ماجرای استفاده از تریاک در مرغداری‌ها چیست؟

ماجرای استفاده از تریاک در مرغداری‌ها چیست؟

رئیس سازمان دامپزشکی در مورد استفاده از تریاک در مرغداری ها گفت: با توجه به اینکه در دستگاه گوارش طیور چیزی به اسم گیرنده تریاک موجود نیست، بنابراین مصرف آن در آب طیور صحت ندارد.

به گزارش تجارت‌نیوز، علی صفر ماکنعلی، با تکذیب مصرف تریاک در صنعت پرورش طیور توضیح داد: هرازگاهی اخبار استفاده از تریاک در آب طیور به نقل از رئیس سابق سازمان دامپزشکی بازنشر می‌شود، درحالی که این اقدام به هیچ وجه از نظر علمی امکان‌پذیر نیست.

او با اشاره به اینکه استفاده از تریاک در آب پرورش طیور منطقی نیست، افزود: با وجود آنکه دستگاه گوارش طیور گیرنده جذب تریاک ندارد، مصرف آن در این صنعت منطقی نیست و همانند آن است که برای وزن‌گیری طیور بخواهیم به آن آهن دهیم که این امر غیرعلمی است چرا که گیرنده آهن در بدن طیور وجود ندارد‌.

سیستم نظارتی پیگیری کند

ماکنعلی با رد استفاده از تریاک در مرغداری‌ها ادامه داد: هرازگاهی به نقل از رئیس سابق سازمان، موضوع استفاده از تریاک در صنعت طیور مطرح می‌شود که از سیستم نظارتی درخواست کردیم که موضوع را پیگیری کند.

به گفته او، سیستم دستگاه گوارش و متابولیسم طیور چیزی به اسم گیرنده تریاک ندارد که بخواهد بر بدنش اثر بگذارد و کسانی که این اظهارات را مطرح می‌کنند، نمی‌دانیم چه اهدافی را دنبال می‌کنند.

رئیس سازمان دامپزشکی در پایان در مورد استفاده از تریاک در مرغداری‌ها تصریح کرد: گرچه در بدن پستانداران گیرنده تریاک وجود دارد، اما در بدن طیور وجود خارجی ندارد که با این وجود وقتی در بدن طیور گیرنده خاصی وجود ندارد، چطور می‌توان از آن استفاده کرد؟

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

آخرین اخبار حوزه کشاورزی را در صفحه کشاورزی تجارت‌نیوز بخوانید.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند