تجارت‌نیوز بررسی کرد:

افت دلار و رشد طلا در هفته‌ای که گذشت / آخرین قیمت دلار و طلا در بازارهای جهانی

افت دلار و رشد طلا در هفته‌ای که گذشت / آخرین قیمت دلار و طلا در بازارهای جهانی

در هفته پایانی اکتبر تحت تاثیر کاهش نرخ بهره از سوی فدرال‌رزرو از یک‌سو و خوش‌بینی‌ها به حصول توافق تجاری میان چین و آمریکا از سوی دیگر شاخص دلار 0.7 درصد افت کرد. قیمت جهانی طلا اما با رشد 0.5 درصدی مواجه شد.

کاهش نرخ بهره از سوی فدرال‌رزرو از یک‌سو و خوش‌بینی‌ها به حصول توافق تجاری از سوی دیگر از جمله عواملی است که بازارهای جهانی را در هفته گذشته تحت تاثیر قرار دارد.

در هفته پایانی اکتبر شاخص دلار با افت 0.7 درصدی مواجه شد.

به گزارش تجارت‌نیوز، نشست دو روزه فدرال‌رزرو در روزهای چهارشنبه و پنج‌شنبه هفته گذشته برگزار شد و بانک مرکزی آمریکا برای سومین بار در سال جاری نرخ بهره را 0.25 درصد کاهش داد.

جرومی پاول در حالی اعلام کرده شرایط اقتصادی آمریکا مطلوب است که آمارهای متناقضی از اقتصاد آمریکا منتشر شده است. در سه ماهه سوم سال 2019 اقتصاد آمریکا نسبت به قبل کاهش یافته و تعداد مشاغل ایجاد شده در ماه اکتبر کمتر از میزانِ پیش‌بینی‌شده است. این در حالی است که رشد حداقل دستمزدها با افزایش مواجه شده است.

نمودار زیر روند هفتگی شاخص دلار را در هفته پایانی ماه اکتبر نشان می‌دهد:

افت دلار پس از کاهش نرخ بهره

در آخرین روز از معاملات هفتگی (روز جمعه) شاخص دلار که نرخ برابری آن در برابر سبدی از ارزهای دیگر اندازه‌گیری می‌شود، در سطح 97.12 قرار گرفت.

در عین حال، خوش‌بینی‌ها به حصول توافق میان بریتانیا و اتحادیه اروپا رشد پوند انگلیس و یورو را در مقابل دلار به‌دنبال داشت.

در هفته‌ای که گذشت اما قیمت جهانی طلا با رشد 0.5 درصدی مواجه شد.

فلز زرد که در روزهای ابتدایی هفته در محدوده هزار و 490 دلار معامله می‌شد، پس از برگزاری نشست فدرال‌رزرو بار دیگر به بیش از هزار و 500 دلار صعود کرد.

در معاملات روز سه‌شنبه و پیش از برگزاری نشست سیاستگذاران بانک مرکزی، قیمت طلا به کمترین سطح یک هفته گذشته رسیده بود.

نمودار زیر روند هفتگی قیمت طلا را در هفته گذشته نشان می‌دهد:

رشد طلا در هفته پایانی اکتبر 2019

تحلیلگران بر این باورند که ممکن است به دلیل شرایط اقتصادی موجود و احتمال وقوع رکود، فدرال‌رزرو تا پایان سال یک بار دیگر نرخ بهره را کاهش دهد.

کاهش نرخ بهره به‌طور قطع موجب افزایش ارزش دارایی‌های امن از جمله طلا می‌شود.

جدیدترین اتفاقات مربوط به طلا را می‌توانید در سلسله اخبار قیمت جهانی طلا تجارت‌نیوز ملاحظه کنید.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند