موضوعات داغ:

ادامه روند ورود نقدینگی افراد حقیقی به بورس

ادامه روند ورود نقدینگی افراد حقیقی به بورس

یک کارشناس با اشاره به دلیل افزایش اشتیاق برای خرید سهام در بورس گفت: وضعیت امروز بازار سهام قابل مقایسه با سال 92 نبوده و روند ورود نقدینگی حقیقی‌ها به این بازار همچنان ادامه دارد.

فردین آقا بزرگی کارشناس بازار سرمایه، با اشاره به افزایش حضور معامله‌گران حقیقی در بازار سهام و افزایش اشتیاق برای خرید سهام عنوان کرد: وضعیت امروز بازار سهام ایران با وجود نوسان قیمت ارز در بازار آزاد و حجم معاملات سهام در بورس به هیچ وجه قابل قیاس با اوضاع بازار سهام سال 92 نبوده، چرا که درآن زمان متوسط حجم معاملات روزانه در محدوده 500 میلیارد تومان رقم می‌خورد، اما این رقم اکنون برای مدت زیادی بیش از 1000 میلیارد تومان معامله روزانه ثبت می‌شود.

به گزارش تجارت‌نیوز: وی افزود: در حال حاضر اجماع اغلب صاحب‌نظران و معامله‌گران بورس تهران بر این موضوع استوار شده که حجم معاملات روزانه بورس تهران فارغ از معاملات صوری و کد به کد در حال حاضر به هیچ وجه قابل مقایسه با سال‌های گذشته نیست و این در حالی است، دولت نیز به دلیل منابع محدود مالی هیچ سازوکاری برای تزریق نقدینگی به بازار سرمایه ندارد. بنابراین هر آنچه که در بازار سهام می‌بینیم، ناشی از اشتیاق سرمایه‌گذارانی است که به بورس نگاه ویژه‌ای نسبت به سایر بازارها دارند.

به گفته مدیر عامل یک شرکت کارگزاری، روند طبیعی بازار سهام در حالی است که هم اکنون حتی با وجود بازدهی 60 درصدی بازار سهام اما همچنان انتظار برای کسب بازدهی بالاتر وجود دارد.

وی با اشاره به ارزش بازار کل بازار سهام ایران عنوان کرد: ارزش بازار سهام بر اساس دلار آزاد حدود ۱۴ هزار تومانی و (ارزش روز ۵۹۱ هزار میلیارد تومانی) هم اکنون به ۴۲ میلیارد دلار می‌رسد که در قیاس با بازارهای بین‌المللی این رقم کوچک است.

آقا بزرگی عدم فروش سهام از سوی حقوقی‌ها را دلیل پایین بودن حجم معاملات سهام در قیاس با رشد شاخص‌ها و رکوردهای جدید این نماگر‌ها عنوان کرد و افزود: وضعیت کنونی بازار سهام فرصت مغتنمی برای عرضه‌های اولیه و پذیرش سهام شرکت‌ها جدید در بورس و فرابورس است، چرا که در بازار اولیه سهام منابع نقدینگی به طور مستقیم به دست تولیدکننده می‌رسد.

به گفته وی، این در حالی است که همچنان روند پذیرش شرکت‌ها و بنگاه‌های جدید در هیات‌های پذیرش بورس و فرابورس به روال سال‌های گذشته بوده و هیچ تغییر و اقدام جدید صورت نگرفته است.

وی ادامه داد: در صورت مقایسه وضعیت امروز بازار سهام با چرخه‌های تجاری قبل باید دانست مشابه تاثیر پذیری تدریجی سطوح قیمتی جدید در اقتصاد کلان با توجه به کاهش ارزش پول و افزایش نرخ‌های مختلف ،بازار سرمایه نیز شاهد افزایش نسبت قیمت بر درآمدی خود و کنار رفتن سهم‌های با قیمت کمتر از 100 تومانی در بازار با تعدیل قیمت‌های جدید در بازار در روندی تدریجی خواهد بود.

آقا بزرگی بر تثبیت سیاست‌های پولی و بانکی در نظام مالی کشور تاکید کرد و افزود: تنوع ابزارهای مالی مختلف در بازار سرمایه باعث خواهد شد، تا در مقاطع زمانی مختلف پول همچنان در این بازار در گردش باشد و به سایر بازارهای موازی سرایتی نداشته باشد.

 

منبع: فارس

بهترین روش ورود و سرمایه‌گذاری در بورس ایران
این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند