اخبار استارتاپی و فناوری روز

صدا و سیما بر فضای مجازی حاکم می‌شود؟/ آخرین اخبار از فیلترینگ اینستاگرام

صدا و سیما بر فضای مجازی حاکم می‌شود؟/ آخرین اخبار از فیلترینگ اینستاگرام

مصوبه کمیسیون تلفیق در مورد سپردن کنترل محتوای فضای مجازی به صدا و سیما، نظر رئیس مرکز ملی فضای مجازی در مورد فیلترینگ اینستاگرام و بازگشت قانونی قیمت خودرو به فضای مجازی، از مهم‌ترین اخبار فناوری و استارتاپی روز هستند.

به گزارش تجارت‌نیوز، در حالی که مصوبه کمیسیون تلفیق مجلس می‌تواند رویای صدا و سیما را در مورد کنترل بر محتوای فضای مجازی به واقعیت تبدیل کند، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، در گذشته با چنین تصمیمی مخالفت کرده بود.

آنگونه که دیجیاتو گزارش داده است، کمیسیون تلفیق مجلس در تصمیم جدید خود و با تدوین مصوبه‌ای مدیریت و نظارت بر محتوای فضای مجازی را به سازمان صداوسیما سپرده است.

«حسینعلی حاجی دلیگانی»، عضو کمیسیون تلفیق در این مورد گفته که این کمیسیون در مصوبه خود مدیریت و نظارت بر محتوای فضای مجازی را به سازمان صداوسیما سپرده و دو هزار میلیارد تومان اعتبار نیز برای تولید محتوا در فضای مجازی تخصیص داده است؛ این بودجه براساس جدول تعیین شده در اختیار نهادهایی چون سازمان صداوسیما و سازمان تبلیغات اسلامی قرار می‌گیرد.

این مصوبه هنوز مراحل زیادی برای تبدیل شدن به قانون را در پیش دارد و باید برای تصویب در صحن علنی مجلس مطرح و بعد از تایید شورای نگهبان به قانون تبدیل شود؛ اما همین زمزمه‌های مجدد کنونی هم موجب نگرانی‌های مختلفی برای تولید‌کنندگان محتوا در فضای مجازی شده است بخصوص اینکه در آستانه تغییر دولت تا چند ماه آینده هستیم.

این تصمیم در سالیان گذشته نیز چندین بار مطرح شده بود و هر بار وزارت ارتباطات نسبت به آن واکنش منفی داشت و در برخی مواقع نیز پای وزارت ارشاد به میان آمده بود.

این در حالی است که صدا و سیما با بودجه‌ای نزدیک به ۱۵۰۰ میلیارد تومان که رقمی معادل وزارت‌خانه‌های کشور است، هنوز نتوانسته جلوی ریزش مخاطبان خود را بگیرد و حالا خیال کنترل فضای بسیار بزرگ‌تر با بازیگران و مشتریان بیشتری را در سر دارد.

جایگزین ایرانی بیاید، اینستاگرام فیلتر می‌شود؟

خبرگزاری مهر، نیز در خبر دیگری به نقل از رئیس مرکز ملی فضای مجازی نوشته است که بدون داشتن جایگزین بومی قدرتمند، نمی‌توانیم اینستاگرام را فیلتر کنیم.

ابوالحسن فیروزآبادی، در چهلمین نشست هم‌اندیشی فعالان فضای مجازی پاک، با اشاره به تجربه‌ ناموفق فیلتر تلگرام گفت: تا زمانی‌که جایگزینی برای اینستاگرام نداشته باشیم، هر اقدام شتاب‌زده‌ای نتیجه‌ی عکس می‌دهد. ما معتقدیم فضای مجازی نیاز امروز ما است و شکل زندگی ما بدون پیام‌رسان ممکن نیست. به همین دلیل ما باید بتوانیم در نظام به این توافق برسیم که یک پیام‌رسان در این قالب راه‌اندازی کنیم.

به گفته او، فیلترینگ نوعی ابزار قدرت سخت است و استفاده از این این ابزار، تاکنون قدرتی به ما نداده و در آینده کار را سخت‌تر هم می‌کند؛ چرا که با توجه به تعدد راه‌های دور زدن فیلترینگ مانند اینترنت ماهواره‌ای، در آینده شاهد عدم قدرت فیلترینگ خواهیم بود و تلاش شرکت‌های آمریکایی نیز بر همین منوال است.

بازگشت قانونی قیمت خودرو به فضای مجازی

سایت بازار در گزارشی از اکوسیستم استارتاپی، به موضوع حذف و بازگشت قیمت خودروها به سایت‌ها پرداخته و به نقل از رئیس هیات‌مدیره اتحادیه کسب وکارهای مجازی نوشته است، مجلس طرح ناکارآمد و غیرکارشناسی حذف قیمت را کنار زد.

رضا الفت‌نسب با اشاره به اینکه حذف قیمت خودرو و مسکن از فضای مجازی اقدامی کارشناسی نبود گفته است که بازگشت قیمت‌ها به شیوه قانونی و با همکاری نمایندگان مجلس، انجام شده است.

آخرین اخبار و گزارش‌ها در حوزه استارتاپ و فناوری اطلاعات را در صفحه اختصاصی استارتاپ تجارت‌نیوز دنبال کنید.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند