پیشرفت 59 درصدی شبکه ملی اطلاعات

پیشرفت 59 درصدی شبکه ملی اطلاعات

زارع‌پور، وزیر ارتباطات گفت: تا پایان دولت سیزدهم 20میلیون خانوار و کسب‌وکار تحت پوشش فیبر نوری قرار می‌گیرند.

یه گزارش تجارت‌نیوز، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی و در جریان بررسی سوال تعدادی از نمایندگان درخصوص اقدام وزارت ارتباطات برای توسعه شبکه ملی اطلاعات بیان کرد: همان‌طور که در جلسه رای اعتماد به مجلس قول دادم تحقق شبکه ملی اطلاعات در صدر برنامه‌های وزارت ارتباطات قرار داشته و برای این‌که این مهم محقق گردد تمام منابع وزارتخانه را بسیج کردم. اولویت اول وزارت ارتباطات تحقق شبکه ملی اطلاعات در لایه‌های مختلف است. شورای راهبردی توسعه شبکه ملی اطلاعات با مسئولیت بنده شکل گرفته و هر هفته جلسه برگزار می‌کند.

به نقل از ایسنا، عیسی زارع‌پور در ادامه اظهار کرد: معاون برنامه‌ریزی وزارتخانه به‌عنوان دبیر این شورا منصوب شده و تمام منابع وزارتخانه پای این پروژه آورده شده است. 7 پروژه کلان تعریف شده است که مبتنی بر مصوبه شورای عالی فضای مجازی در سال 1399 است. در این طرح وظایف دستگاه‌های مختلف برای تحقق شبکه ملی اطلاعات تعریف شده است که از ۵۳ بند ۳۷ بند آن مستقیما به وزارت ارتباطات باز می‌گردد. ۲۰۰ زیر پروژه برای تحقق اهداف تعریف شده است و در این جلسات قرارگاهی میزان پیشرفت این پروژه‌ها بررسی می‌شود. در این دو ماه به‌دلیل حساسیت‌های پیش آمده جلسات به‌صورت روزانه برگزار شده است.

زارع‌پور در ادامه تصریح کرد: یکی از مشکلاتی که وجود داشت این بود که شاخصی برای پیشرفت شبکه ملی اطلاعات وجود نداشت. وزیر قبلی مدعی بود که این شبکه 70درصد پیشرفت داشته، اما مرکز ملی فضای مجازی پیشرفت آن را 30درصد اعلام می‌کرد. ما در وهله اول سعی کردیم به یک ادبیات مشترک برسیم و بیش از 100 شاخص تعریف کردیم تا میزان پیشرفت شبکه ملی اطلاعات را به شکل کمی اعلام کنیم. براساس آخرین سنجش‌ها در ابتدای دولت سیزدهم با وجود این‌که قریب به 10 سال از هدف‌گذاری برای تحقق شبکه ملی اطلاعات می‌گشت میزان پیشرفت آن تنها 30درصد بود.

وی تاکید کرد: اما امروز با افتخار اعلام می‌کنیم با تلاش شبانه‌روزی وزارت ارتباطات میزان تحقق شبکه ملی اطلاعات بیش از 59درصد پیشرفت داشته است. در 10 سال تنها 30درصد پیشرفت داشته، اما در ظرف یک سال و اندی به پیشرفت 59درصدی رسیده است و با برنامه‌ریزی صورت گرفته ظرف یکسال و نیم آینده یعنی تا سال 1403 شبکه ملی اطلاعات محقق خواهد شد.

دسترسی 20 میلیون نفر به فیبر نوری محقق می‌شود؟

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ادامه داد: البته این پروژه یک کار پویا و دائمی است که متناسب با فناوری‌های روز باید توسعه یابد. ما به دنبال ایجاد یک شبکه پرسرعت، باکیفیت و امن در گستره جغرافیایی جمهوری اسلامی ایران هستیم که خدمات باکیفیت و پرسرعت و مطبوع به مردم ارائه شود. اگر حمایت‌ها ادامه داشته باشد شاید زودتر از سال 1403 این پروژه به سرانجام برسد.

عیسی زارع‌پور در ادامه تصریح کرد: یکی از 7 کلان پروژه شبکه ملی اطلاعات توسعه زیرساخت‌های ارتباطی و فیبر نوری است ما در این حوزه جزو کشورهای انتهای لیست هستیم، اما با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته تا پایان دولت سیزدهم 80درصد خانوارها و کسب‌وکارها به فیبر نوری متصل خواهند شد که سرعت نامحدودی دارد. دولت منابع لازم را تامین کرده است و 8درصد از درآمد اپراتورهای همراه به این موضوع اختصاص می‌یابد. سرمایه لازم تامین شده و زیرساخت‌های حقوقی نیز فراهم شده است.

