مدیر توسعه بازار مشتقه بورس کالای ایران عنوان کرد؛

استقبال بی‌نظیر معامله‌گران از معاملات آتی زعفران رشته‌ای

استقبال بی‌نظیر معامله‌گران از معاملات آتی زعفران رشته‌ای

در راستای تمرکز بورس کالای ایران برای توسعه بازار مشتقه با اولویت و تمرکز بر محصولات کشاورزی، از سه‌شنبه ۱۵ آبان ماه ۱۳۹۷ قرارداد آتی زعفران رشته ای برای تحویل در آذرماه سال جاری راه‌اندازی شد.

مدیر توسعه بازار مشتقه بورس کالای ایران ضمن بیان این مطلب گفت: معاملات قراردادهای آتی زعفران نگین در حالی از خردادماه سال جاری در بورس کالای ایران کلید خورد که از هفته جاری انجام این معاملات برای محصول زعفران رشته‌ای نیز امکان‌پذیر شد؛ چراکه حجم تولید زعفران رشته‌ای در کشور به مراتب بیشتر از زعفران نگین است و این امر می‌تواند با افزایش حجم معاملات به توسعه بازار قراردادهای آتی زعفران منتهی شود.

به گزارش تجارت‌نیوز، علیرضا ناصرپور استقبال از معاملات قراردادهای آتی زعفران رشته‌ای در نخستین روز معاملاتی را مثبت ارزیابی کرد و گفت: در نخستین روز معاملاتی درحالی بیش از ۱۱ هزار و ۹۰۰ قرارداد آتی زعفران رشته‌ای برای تحویل در آذرماه امسال منعقد شد که حجم مطلوب و شروع فوق العاده‌ای برای این معاملات محسوب می‌شود. بطوریکه در زمان راه‌اندازی قراردادهای آتی زعفران نگین در بورس کالا طی اولین روز معاملاتی چنین حجم معاملاتی مشاهده نشده بود و همین امر می تواند از موفقیت عرضه زعفران رشته‌ای در قالب قراردادهای آتی و جذابیت بالای آن برای معامله گران و همچنین کشاورزان حکایت داشته باشد.

تجربه نخستین روز

به گفته ناصرپور، در جریان معاملات اولین سررسید قرارداد آتی زعفران رشته‌ای در بازار مشتقه بورس کالای ایران طی نخستین روز، در حالی تعداد ۱۱ هزار و ۹۱۱ قرارداد منعقد شد که ارزش معاملات آن به رقمی بیش از ۱۵۸ میلیارد و ۸۷۴ میلیون ریال رسید.

وی افزود: در طول مدت زمانی که محصول زعفران در قالب گواهی سپرده کالایی و قراردادهای آتی در بورس کالا مورد معامله قرار گرفته است، استقبال زیادی از سوی کشاورزان مشاهده شده و تعداد زیادی از آنها کد معاملاتی در بورس کالا را دریافت کرده و در این بازارهای فعال شده‌اند.

سه مزیت راه‌اندازی معاملات آتی طلای سرخ

وی به تشریح مزایای عرضه زعفران در قالب معاملات قراردادهای آتی پرداخت و اظهار کرد: مزایای این معاملات را می‌توان در سه حوزه اصلی دسته بندی کرد؛ بطوریکه بازار قراردادهای آتی زعفران بستری برای فروش مستقیم محصول تولیدی در بورس را برای کشاورزان فراهم می‌کند تا با فروش مستقیم محصول منافع ناشی از تولید به جیب تولیدکننده یعنی کشاورز سرازیر شود. این درحالی است که تاکنون سود اصلی عاید عده‌ای واسطه می‌شد. اما به کمک انجام معاملات قراردادهای آتی در بورس، واسطه‌گری در بازار زعفران کاهش خواهد یافت.

وی در بیان دومین مزیت مهم گفت: کشف نرخ متمرکز، واقعی، عادلانه و شفاف مزیت دیگری است که میتواند بورس را به عنوان یک نهاد مرجع قیمتی برای کشاورزان و زعفران کاران معرفی کند؛ چراکه در بازار سنتی امکان کشف نرخ متمرکز و شفاف وجود نداشته و زعفران در بازار به قیمت‌های متفاوتی معامله می‌شد که با ورود بورس و به ویژه بازار قراردادهای آتی به معاملات این محصول این امکان به وجود آمده تا قیمت‌ها در بازار متمرکز شده و کشاورزان می‌توانند به کمک آن از قیمت‌های محصول خود مطلع شوند. به این ترتیب، مکانیسم معاملاتی در بورس کالا در نهایت کشف نرخ در صنعت کشاورزی را در پی دارد.

سرپرست معاونت توسعه بازار و مطالعات اقتصادی بورس کالای ایران سومین مزیت این معاملات را در امکان پوشش ریسک‌های ناشی از نوسان قیمت‌ها در بازار دانست و گفت: این مزیت که به عنوان ویژگی ذاتی معاملات قراردادهای آتی است، در حوزه محصولات کشاورزی از جمله زعفران این اطمینان را به کشاورز می‌دهد تا نسبت به قیمت فروش محصول تولیدی خود در آینده اطمینان حاصل کرده و خود را در مقابل نوسانات قیمتی احتمالی در ماه‌های پیش رو بیمه نماید و به عنوان یک ویژگی ذاتی برای معاملات آتی، می تواند به حمایت از صنعت کشاورزی و فعالان آن کمک کند.

آماده راه‌اندازی سررسیدهای جدید هستیم

وی در خاتمه سخنان خود پیرامون راه‌اندازی سررسیدهای معاملاتی جدید در بازار قراردادهای آتی زعفران نگین و رشته‌ای تاکید کرد: بورس کالای ایران آمادگی دارد پس از ارزیابی شرایط و بررسی های لازم با توجه به کشش بازار، سررسیدهای معاملاتی جدید را برای محصول زعفران نگین و رشته‌ای راه‌اندازی کند. اما هدف از راه‌اندازی سررسید آذر ماه برای قراردادهای آتی زعفران رشته ای همگرایی با فصل برداشت محصول بوده تا از این طریق در کشف نرخ عادلانه در این بازه زمانی به کشاورزان کمک کنیم.

 

منبع: کالا خبر

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند