آثار شوک ارزی در محصولات کشاورزی

آثار شوک ارزی در محصولات کشاورزی

افزایش شدید قیمت ارز طی یک سال گذشته بخش‌های مختلف اقتصاد کشور را تحت تاثیر قرار داده است، به طوری که فعالان اقتصادی، بنگاه‌ها و تولیدکنندگان در یک فضای ابهام و عدم اطمینان به سر می‌برند.

مشکلات عدیده‌ای همچون اختلال در تامین نهاده‌های تولید، دشواری‌های مربوط به تراکنش‌های مالی، سردرگمی برای تبدیل ارز و ریال، مشکلات ترخیص گمرکی و بسیاری مسائل دیگر هرکدام به نوعی تبدیل به سرعت‌گیر رشد اقتصادی کشور شده اند.بخش کشاورزی نیز از نوسانات اخیر در امان نبوده و به‌دلیل نقش اصلی در امنیت غذایی مردم، به نقطه‌ای حساس در تصمیم‌گیری سیاست‌گذاران بدل شده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، بر اساس آخرین گزارش بانک مرکزی درخصوص شاخص بهای کالاهای صادراتی منتهی به شهریور ۹۷، تورم محصولات نباتی و محصولات حیوانی رقمی در حدود ۲۳۰ درصد ثبت شده است.

افزایش قیمت ارز از یکسو موجب ایجاد مزیت نسبی در صادرات برخی محصولات کشاورزی شده، اما از سوی دیگر ظرفیت پایین تولید و هدفمند نبودن تولید موجب نوسانات عرضه در بازار داخلی و رشد قیمت‌ها شده است و مسوولان را بر آن داشت تا صادرات برخی محصولات را ممنوع اعلام کنند.

این درحالی است که ظرفیت‌سازی مناسب می‌تواند شرایط فعلی را تبدیل به فرصتی برای تولیدکنندگان کند. در این بین مشکلاتی نظیر کمبود شدید آب در کشور می‌تواند مانعی جدی برای رشد سریع تولید باشد و نیاز به گذار از تولید سنتی به مدرن را بیش از پیش حائز اهمیت می‌کند.

باشگاه اقتصاددانان در پرونده امروز خود به آثار افزایش قیمت ارز بر تولید محصولات کشاورزی و راهکارهای پیش رو برای بهره‌گیری از این شرایط با توجه به محدودیت‌های جغرافیایی کشور پرداخته است.

 

منبع: روزنامه دنیای اقتصاد

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند