تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

اتفاقی عجیب در شهرک‌های صنعتی / موج گرانی به زمین‌های صنعتی رسید

اتفاقی عجیب در شهرک‌های صنعتی / موج گرانی به زمین‌های صنعتی رسید

قیمت زمین در برخی از شهرک‌های صنعتی ایران به‌طور قابل توجهی گران شده است. این در حالی است که در سال رونق تولید، فعالان صنعتی نسبت به گران شدن قیمت زمین‌ها گله‌مند هستند.

به گزارش تجارت‌نیوز، وضعیت تولید چنگی به دل نمی‌زند؛ این جمله را می‌توان از آگهی‌های تبلیغاتی که متولیان واحدهای صنعتی در روزنامه‌ها و سایت‌ها درج کرده‌اند، بهتر درک کرد. صنعتگران می‌گویند در سال رونق تولید هم نمی‌توان به وضعیت و بهبود شرایط تولید دل خوش کرد؛ از این رو آنها نیز در درج آگهی‌های مختلف قصد واگذاری زمین‌های شهرک‌های صنعتی‌شان را دارند.

هرچند با این وضعیت بازار سرمایه‌گذار چندانی پیدا نمی‌شود و نه خریداری که بخواهد با شماره‌های درج شده در آگهی‌ها تماس بگیرند و با مالک اصلی زمین شروع به چانه‌زنی کنند. با این حال به نظر می‌رسد با گران شدن نرخ ارز و اجناس وارداتی فرصتی برای پاگیری برخی صنایع در ایران به وجود آمده که با ورود این تقاضاها به شهرک‌های صنعتی اتفاقی در قیمت زمین‌های این مناطق رخ داده است.

در همین رابطه یکی از کاربران توییتری درباره افزایش یک باره قیمت زمین در شهرک‌های صنعتی نوشته است: «افزایش قیمت دو تا سه برابری زمین‌های واگذاری در شهرک‌های صنعتی آن هم در سال رونق تولید چه معنایی دارد؟ حمایت نمی‌کنید، چوب لای چرخ تولید نگذارید!» هر چند که مدیران دولتی به ظاهر منکر افزایش قیمت زمین در شهرک‌های صنعتی شده‌اند اما برای صحت و سقم این موضوع یکی از معیارها می‌تواند قیمت زمین‌های آگهی‌شده در سایت‌ها باشد.

قیمت زمین در شهرک صنعتی پرند و شمس‌آباد

فروشنده یک زمین در شهرک صنعتی شمس‌آباد، زمینی را به متراژ ۶۰ متر به قیمت ۳۹۰ میلیون تومان آگهی کرده است. او درباره وضعیت زمین‌های شمس‌آباد به تجارت‌نیوز گفت: سال گذشته مجوز چهار طبقه این زمین ۶۰ متری را گرفتم اما بنا به دلایلی نتوانستم آن را بسازم. پارسال همین زمین ۳۱۰ میلیون تومان ارزش داشت اما امسال به یک‌باره قیمت زمین‌ها افزایش یافت و ارزشمند شد.

همچنین یک فروشنده دیگر یک زمین پنج هزار و ۴۸ متری را در شهرک صنعتی پرند به قیمت ۷۵۰ میلیون تومان آگهی کرده است. او در پاسخ به این پرسش که چرا قیمت زمین‌ها در شهرک صنعتی پرند گران شده است؟ به تجارت‌نیوز گفت: هر سال قیمت زمین‌ها در شهرک‌های صنعتی ۲۰ درصد افزایش می‌یابد؛ این در حالی است که پارسال هر مترمربع زمین‌ها به قیمت ۱۵۰ هزار تومان فروخته می‌شد اما امسال هر مترمربع زمین در این شهرک به قیمت ۱۸۰ هزار تومان رسیده است. همچنین در شهرک صنعتی پرند دیگر زمینی برای فروش وجود ندارد.

یک فروشنده زمین در شهرک صنعتی پرند می‌گوید: هر سال قیمت زمین‌ها در شهرک‌های صنعتی ۲۰ درصد افزایش می‌یابد.

افزایش استقبال در شهرک‌های صنعتی

در عین حال، معاون برنامه‌ریزی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران در پاسخ به این پرسش که آیا قیمت زمین‌های واگذاری در شهرک‌های صنعتی افزایش یافته است یا خیر؟ به تجارت‌نیوز گفت: افزایش قیمت زمین در شهرک‌های صنعتی صحت ندارد، در شهرک‌های صنعتی زمینی فروخته نمی‌شود، بلکه یک حق انتفاع است که به صنعتگران واگذار می‌شود.

محمدعلی عزیزمحمدی در ادامه اظهار کرد: در حال حاضر وضعیت شهرک‌های صنعتی طبق روال گذشته است. سال به سال استقبال از این شهرک‌ها روند افزایشی داشته است. امسال هم استقبال در شهرک‌های صنعتی دو تا سه درصد رشد داشته است.

اینکه چرا قیمت زمین در برخی از شهرک‌های صنعتی به شکل زیرپوستی در حال گران شدن است؟ خود جای سوال و ابهام است که متولیان وزارت صنعت، معدن و تجارت باید نسبت به آن پاسخگو باشند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند