گفتگوی تجارت‌نیوز با یک کارشناس بازار خودرو:

اتفاقات احتمالی پس از آزادسازی خودروها از گمرک / موج جدید انصراف‌ از پیش‌فروش‌ها در راه است؟

اتفاقات احتمالی پس از آزادسازی خودروها از گمرک / موج جدید انصراف‌ از پیش‌فروش‌ها در راه است؟

یک کارشناس بازار خودرو می‌گوید: با ترخیص خودروهای خارجی قیمت این نوع خودروها به طور چشم‌گیر ارزان نخواهد شد. تنها ممکن است برخی خودروهایی که قیمت‌هایشان طی چند ماه اخیر به طور نجومی افزایش یافت، به میزان محدودی تعدیل شود.

یک کارشناس بازار خودرو در پاسخ به این پرسش که با آزادسازی خودروهای خارجی مانده در گمرک، قیمت این نوع خودروهای وارداتی ارزان نخواهد شد؟ به تجارت‌نیوز گفت: اقدامات نهایی برای ترخیص خودروهای گمرکی انجام شده و به زودی هشت هزار خودرو خارجی روانه بازار خواهد شد؛ این در حالی است که با ترخیص این نوع خودروها شاهد موج جدید انصراف‌ها از سوی مردم هستیم.

بابک صدرایی افزود: با ترخیص خودروهای وارداتی از گمرکات شرکت‌ها قرار است مابه‌التفاوت قیمت ارز را از خریداران دریافت کنند. با این حال بعد از انصراف ثبت‌نام‌کنندگان شرکت‌ها مجبور به فروش دوباره این نوع خودروها هستند. متاسفانه این خودروها حدود یک سال در انبار گمرکات بودند و همین موضوع باعث فرسوده شدن برخی قطعات آنها شده است.

او اظهار کرد: با تحریم‌های ظالمانه غرب علیه ایران واردات برخی قطعات این نوع خودروها تا اطلاع ثانوی ممنوع است و همین موضوع چالش جدید را در بازار ایجاد می‌کند.

صدرایی همچنین گفت: با ترخیص این خودروها به بازار قیمت خودروهای خارجی به طور چشم‌گیر ارزان نخواهد شد. تنها ممکن است برخی خودروهایی که قیمت‌هایشان طی چند ماه اخیر به طور نجومی افزایش یافت، به میزان محدودی تعدیل شود. در حقیقت ممکن است قیمت خودروهایی همچون سانتافه حدود یک تا سه درصد کاهش یابد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند