اتمام مناقصات مربوط به فاز 11 پارس جنوبی

اتمام مناقصات مربوط به فاز 11 پارس جنوبی

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس، از اتمام مرحله اول مناقصات طرح توسعه فاز ١١ پارس جنوبی و انتخاب پیمانکاران خبر داد و گفت: به‌زودی نتیجه این مناقصات از سوی توتال به کارفرما اعلام می‌شود.

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس، از اتمام مرحله اول مناقصات طرح توسعه فاز ١١ پارس جنوبی و انتخاب پیمانکاران خبر داد و گفت: به‌زودی نتیجه این مناقصات از سوی توتال به کارفرما اعلام می‌شود.

به گزارش تجارت‌نیوز، به نقل از وزارت نفت؛ محمد مشکین‌فام، مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس از طرح‌های درحال توسعه پارس جنوبی گفت: سکوی فاز ٢٢ پارس جنوبی فردا (پنجشنبه) از یارد صدرا در بوشهر بارگیری می‌شود.

وی با یادآوری اینکه زمستان امسال به‌طور مستمر، روزانه 550 میلیون متر مکعب گاز از پارس جنوبی تولید شده، اعلام کرد: تا اواسط سال ٩٧ روزانه حدود دومیلیارد فوت مکعب به ظرفیت تولید گاز ترش از میدان پارس جنوبی افزوده می‌شود.

این مقام مسئول با بیان اینکه سکوهای فازهای ١٣،14 و٢٢ تا 24 با فاصله یک‌ماهه از هم آماده بارگیری و نصب می‌شوند، افزود: پیش‌بینی شده تا پایان اسفندماه و یا اوایل سال آینده، 14.2 میلیون متر مکعب گاز از سکوی ١٤A و متعاقب آن در فواصل زمانی دو تا سه‌ماهه، سکوی دیگر این فاز (14c) و سکوهای فازهای ١٣ و٢٢ تا 24 هر کدام با ظرفیت 500 میلیون فوت مکعب (14.2) به بهره‌برداری برسند.

به گفته مشکین‌فام، با بهره‌برداری از فاز اول این طرح‌ها تا اواسط سال ٩٧، حدود دو میلیارد فوت مکعب معادل تقریبی 56 میلیون مترمکعب گاز ترش غنی به ظرفیت تولید پارس جنوبی افزوده می‌شود.

وی، همچنین از اتمام فاز اول مناقصات طرح توسعه فاز ١١ و انتخاب پیمانکاران این طرح خبر داد و گفت: به‌زودی نتیجه این مناقصات از سوی توتال به کارفرما اعلام و جمع‌بندی نهایی انجام می‌شود.

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس با یادآوری اینکه مطابق گفته وزیر نفت، اجرای قرارداد این طرح طبق برنامه و بدون‌وقفه پیش می‌رود، افزود: هم‌اکنون بسته‌های مناقصات پیمان‌های اجرایی توسط توتال درحال بررسی نهایی است.

مشکین‌فام در ادامه به برنامه‌های اجرایی درباره کاهش گاز فلر در پارس جنوبی اشاره کرد و با یادآوری پیاده‌سازی این طرح در فازهای ٢ و ٣، از مراحل پایانی طراحی این پروژه خبر داد و افزود: عملیات اجرایی کاهش گازهای فلر در این فازها پس از این مرحله آغاز شده و مشابه این برنامه در سایر فازها نیز اجرایی خواهد شد.

وی به تکمیل عملیات احداث خط لوله میانی فازهای 6، ٧ و ٨ و 4 و 5 پارس جنوبی اشاره کرد و گفت: با بهره‌برداری از این خط لوله ،انتقال حدود ١٢ میلیون متر مکعب گاز ترش فازهای 6 تا ٨ باهدف شیرین‌سازی ذر پالایشگاه فازهای 4 و 5 امکان‌پذیر می‌شود.

 

منبع: مهر

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند