نگاهی گذرا به آریزو ۵ جدید و کیا سراتو فول آپشن

نگاهی گذرا به آریزو ۵ جدید و کیا سراتو فول آپشن

خودرو آریزو ۵ جدید که به تازگی در بازار کشور چین عرضه شده است، به زودی توسط شرکت مدیران‌خودرو در بازار خودرو ایران عرضه می‌گردد.

خودرو آریزو ۵ جدید که به تازگی در بازار کشور چین عرضه شده است، به زودی توسط شرکت مدیران‌خودرو جهت جوانانی که به دنبال یک خودرو مدرن و با امکانات و آپشن‌های به روز می‌باشند عرضه می‌گردد. یکی از رقبای آریزو ۵ جدید در بازار کشور که دیگر مدل جدید آن تولید نمی‌شود خودرو کیا سراتو دو لیتر شرکت سایپا می‌باشد که در این مقاله به بررسی این دو خودرو می‌پردازیم.

در گام اول به مقایسه طراحی دو خودرو می‌پردازیم، کیا سراتو مونتاژ شده توسط شرکت سایپا نسل دوم سراتو است که در سال ۲۰۰۸ به بازارهای جهانی معرفی گردید و همچنین طراحی کابین آن خودرو نیز بر اساس پارادایم و زبان طراحی همان سال‌هاست و تعدد دکمه‌ها داخل کابین در مدل معمولی تداعی کننده خودروهای قدیمی است که به خاطر سپردن مکان دکمه‌ها برای راننده در حال رانندگی نیازمند عادت است. از طرفی آریزو ۵ که بر اساس مدل مفهومی آلفا طراحی شد برای اولین بار در سال ۲۰۱۶ جهت عرضه در بازارهای جهانی  معرفی گردید. همچنین آریزو ۵ در سال ۲۰۲۱ بر اساس زبان طراحی محصولات جدید ام‌وی‌ام که جلو پنجره با طرح کهکشانی است فیس لیفت گردید. از طرفی تغییرات عمده کابین خودرو، آریزو ۵ را مجهز به کابینی مدرن و بر اساس استانداردهای روز کرده است. راحتی دسترسی به تمامی ادوات و همچنین امکان انجام تنظیمات از روش‌های مختلف، رانندگی را برای راننده بسیار آسان می‌نماید به عنوان مثال: تنظیمات سیستم ایرکاندیشن هم از روی مونیتور ۸ اینچی و هم از طریق دکمه‌های موجود بر روی کنسول امکان‌پذیر است.

کیا سراتو مجهز به موتور ۲ لیتر تنفس طبیعی با ۱۵۴ اسب بخار و گشتاور ۱۹۵ نیوتن متر است، از طرفی آریزو ۵ مجهز به موتور ۱۵۰۰ سی‌سی توربو با ۱۴۷ اسب بخار قدرت و گشتاور ۲۱۰ نیوتن متر است که با تکیه بر سیستم توربو و گشتاور بالاتر و به لطف گیربکس ۹ سرعته CVT جدید رانندگی چالاکی را به ارمغان می آورد.

آریزو ۵ توربو جدید با اتکا به ۶ ایربگ، ترمزهای دیسکی و سیستم‌های کمکی ABS-EBD-ESP-TCS-HA  کاملا گوی سبقت را از کیا سراتو آپشنال می‌رباید. سیستم‌های ایمنی سراتو  محدود به دو ایربگ و ترمزهای عقب کاسه‌ای و سیستم‌های کمکی ABS و EBD است.

با توجه به قیمت بنزین در کشور مقوله مصرف سوخت خودروها بیش از پیش اهمیت می‌یابد. آریزو ۵ جدید به لطف موتور توربو ۱۵۰۰ سی‌سی و گیربکس ۹ سرعته CVT جدید به مصرف سوخت ترکیبی ۷ لیتر در صد کیلومتر دست می‌یابد و کیا سراتو به مصرف سوخت ترکیبی ۸ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر.

یکی از تفاوت‌های مهم آریزو ۵ جدید در مقایسه با کیا سراتو، آپشن‌هایی مانند: اتوهلد و ترمز پارک برقی و فرمان برقی است که نه تنها در سراتو قابل مشاهده نیست بلکه در نسل قبل آریزو ۵ هم وجود نداشته‌اند. مجهز شدن آریزو ۵ جدید به آپشن‌های ذکر شده نه تنها سبب کاهش مصرف سوخت می‌گردد، بلکه رانندگی آسانی را در مسیرهای پر ترافیک فراهم می‌آورد. از آپشن‌های مشترک بین دو خودرو می‌توان به دوربین و سنسور عقب، کروز کنترل و سانروف نام برد که در خودروهای موجود در این کلاس قابل مشاهده می‌باشد.

در انتها، آریزو ۵ جدید خودرویی به روز و مجهز به آپشن‌های مدرن است که با توجه به وضعیت فعلی بازار خودرو کشور می‌تواند انتخابی ایده‌آل برای جوانان باشد.

 

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند