اختلال سایبری در سایت‌های وزرات راه/ این بار شرکت ساخت و توسعه حمل و نقل

اختلال سایبری در سایت‌های وزرات راه/ این بار شرکت ساخت و توسعه حمل و نقل

پس از وقوع اختلال سایبری در سایت راه‌آهن، وزارت راه و شهرسازی و برخی زیرمجموعه‌های این وزارتخانه، حالا سایت شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ونقل کشور نیز از دسترس خارج شده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، بعد از ظهر روز جمعه ۱۸ تیر ۱۴۰۰ سامانه شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران دچار اختلال شد. صبح روز شنبه سعید رسولی مدیرعامل راه‌آهن با اشاره به اختلال به وجود آمده گفت: بعدازظهر دیروز در پی بروز اختلالی در برخی سامانه‌های شرکت راه‌آهن همکاران فنی مشغول بررسی موضوع شدند که بخشی از این اختلال برطرف شده است.

وی با تاکید بر این‌که این اختلال در سیستم اتوماسیون به وجود آمده که هیچ گونه ارتباطی با سیر قطارها ندارد، افزود:‌ قطارها از روز گذشته تا الان که با شما صحبت می‌کنم به طور منظم بر اساس برنامه زمانبندی اعزام می‌شوند.

رسولی تاکید کرد: ایستگاه‌های راه آهن کشور در آرامش کامل به سر می‌برند و مسافران بر اساس برنامه زمان‌بندی برای سفر به ایستگاه‌های قطار مراجعه می‌کنند.

مدیرعامل راه آهن جمهوری اسلامی ایران از برطرف شدن این مساله تا ساعتی دیگر خبر داد و گفت: به زودی پس از طمینان از سلامت سیستم، اتوماسیون راه آهن دوباره در مدار قرار می گیرد. لذا هیچگونه اخلال در امر جابه‌جایی مسافران قطار از دیروز تاکنون به وجود نیامده است در زمان حاضر نیز از هموطنان عزیز می‌توانند اقدام به خرید بلیت قطار کنند.

رسولی در پاسخ به این سوال که آیا منشأ اختلال مشخص شده است، افزود: همکاران ما در حال پیگیری موضوع هستند.

این در حالی بود که صبح شنبه سایت وزارت راه و شهرسازی و برخی زیرمجموعه‌های ستاد این وزارتخانه نیز دچار اختلال شد. سیدقاسم بی‌نیاز رئیس مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی وزارت راه و شهرسازی در این‌باره گفته بود: به‌دنبال اختلال سایبری در سیستم‌های کامپیوتری کارکنان ستاد وزارت راه و شهرسازی، موضوع توسط کارشناسان فنی این وزارتخانه در حال بررسی است.

وی ادامه داد: پیش از ظهر امروز اختلال سایبری در سیستم‌های کامپیوتری کارکنان ستاد وزارت راه و شهرسازی ظاهر شد که ‌به دنبال آن پورتال وزارتخانه و سایت‌های زیر پرتال آن از دسترس خارج شده است.

وی با بیان این‌که کارشناسان فنی در حال بررسی موضوع هستند، گفت: پس از در دسترس قرار گرفتن پورتال و سامانه‌های زیر مجموعه این پورتال، اطلاع‌رسانی لازم صورت خواهد گرفت.

در حالی هنوز اختلال در سایت‌های راه‌آهن، وزارت راه و شهرسازی، مسکن مهر، معاونت مسکن و ساختمان و… برطرف نشده که سایت شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ونقل کشور نیز از دسترس خارج شده است.

منبع: تسنیم

مطالعه گزارش‌های حمله سایبری به راه آهن، تکذیب اختلال در حرکت قطارها و تکذیب خرابکاری در نیروگاه ها نیز پیشنهاد می‌شود.

آخرین اخبار حوزه حمل و نقل را در صفحه حمل‌ونقل تجارت‌نیوز بخوانید.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند