تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

آنالیز قیمتی یکی از ارزهای پرنوسان بازار / رشد قیمت ین ژاپن در سکوت

آنالیز قیمتی یکی از ارزهای پرنوسان بازار / رشد قیمت ین ژاپن در سکوت

در حالی که بیشتر توجه‌ها در بازار ارز به شاخص‌های ارزی یعنی دلار و یورو معطوف است، دیگر ارزها با شیب بیشتری در حال رشد هستند و گوی رقابت بازدهی را از دو ارز محبوب فعالان ارزی ربوده است. ین ژاپن در سال جاری چقدر رشد کرده است؟

به گزارش تجارت‌نیوز، از یک‌سو دلار و یورو دو شاخص ارزی هستند و بین فعالان بازار ارز به‌راحتی خرید و فروش می‌شوند، از سوی دیگر انتظار بازدهی از این دو ارز بسیار بیشتر از دیگر ارزها است، اما ین ژاپن با رشد قیمتی بیش از ۱۷ درصدی، با سرعت بیشتری نسبت به دو ارز مذکور در حال افزایش است.

دلار در روز ۲۴ اردیبهشت ماه امسال نسبت به روز اول شروع به کار بازار ارز (۵ فروردین ۱۳۹۸) بازدهی حدود ۱۴٫۶ درصدی داشته، یعنی از نرخ ۱۲ هزار و ۹۵۳ تومان به رقم ۱۴ هزار و ۸۵۰ تومان رسیده است.

یورو نیز در بازه زمانی مورد بررسی بازدهی ۱۲٫۶ درصدی داشته، یعنی از رقم ۱۴ هزار و ۹۴۶ تومان روز پنجم فروردین ماه امسال به رقم ۱۶ هزار و ۸۳۸ تومان روز ۲۴ اردیبشهت ماه رسیده است.

اما نکته قابل توجه این است که، ارزهای دیگر مانند فرانک و ین بازدهی بیشتری را نسبت به این دو شاخص ارزی از آن خود کرده‌اند.

قیمت ین ژاپن در روز پنجم فروردین ماه سال جاری معادل ۱۱ هزار و ۷۸۶ تومان بوده است، اما در بازه زمانی حدود ۵۰روزه توانسته با بازدهی ۱۷٫۳ درصدی چندین پله جلوتر از دلار و یورو قرار گیرد.

قیمت این ارز ژاپنی در روز ۲۴ اردیبهشت ماه معادل ۱۳ هزار و ۸۳۳ تومان بوده است.

ین ژاپن در روز ۲۴ اردیبهشت ماه نسبت به پنجم فروردین ماه امسال بازدهی ۱۷٫۳ درصدی را از آن خود کرده است.

بازدهی حدود ۱۹٫۵ درصدی ین ژاپن

بازدهی حدود ۱۷ درصدی ین، مقایسه قیمت آن در روز ۲۴ اردیبهشت ماه نسبت به روز پنجم فروردین ماه است، اما اگر قیمت این ارز نسبت به روز پایانی سال ۹۷ محاسبه شود بازدهی این ارز در روزهای سپری شده سال ۹۸ بیش از ۱۹ درصد است.

بازدهی دلار در روز ۲۴ اردیبهشت ماه سال ۹۸ نسبت به آخرین روز کاری سال ۹۷ معادل ۱۵٫۱ درصد بوده و یورو نیز در این بازه زمانی به بازدهی ۱۳٫۷ درصدی رسیده است.

اما قیمت ین ژاپن که در روز ۲۸ اسفند ماه سال گذشته معادل ۱۱ هزار و ۵۷۶ تومان بوده، در روز ۲۴ اردیبهشت ماه امسال به رقم ۱۳ هزار و ۸۳۳ تومان رسیده است.

ین در سال ۹۸ نسبت به آخرین روز کاری سال ۹۷ با بازدهی ۱۹٫۴ درصدی، جلو‌تر از دلار و یورو قرار گرفته است.

ین ژاپن با بازدهی بیش از ۱۹ درصدی در سال جاری، از دو شاخص ارزی دیگر جلوتر است.
این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند