ایران بروکر
تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

آنالیز اولین اوراق خرید مسکن امسال / زیان 8 درصدی «تسه» در کمتر از چهار ماه

تجارت نیوز

بررسی روند قیمت اولین تسه‌ ارائه‌شده امسال در بازار فرابورس تا 24 مرداد ماه نشان می‌دهد که اوراق تسهیلات مسکن (تسه9801) با افت قیمت مواجه بوده‌ است. اوراق امتیاز مسکن فروردین ماه امسال تا 23 مرداد ماه امسال بیش از هشت درصد زیان داده‌ است.

اولین اوراق تسهیلات مسکن ارائه شده در سال جاری (تسه9801) از ابتدای سال تاکنون (24 مرداد ماه) با بیش از هشت درصد افت قیمت در کمتر از چهار ماه مواجه بوده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، اوراق تسهیلات مسکن فروردین ماه سال 1398(تسه9801) که در فروردین ماه امسال با قیمت اولیه 48 هزار و 577 تومان در اختیار متقاضیان قرار گرفته، در اردیبهشت ماه با افزایش تقاضا از سوی فعالان این حوزه توانست قیمت خود را با 7.2 درصد افزایش به سطح 52 هزار تومان برساند.

اما پس از اردیبهشت ماه پربازده، اوراق تسهیلات مسکن (تسه9801) با افت قیمت مواجه شدند، به طوری که طی خرداد ماه و تیر ماه امسال قیمت این اوراق در مجموع با ریزش ییش از 17 درصد مواجه شد و قیمت آن در پایان تیر ماه به 43 هزار تومان رسیده بود.

اوراق تسهیلات مسکن (تسه9801) در خرداد ماه و تیر ماه امسال به ترتیب با 10.4 درصد و 6.8 درصد کاهش قیمت همراه بود.

9963

به عقیده کاشناسان رکود بازار تسه‌ها ناشی از افزایش قیمت‌های پی در پی خانه و محدود شدن سهم واحدهای نوساز دارای وام از بازار مسکن است. بر اساس آخرین گزارش بانک مرکزی، متوسط قیمت هر متر مربع خانه در تهران در تیر ماه سال جاری به بیش از 13 میلیون تومان رسیده که نسبت به تیر ماه ماه سال گذشته بیش از 90 درصد رشد داشته است.

در مرداد ماه امسال اوراق تسهیلات مسکن (تسه9801) به روند کاهش قیمت خود پایان داده، به طوری که طبق آخرین آمار، قیمت این اوراق از اولین روز تا بیست و چهارمین روز مرداد ماه با رشد 2.7 درصدی همراه شده است.

مطالعه کنید
قیمت خانه در منطقه 5 تهران / آپارتمان نوساز متری 150 میلیون تومان!
نظرات