کد خبر: 188880

استفاده از ارزهای ملی در تجارت ترکیه و سودان

وزیر اقتصاد ترکیه با بیان اینکه این کشور می‌تواند در تجارت با سودان از ارزهای ملی استفاده نماید بر راه‌اندازی سیستمی برای تحقق این هدف تاکید کرد.

سرویس اقتصاد جهان -

نیهات زیبکچی، وزیر اقتصاد ترکیه ۲۵ دسامبر، در نشست انجمن تجاری ترکیه و سودان گفت تجارت دوجانبه میان دو کشور می‌تواند با استفاده از ارزهای ملی انجام شود.

به گزارش تجارت‌نیوز، زیبکچی گفت ترکیه و سودان می‌توانند سیستمی ایجاد کنند که فرصتی برای استفاده ارزهای ملی در صادرات را فراهم نماید و بدین طریق تجارت میان خود را افزایش دهند.

وی همچنین گفته است که دو کشور به منظور امضا توافقنامه همکاری‌های استراتژیک آتی اقدامات قابل توجهی را انجام داده‌اند.

وزیر اقتصاد ترکیه افزود: رفع مشکلات مردم در حوزه بانکداری و انجام معاملات، نیاز به اتخاذ راه حل‌های متقابل دارد و ما توافقنامه همکاری اقتصادی امضا کرده‌ایم تا دو کشور در مسیر تجارت دوجانبه قرار گیرند.

در سال‌های اخیر کشور ترکیه به منظور استفاده از ارزهای ملی در تجارت بین‌المللی اقدامات گوناگونی را انجام داده است.

این کشور در آخرین اقدام خود با ایران پیمان پولی دوجانبه امضا نموده است تا استفاده از لیر در تجارت با ایران را جایگزین دلار کند.

لازم به ذکر است که ترکیه علاوه بر ایران، با کشورهای چین و پاکستان نیز به طور رسمی پیمان پولی دوجانبه منعقد نموده است تا در تجارت دوجانبه از ارزهای ملی استفاده کنند.

ترکیه قصد دارد با استفاده از ارزهای ملی در تجارت بین‌المللی کمتر تحت تاثیر نوسانات ارزهای خارجی قرار بگیرد.

استفاده از لیر در تجارت بین المللی ترکیه به ۱۵ درصد رسیده است، اما این حجم از معامله با ارز ملی شامل تجارت طلا نیز می‌شود که در صورت حذف آن، این میزان به ۶ الی ۷ درصد می‌رسد.

 

منبع: مقاومتی‌نیوز

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظرات پس از بازبینی منتشر می‌شود

بازار

اونس طلا (%0)
1335.5
مثقال طلا (%0.34)
738000
2500
سکه امامی (%0.27)
1830000
5000
دلار (%0)
4200
یورو (%0.88)
6800
60
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.