زارع‌پور ادامه داد: اکنون در 51 شهر و 12 استان اجرای پروژه کلید خورده است و به زودی در سراسر کشور آغاز می‌شود. بیش از دو میلیون خانوار تحت پوشش فیبر نوری قرار گرفته‌اند و تا پایان سال این رقم دو برابر خواهد شد. برای سال آینده نیز هفت میلیون خانوار پیش‌بینی شده است و برای سال 1403، هشت میلیون خانوار در نظر گرفته شده است. تا پایان دولت سیزدهم 20میلیون خانوار و کسب‌وکار تحت پوشش فیبر نوری قرار می‌گیرد. ما در تلاش هستیم تا مردم طعم سرعت بالای اینترنت را در آینده نزدیک بکشند.

استقبال مردم از پلتفرم‌های داخلی نشان از اعتماد آنهاست

وی در ادامه با اشاره به اقدامات صورت گرفته برای ارتقاء پیام‌رسان‌ها و شبکه‌های اجتماعی داخلی اظهار کرد: در این زمینه کارگروهی ویژه برای توسعه خدمات پیام‌رسان‌های داخلی راه‌اندازی شده است. هدف ما ارتقاء پیام‌رسان‌های داخلی است به‌نحوی که زمانی که مردم از آنها استفاده می‌کنند احساس کنند که تفاوتی با پیام‌رسان‌های خارجی ندارند. در این دو ماه هر روز بنده وضعیت پیشرفت پلتفرم‌های داخلی را رصد کردم و تمام ظرفیت‌ها را پای کار آوردم تا به گونه‌ای شاهد تقویت پلتفرم‌های داخلی باشیم تا مردم ترجیح دهند که از آنها استفاده کنند. با حمایت‌های صورت گرفته قابلیت‌های خوبی به پلتفرم‌های داخلی اضافه شده و امروز هر کدام از این پلتفرم‌ها را باز می‌کنیم افراد متعددی به آنها پیوسته‌اند، این نشان از اعتماد مردم به پلتفرم‌های داخلی دارد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ادامه داد: ما شاهد حضور 17میلیون کاربر در یک روز در یک پلتفرم داخلی بودیم که این رکورد در تاریخ کشور است. اکنون 60درصد ترافیک مصرف به حوزه داخلی باز می‌گردد و برای اولین بار ترافیک تولید داخلی دو برابر شده است، همه این‌ها نشان از اعتماد اقبال مردم از پلتفرم‌های داخلی دارد. ما به دنبال این هستیم تا قابلیت‌های جدیدی ایجاد کنیم که مردم بیشتر از پلتفرم‌های داخلی استقبال کنند.

عیسی زارع‌پور در ادامه خاطرنشان کرد: از سویی دیگر برای حمایت از کسب‌وکارهایی که در پلتفرم‌های داخلی فعالیت می‌کنند آیین‌نامه‌ای در دولت نوشته شده و بیش از 30 نوع حمایت برای کسب‌وکارها در پلتفرم‌های داخلی پیش‌بینی شده است. از سویی دیگر حریم خصوصی مردم در پلتفرم‌های داخلی خط قرمز ما است. احدی حق دسترسی به اطلاعات مردم را در این پلتفرم‌ها را ندارند. مقام معظم رهبری در این زمینه فتوا داشتند و حرمت شرعی صادر کردند. نقض حریم خصوصی مردم در پلتفرم‌های داخلی خط قرمز ماست.

زارع‌پور در ادامه با اشاره به آیین‌نامه رئیس قوه قضاییه برای صیانت از حریم خصوصی مردم در پلتفرم‌ها بیان کرد: براساس این آیین‌نامه اطلاعات مردم در پلتفرم‌های داخلی مشمول اصل 25 قانون اساسی شده و هیچ احدی حق ندارد به آنها دسترسی داشته باشد البته ما برای حفاظت از داده‌های مردم شاهد خلأ قانونی بوده و وزارت ارتباطات لایحه‌ای را برای حفاظت از حریم خصوصی و داده‌های اشخاص در پلتفرم‌های داخلی به زودی تقدیم مجلس شورای اسلامی کرده و انتظار می‌رود با قید فوریت به قانون تبدیل شود. ما به دنبال ایجاد قابلیت‌های متنوع در پلتفرم‌های داخلی هستیم، از تماس صوتی و تصویری باکیفیت امروز این پلتفرم‌ها برخوردار هستند. ما به دنبال این هستیم که در تماس تلفن‌های ثابت و همراه نیز این امکان را فراهم کنیم و از سویی دیگر به دنبال ارائه خدمات دولتی در بستر پلتفرم‌های داخلی هستیم مردم باید بتوانند نیازهای خود را در این پلتفرم‌ها برآورده کنند.

وی در پایان بیان کرد: برای حمایت از کسب‌وکارها نیز صدور مجوز برای آن دسته از کسب‌وکارهایی که وارد پلتفرم‌های داخلی می‌شوند تشکیل شده است، در بحث مالیات نیز کسب‌وکارهایی که سابقه مالیاتی ندارند تا دو سال از معافیت مالیاتی در پلتفرم‌های داخلی برخوردار می‌شوند، مجموعه اقدامات حمایتی از کسب‌وکارهای اینترنتی در پلتفرم‌های داخلی پیش‌بینی شده است. ان‌شاءالله با همکاری یکدیگر شبکه ملی اطلاعات با سرعت و دقت محقق خواهد شد.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند