ایران بروکر
نقشه راه سازمان ملل برای مقابله با بحران انرژی پس از جنگ اوکراین:

ببینید: 10 راهکار کاهش مصرف سوخت در شهرها

سازمان ملل متحد با ارزیابی بحران انرژی و سوخت پس از بروز جنگ اوکراین، 10 راهکار ساده برای کاهش مصرف سوخت در حمل و نقل شهری پیشنهاد داده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، جهان در سال 2022 و همزمان با بحرانِ انرژی ناشی از جنگ اوکراین دریافت که باید برای کاهش مصرف سوخت و کاهش تقاضای انرژی برنامه‌ای مدون داشته باشد.

براساس آخرین گزارش‌های سازمان ملل، یک سال پس از جنگ اوکراین قیمت مواد غذایی تا 50 درصد، قیمت نفت خام تا 33 درصد و هزینه حمل و نقل دریایی تا 23 درصد افزایش یافته و رشدِ 47 درصدی بازارهای نوظهور پس از جنگ نشان از پایین آمدن میزان سرمایه در تولید دارد.

تازه‌ترین گزارش گروه پاسخگویی سازمان ملل متحد به بحران‌های جهانی غذا، انرژی و مالی نشان می‌دهد که قیمت انرژی همچنان بالاست و حتی بالاتر از رقمی که قبلِ برافروخته شدن شعله‌های جنگ در کی‌اف مورد توافقِ غول‌های بزرگ نفتی جهان بود. جهان چطور توانست بحران انرژی که از پیامدهای جنگ اوکراین بود را مدیریت کند؟ کاهش مصرف سوخت مهمترین راهکار در این میان بوده است.

تاثیر کاهش تقاضا بر کاهش مصرف سوخت

به نظر می‌رسد مهمترین راهکار در کوتاه‌مدت، میان‌مدت یا بلندمدتِ‌ عبور از بحران، کاهش تقاضای انرژی، خصوصا نفت خام بوده است. آیا شهروندان نیز می‌توانند در کنارِ دولت‌ها برای گذر از این بحران و رسیدن به سقفِ کاهش مصرف سوخت کاری کنند؟

سازمان ملل متحد در گزارش خود یک پیشنهاد 10 قدمی برای کاهش مصرف سوخت در حوزه حمل‌ونقل داده که هم نیازمند زیرساخت‌های دولتی‌ست و هم موفقیتش در گرویِ مسئولیت‌پذیری شهروندان:

راهکارهای کاهش مصرف سوخت در حمل‌ونقل عمومی

راهکارهای پیشنهادی سازمان ملل برای کاهش مصرف سوخت در شهرها حول محور زیرساخت‌ها و میزان مشارکت مردم و دولت‌ها ترجمه می‌شود. هر ده قدمی که سازمان ملل پیشنهاد داده است، قابلیت اجرا در تمام شهرهای جهان را داراست.

  • قدم اول: کاهش محدوده فعلی سرعت مجاز رانندگی در بزرگراه‌ها حداقل به میزان 10کلیومتر بر ساعت.
  • قدم دوم: فرهنگسازی در زمینه استفاده از حمل‌ونقل عمومی ارزان خصوصا دوچرخه.
  • قدم سوم: ممنوعیت استفاده از خودرو در شهرهای بزرگ آن هم در روز تعطیل آخر هفته.
  • قدم چهارم: سه روز دورکاری در طول هفته ویژه مشاغلی که امکان دورکاری دارند.
  • قدم پنجم: ایجاد جایگزین‌هایی برای استفاده از خودرو شخصی در شهرهای بزرگ.
  • قدم ششم: ایجاد شرایطی برای به اشتراک گذاشتن خودروها.
  • قدم هفتم: افزایش بهره‌وری در استفاده از کامیون و وانت.
  • قدم هشتم: افزایش استفاده از خودروهای الکتریکی.
  • قدم نهم: جایگزینی جلسات کاری حضوری با جلسات کاری آنلاین.
  • قدم دهم: گسترش حمل‌ونقل ریلی و جایگزینی آن با حمل‌ونقل هوایی.

برای دیدن ویدئوهای بیشتر، صفحه ویدئو تجارت‌نیوز را دنبال کنید.

نظرات