اکسکوینو
تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

آب، مهم‌ترین محور برنامه هفتم توسعه است

گفته‌های وزیر نیرو در خصوص برنامه هفتم توسعه و جایگاه بحران آب

وزیر نیرو گفت: موضوع آب در تدوین برنامه هفتم توسعه کشور مهمترین محور و مورد وفاق بین دولت و مجلس است.

به گزارش تجارت‌نیوز، «علی اکبر محرابیان» روز جمعه در حاشیه مراسم افتتاح هجدهمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت آب گفت: تدوین برنامه هفتم توسعه کشور چند محور اصلی دارد که به جرات می‌توان گفت موضوع آب، اصلی‌ترین محورهای این برنامه است. براین اساس باید بتوانیم در یک مدت محدود همه پروژه‌های مدیریت منابع آبی کشور را اجرایی کنیم.

وزیر نیرو گفت: باید در بخش مصرف نیز با اجرای پروژه‌هایی که پیش بینی شده، شاهد کاهش مصرف، مدیریت مصرف و رعایت الگوی مصرف به‌ویژه در بخش کشاورزی باشیم.

محرابیان اضافه‌کرد: مهمترین محور در توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور توجه به بحث آب است و از زمان شروع به کار دولت سیزدهم توجه به مساله آب در صدر برنامه‌ها قرار دارد.

وی خاطرنشان‌کرد: مساله آب در بودجه سال ۱۴۰۱ مورد توجه جدی بود به گونه‌ای که احکام بسیار خوبی در لایحه این بودجه توسط دولت تدوین شده بود.

وزیر نیرو گفت: این لایحه‌ها با حمایت قاطع نمایندگان در مجلس شورای اسلامی‌مصوب شد و به ما اجازه داد بتوانیم طرح‌های خود را به‌سرعت عملیاتی کنیم.

محرابیان خاطرنشان‌کرد: برای تدوین لایحه بودجه ۱۴۰۲ نیز این موضوع به‌طور دقیق رعایت شده و امید است با حمایت قاطع نمایندگان بتوانیم مصوبه‌های خوبی داشته باشیم.

آمادگی برای رعایت استانداردهای زیست محیطی در طرح‌های آبی

وی درباره سد چم شیر افزود: سد چم شیر یکی از پروژه‌های بزرگ کشور است که توسط متخصصان کشور طراحی و اکنون در مراحل پایانی اجرا قرار دارد.

وزیر نیرو خاطرنشان‌کرد: اجرای این طرح با استفاده از آخرین استانداردها مطالعه شده و در موضوع محیط زیست نیز براساس قوانین سخت‌گیرانه کشور در بخش محیط زیست بوده است.

محرابیان ادامه‌داد: همه مجوزهای لازم از نهادها و سازمان حفاظت محیط زیست دریافت شده و در مدت اجرا با ۲۵ گزارش دقیق زیست محیطی اجرا شده است.

وی گفت: همه پروژهای وزارت نیرو با رعایت ملاحظات زیست محیطی اجرا می‌شوند. به‌تازگی نیز یک تیم کارشناسی از سازمان حفاظت محیط زیست در این پروژه حضور یافته و گزارش‌های خود را ارائه کرده است و نگرانی‌های مطرح شده را پاسخ داده است.

تامین پایدار آب تهران

محرابیان درباره مشکلات تامین آب تهران، گفت: با توجه به اینکه در اطراف تهران هیچگونه رودخانه وجود ندارد، از سوی دیگر طرح‌های تامین آب در تهران در سال‌های گذشته به نتیجه نرسیده بود، پروژه‌های باز چرخانی و تصفیه پساب‌ها در دستور کار داریم.

وی اظهار داشت: همچنین در سال جاری دو طرح تامین آب در تهران را دنبال می‌کنیم تا در کنار  مدیریت مصرف، آب تهران به صورت پایدار تامین شود.

منبع: ایرنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند