. به تازگی نیز تعداد این تماس‌ها افزایش یافته و باعث نگرانی مشترکین تلفن همراه شده است.

این روش و شیوه‌های مشابه آن با هماهنگی برخی اپراتور‌های خارجی و با هدف کسب درآمد غیرقانونی یا همان کلاه‌برداری از مشترکین اپراتور‌های سایر کشور‌ها با استفاده از سرویس‌های مخابراتی صورت می‌گیرد.

این اتفاق اصولا از طریق ربات‌های تماس گیرنده‌ خودکار و به صورت نرم افزاری با تعداد زیادی از شماره‌هایی که به طور رندوم ذخیره شدند، یک یا دو تماس کوتاه برقرار ‌می‌کنند و فردی وقتی این تماس‌های از دست رفته را می‌بیند به‌ احتمال زیاد از سر کنجکاوی با آن‌ها تماس می‌گیرد.

تماس با کشورهایی خارجی به خصوص آفریقا، هزینه نسبتا بالایی دارد. به ازای هر یک دقیقه تماس، ده هزار تومان از اعتبار فرد کاسته می‌شود و این اعتبارهای از دست رفته، سود کلانی را به این شرکت‌های مخابراتی خارج از کشور می‌رسانند.

با شماره‌های خارجی تماس نگیرید

معمولا افراد بعد از دیدن این تماس‌ها بر روی صفحه تلفن همراه خود نگران این موضوع می‌شوند که ممکن است برایشان مشکلی جدی ایجاد شود یا امکان هک تلفن همراه آن‌ها وجود دارد.

اما این تماس‌های خارجی در صورتی که به آن‌ها اعتنا و تماس دوباره با آن‌ها برقرار نشود، به گفته کارشناسان، مشکلی برای فرد ایجاد نمی‌کنند.

رئیس پلیس فتا استان خوزستان در فروردین امسال به روزنامه ایران گفت:  توصیه ما به شهروندان این است در صورتی که مکالمات بین المللی ندارند به این تماس‌ها اعتنا نکرده و آنها را نادیده بگیرند. شهروندان در صورت دریافت تماس‌های مشکوک و یا اطلاع از هرگونه فعالیت مجرمانه در فضای مجازی یا پیام‌رسان‌های موبایلی مراتب را از طریق نشانی پلیس فتا به آدرس www.Cyberpolice.ir بخش ارتباطات مردمی گزارش دهند.

در سال ۹۷، محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات سابق در برنامه تلویزیونی گفت: این موضوع را پیگیری کردیم که از شیوه های تحلیل اطلاعات استفاده شود تا سرمنشاءهای آن را شناسایی کنند و ترجیح دادیم تا این اقدامات به نتیجه برسد از ظرفیت فضای مجازی استفاده کنیم و به مردم اطلاع رسانی شود که تعداد کالاهبرداری‌ها بیشتر از این نشود.

پلیس فتا نیز در سایت رسمی خود اعلام کرده است که تنها راه حلی که می‌توان در مقابل این کلاهبرداری‌ها اتخاذ کرد، مسدود کردن شماره‌های تماس گیرنده و عدم تماس مجدد با آنها است.

با وجود این اقدامات روز به روز تعداد این تماس‌ها با افراد افزایش پیدا می‌کند و نیازمند رسیدگی سریع و ارائه تمهیداتی برای جلوگیری از مشکلات احتمالی این تماس‌ها است.

چرا بیشتر با شماره‌های ایرانسل تماس می‌گیرند؟

اکثر کاربرانی که در شبکه‌های اجتماعی مختلف به این موضوع اعتراض یا با آن شوخی کردند؛ اغلب مشترکین اپراتور ایرانسل بوده‌اند که هنوز علت آن مشخص نیست.

این تماس‌ها در همه جای جهان رایج است و مختص به یک کشور نیست. اما بر اساس آمارهای به دست آمده، مشترکان تلفن همراه ایرانسل بیشتر در معرض این تماس‌ها هستند.

آخرین اخبار و گزارش‌ها در حوزه استارتاپ و فناوری اطلاعات را در صفحه اختصاصی استارتاپ تجارت‌نیوز دنبال کنید.

 

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند