نایب رئیس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی تهران:

آیا افزایش نرخ سود بانکی ممکن است؟

آیا افزایش نرخ سود بانکی ممکن است؟

عباس آرگون می‌گوید: به نظر می‌رسد که اگر دولت بخواهد بخشی از منابع را همچنان در بانک‌ها نگه دارد، احتمالا نرخ سود بانکی روند افزایشی داشته باشد.

طی فروردین ماه امسال بیش از ۶۰ هزار میلیارد تومان به سپرده‌های بانکی کشور افزوده شده، اما نکته قابل تامل کاهش میزان سپرده‌های بانکی در ۱۵ استان کشور در اولین ماه سال ۹۹ است.

پایین بودن نرخ سود سپرده بانکی نسبت به تورم و بازدهی قابل توجه بازارهای مالی دیگر چقدر در وضعیت سپرده‌گذاری در بانک‌ها تاثیر دارد؟ آیا این احتمال وجود دارد بانک مرکزی نرخ سود بانکی را افزایش دهد؟

عباس آرگون، نایب رئیس کمیسیون پول و سرمایه اتاق بازرگانی تهران در گفتگو با تجارت‌نیوز می‌گوید: اگر بخواهیم اقتصاد کشور را مولد و شعار جهش تولید را محقق کنیم باید جذابیت بازارهای موازی را کم کنیم. برای اینکه پول به سمت بخش‌های مولد اقتصادی بیاید باید به دنبال کاهش نرخ سود بانکی و کاهش جذابیت سپرده‌گذاری در بانک‌ها باشیم تا افراد برای ورود پول‌های خود به بخش‌های مولد تشویق شوند.

وی ادامه می‌دهد: حجم نقدینگی و رشد آن در کشور روند صعودی به خود گرفته که این میزان از نقدینگی می‌تواند وارد بازارهای مالی مختلف شود و آنها را بهم بریزد؛ اما اگر بتوانیم با یک سازوکاری این نقدینگی را به سمت بخش‌های مولد منتقل کنیم قطعاً بهتر است که سود سپرده‌ها کاهش پیدا کند.

آرگون می‌افزاید: اما از سوی دیگر در حال حاضر سود سپرده بانکی نسبت به تورم در سطح پایین‌تری قرار دارد و این جذابیتی برای سپرده‌گذاری در بانک‌ها ندارد، اینجاست که باید فرآیندی پیدا کرد  که نقدینگی نه وارد بازارهای دیگر برود و نه نرخ سپرده را بالا ببریم، در اینجا راهکار بازار سرمایه است.

نایب رئیس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی تهران عنوان می‌کند: بازار سرمایه می‌تواند از طریق پذیرش شرکت‌های بیشتر در بورس و افزایش سرمایه شرکت‌های بورسی این پول را جذب کند و نگذارد بازارهای دیگر بهم بریزد. در طرحی که ارایه کردم پیشنهاد دادم که این پول‌ها در راستای طرح‌های نیمه‌تمام دولت مورد استفاده قرار بگیرد و با توجه به سازوکاری که در بورس انجام می‌شود این نقدینگی جذب این دست از پروژه‌ها شود.

عباس آرگون: به نظر می‌رسد که اگر دولت بخواهد بخشی از منابع را همچنان در بانک‌ها نگه دارد احتمالا نرخ سود بانکی روند افزایشی داشته باشد.

آرگون با انتقاد نسبت به سازوکار فعلی بورس می‌گوید: شاهد رونق در بازار سهام هستیم اما باید بدانید که این پول وارد بازار سرمایه می‌شود اما جذب آن نمی‌شود. نقدینگی که وارد بازار سهام شده جذب بنگاه‌های تولیدی کشور نمی‌شود در حالی که این پول‌ها باید به دست بنگاه‌ها برسد در غیر این صورت مخرب می‌تواند باشد. شاید نقد شوندگی سهام در این بازه زمانی کمک کند اما در ادامه می‌تواند مخرب باشد و فرصت‌ها تبدیل به تهدید شود.

وی تاکید می‌کند: باید فرایندی را پیاده کرد که نقدینگی جذب بنگاه شود، حالا چه از طریق افزایش سرمایه شرکت‌ها، چه از طریق عرضه اولیه. اگر نرخ سود بانکی بالا باشد دیگر کسب و کار و ایجاد ارزش افزوده جذابیتی برای تولیدکننده ندارد. فرد پول خود را با دریافت سود تضمینی در بانک قرار می‌دهد و تن به کار نمی‌دهد.

وی در مورد احتمال تغییر نرخ سود بانکی می‌گوید: به طور دقیق نمی‌توان پیش‌بینی کرد که نرخ سود بانکی چه تغییری خواهد کرد اما به نظر می‌رسد که اگر دولت بخواهد بخشی از منابع را همچنان در بانک‌ها نگه دارد احتمالا نرخ سود بانکی روند افزایشی داشته باشد. از سوی دیگر با توجه به اختلافی که نرخ بهره بانکی با تورم دارد تحقق این سناریو بیشتر مورد انتظار است؛ اما روند افزایش نرخ سود بانکی به نفع تولید نخواهد بود.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند