در کدام محله‌های کرج، اجاره‌نشینی رونق بیشتری دارد؟

در کدام محله‌های کرج، اجاره‌نشینی رونق بیشتری دارد؟

بر اساس داده‌های سایت دیوار، اطلاعاتی از برخی از محلاتی که اجاره‌نشینی در آن محلات رونق بیشتری دارد به دست آمده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، سرعت پایین‌ رشد قیمت‌ها در بازار مسکن کرج نسبت به تهران باعث شده تا طی چند سال اخیر متقاضیان سکونت در این شهر بیشتر در بخش خرید و فروش دیده شوند تا در بخش مسکن استیجاری. تعداد بالای مهاجرت را هم می‌توان دلیلی بر مصرفی‌شدن واحدهای مسکونی دانست؛ اتفاقی که اجاره‌نشینان را گاه با کمبود عرضه مواجه می‌سازد.

تنور داغ عرضۀ مسکن استیجاری در محله‌های شرقی

بررسی آگهی‌های درج‌شده در دیوار املاک کرج طی تابستان سال جاری گویای آن است که طی فصل مذکور سهم آگهی‌های مسکن استیجاری در این کلانشهر به ۲۹.۹ درصد رسیده است. در این بین تنها سه محله اتحاد، کوی مدرس و کوی کارمندان شمالی مشاهده می‌شوند که بیش از ۵۰ درصد آگهی املاک آن‌ها به مسکن استیجاری اختصاص یافته است.

به نظر می‌رسد دسترسی مناسب محلی، اصلی‌ترین عامل تمرکز آگهی‌های اجاره‌نشینی در این سه محله باشد و این موضوع را نمی‌توان چندان به قیمت‌ها ارتباط داد.

کوی مدرس که رکورددار آگهی‌های اجاره‌نشینی دیوار کرج بوده، در محدودۀ شرقی این شهر واقع شده و جزو محله‌های متوسط‌قیمت به شمار می‌آید. اما آنچه این محله‌ها را متمایز ساخته، اتصال آن به پنج خیابان مهم ملاصدرا، تعاون، طالقانی شمالی، نبوت و مطهری است.

موضوعی که می‌تواند عاملی برای افزایش تقاضای اجاره مسکن و به تبع آن رشد عرضه این نوع واحدها در این محله باشد.

گرچه قیمت ملک و اجاره‌بهای مسکن در کوی کارمندان شمالی نسبت به کوی مدرس اندکی بالاتر است، اما این محله نیز به دلیل اتصال به نقاط مهمی همچون جهانشهر، کوی قائم، دهقان‌ویلا، کارمندان جنوبی و اتحاد اهمیت پیدا می‌کند.

با توجه به موقعیت جغرافیایی این محله، طبیعی است که در فصل نقل‌وانتقال اجاره‌نشینان تنور عرضه و تقاضای مسکن استیجاری داغ شود و در آگهی‌های دیوار کرج این محلۀ واقع در منطقه ۱ در رتبه دوم بایستد. به‌ویژه آنکه طی چند سال اخیر در کنار خانه‌های قدیمی‌ساخت، تعداد زیادی واحد نوساز هم شکل گرفته‌اند.

البته باید توجه داشت که در مرکز استان البرز، بالای شهر و پایین شهر محلی از اعراب ندارد و ممکن است قیمت‌ها در دو محلۀ هم‌جوار تفاوت فاحشی داشته باشند.

محله‌هایی با سهم ۴۰ تا ۵۰ درصدی در آگهی‌های مسکن استیجاری

محله‌هایی که تعداد آگهی‌های مسکن استیجاری در آن‌ها بین ۴۰ تا ۵۰ درصد است را هم می‌توان جزو مناطقی به حساب آورد که این نوع آگهی‌ها در آن غلبه دارد؛ زیرا سایر آگهی‌ها لزوماً مربوط به فروش واحد آپارتمانی نیستند و بخشی از آن‌ها به فروش زمین اختصاص دارد.

در شهر کرج نیز ۱۱ محله مشاهده می‌شوند که سهم آگهی‌های استیجاری در دیوار املاک آن‌ها از ۴۰ درصد عبور کرده است. غالباً محله‌هایی در فهرست زیر قرار گرفته‌اند که جزو مناطق نوظهور کرج با خانه‌هایی تازه‌تأسیس هستند که ازجمله آن‌ها می‌توان به اندیشه و مهرشهر اشاره کرد.

همچنین محله‌هایی مانند عظیمیه مشاهده می‌شوند که به محله‌های لوکس و خوش آب‌وهوای کرج شهرت دارند.

نکتۀ دیگر آنکه عظیمیه و فازهای ۱ تا ۳ مهرشهر که در این فهرست قرار گرفته‌اند، در پایان تابستان امسال گران‌ترین محله‌های کرج در آگهی‌های دیوار بودند. چنان‌که میانگین قیمت هر مترمربع واحد مسکونی از ۲۵ میلیون و ۱۲۸ هزار تومان در فاز ۳ مهرشهر شروع می‌شد و تا ۳۴ میلیون و ۲۸۱ هزار تومان در فاز ۱ این محله پیش می‌رفت.

طبیعتاً با ارائه چنین قیمت‌هایی صاحبان املاک با مشتریان کمتری برای خرید مواجه می‌شوند و بازار اجاره در آن‌ها جذابیت بیشتری دارد.

آخرین اخبار بازار مسکن را در صفحه مسکن تجارت‌نیوز بخوانید.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند