تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

چگونه هشدار زلزله در اندروید فعال می‌شود؟

چگونه هشدار زلزله در اندروید فعال می‌شود؟

هفته گذشته خطایی در آزمایش سیستم هشدار زلزله توسط همراه اول، سروصدای زیادی در میان کاربران به‌پا کرد، این هشدار چیست و چگونه فعال می‌شود؟

به گزارش تجارت‌نیوز، اواخر هفته گذشته بود که ظاهر شدن «هشدار زلزله» روی گوشی‌های تلفن همراه در کشور سر و صدای زیادی به‌پا کرد. اما این هشدار چیست و چگونه فعال می‌شود؟

با وجود اینکه اپراتور همراه اول اعلام کرد که به علت رخ دادن اشتباه در آزمایش سیستم هشدار این پیام برای برخی از مشترکان ارسال شده است، اما آنطور که گزارش‌ها می‌گویند، کاربر هر تلفن همراه باید خودش اقدام به فعال‌سازی این هشدار کند.

سیستم هشدار زلزله از کجا آمد؟

حدود دو ماه پیش زلزله‌ای به قدرت ۵.۱ ریشتر نزدیک سن خوزه کالیفرنیا به وقوع پیوست اما ساکنان منطقه خلیج سانفرانسیسکو پیش از وقوع این زمین لرزه، از آن مطلع شده بودند.

به گزارش دیجیتال ترندز، بسیاری از کاربران اندروید در توییتر اعلام کردند پیش از کاربران iOS، هشدار زلزله را دریافت کرده‌اند که موضوع قابل توجهی محسوب می‌شود.

گوگل در سال ۲۰۲۰ با همکاری سازمان زمین شناسی آمریکا و دفتر خدمات اضطراری فرماندار کالیفرنیا، طراحی سیستمی را آغاز کرد که هشدار زلزله را به ساکنان کالیفرنیا که تلفن اندرویدی دارد، ارسال می‌کند. این سیستم با استفاده از سیستم هشدار ShakeAlert طراحی شده که به تلفن‌های اندرویدی اجازه می‌دهد با شناسایی زلزله، به دستگاه‌های لرزه نگار کوچکی تبدیل شده و چند ثانیه پیش از وقوع زمین لرزه، به کاربران هشدار داده و به آنها فرصت بدهند در مکان امنی پناه بگیرند.

پس از این که کاربران اندروید گزارش کردند هشدار زلزله را پنج تا ۱۰ ثانیه پیش از آغاز زمین لرزه دریافت کردند، معلوم شد سیستم هشدار زلزله گوگل نسبتا موفق از آب درآمده است.

دیوید برک، نائب رئیس مهندسی گوگل در توییتر یک تصویر متحرک از منطقه خلیج سانفرانسیسکو را ارسال کرد که نشان می‌داد تلفن‌های اندرویدی پیش از زلزله، روشن شده‌اند.

چگونگی فعال کردن هشدار زلزله در اندروید

کاربران اندروید که در کشور یا منطقه زلزله خیز مانند کالیفرنیا، ژاپن، هائیتی یا حتی فیلیپین زندگی می‌کنند و می‌خواهند هشدار زلزله از طریق گوشی دریافت کنند، می‌توانند گزینه هشدار زلزله گوگل (ShakeAlert) را فعال کنند که در همه گوشی‌های اندرویدی وجود دارد. همچنین برای ایمنی بیشتر می‌توانند اپلیکیشنهایی مانند MyShake یا Earthquake Alert را دانلود و نصب کنند.

برنامه ShakeAlert گوگل در گوشی‌های اندرویدی، از پیش نصب شده و در کالیفرنیا، اورگون و واشنگتن و شماری از کشورهای دیگر کار می‌کند. این سیستم از شبکه ای از ۱۶۵۷ حسگر برای تشخیص زمین لرزه و تحلیل اطلاعاتی که قدرت و محل وقوع زلزله را نشان می دهد، استفاده می‌کند. سپس سیگنالی به سیستم زمین لرزه اندروید ارسال می‌کند که هشدارهای مستقیمی را به گوشیهای اندرویدی ارسال می‌کند.

اندروید دو نوع هشدار زلزله ارسال می‌کند اما هر دو برای زلزله با قدرت ۴.۵ ریشتر یا بیشتر استفاده می‌شوند. هشدار «مطلع باشید» درباره زمین لرزه کوچک، اطلاع داده و کاربران با زدن روی گزینه اعلان، می توانند اطلاعات بیشتری دریافت کنند اما هشدار «اقدام کنید» حتی در صورت فعال بودن تنظیمات «مزاحم نشوید» (Do Not Disturb)، صدای بلندی را پخش می‌کند تا توجه کاربر را جلب کند و توصیه می‌کند فورا در جای امنی پناه بگیرد.

برای فعال شدن گزینه هشدار زلزله در اندروید، دستورالعمل ساده‌ای وجود دارد. کاربران اندروید تنها کافی است که به قسمت تنظیمات گوشی رفته و از تَب ایمنی و اضطراری، (Safety and Emergencies)، هشدار زلزله گوگل را فعال کنند.

با این حال، نکته قابل توجه اینجاست که چطور برخی از گوشی‌های اندرویدی در ایران، بدون اینکه اقدام به فعالسازی این هشدار کنند، این هشدار را دریافت کرده‌اند؟ آیا ادعای همراه اول مبنی بر اینکه اشتباه سیستمی در امتحان قابلیت «هشدار زلزله» رخ داده است نه هک سیستمی، درست است؟

مهم‌ترین اخبار و گزارش‌های مربوط به حوزه تکنولوژی و استارتاپ‌ را در صفحه اخبار استارتاپ تجارت‌نیوز بخوانید.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند