تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

افزایش ۲۶ درصدی تسهیلات اعطایی به بخش‌های اقتصادی / خدمات بیشترین وام را در سال ۹۷ گرفت

تسهیلات اعطایی به بخش‌های مختلف اقتصادی در سال 1397 نسبت به سال 1396 معادل 26 درصد افزایش یافته و بیشترین وام به دو بخش خدمات و صنعت و معدن اختصاص یافته است. اما رشد اقتصادی این دو بخش در 9ماهه ابتدایی سال مذکور به ترتیب مثبت 0٫6 درصد و منفی 7٫9 درصد بوده است.
افزایش ۲۶ درصدی تسهیلات اعطایی به بخش‌های اقتصادی / خدمات بیشترین وام را در سال ۹۷ گرفت

تسهیلات اعطایی شبکه بانکی به بخش‌های مختلف اقتصادی طی ۱۲ ماهه سال گذشته، نسبت به مدت مشابه سال ۱۳۹۶ معادل ۲۶ درصد افزایش یافته است.

به گزارش تجارت‌نیوز،  بخش‌های مختلف اقتصادی از فروردین ماه سال ۱۳۹۷ تا پایان اسفند ماه این سال، حدود ۷۷۳ هزار میلیارد تومان، معادل ۹ میلیون و ۸۸۳ هزار و ۵۵۲ فقره از شبکه بانکی کشور وام دریافت کرده‌اند که نسبت به مدت مشابه سال ۱۳۹۶ معادل ۲۶ درصد افزایش داشته است.

بر اساس آمارهایی که بانک مرکزی از تسهیلات داده‌شده به بخش‌های مختلف اقتصادی در سال گذشته منتشر کرده، خدمات بیشترین تسهیلات را هم از نظر تعداد و هم از نظر مبلغ به خود اختصاص داده است.

این بخش ۲۸۹ هزار و ۲۰۴ میلیارد تومان در ۱۲ ماهه سال گذشته تسهیلات گرفته که شامل پنج میلیون و ۵۶۲ هزار و ۲۶۰ فقره وام می‌شود.

رشد اقتصادی این بخش در سال گذشته، از ابتدای فروردین ماه تا پایان آذر ماه، مثبت ۰٫۶ درصد بوده که نسبت به بخش‌های کشاورزی و صنعت بهترین رشد را داشته است. (مرکز آمار ایران)

بخش صنعت و معدن با ۲۰۸ هزار و ۹۳۳ میلیارد تومان وام‌های دریافتی، پس از خدمات در رده دوم قرار گرفت، اما از نظر تعداد کمترین تعداد را با ۳۰۵ هزار و ۵۹ فقره وام، به خود اختصاص داده است.

به‌طور میانگین سهم هر وام اختصاص داده‌شده در این بخش، معادل ۶۸۰ میلیون تومان بوده است.

با توجه به این که وام‌های اعطایی به بخش صنعت و معدن سهم قابل توجهی دارد، اما صنعت در ۹ ماهه اول سال گذشته، رشد اقتصادی منفی ۷٫۹ درصدی داشته، که نسبت به دیگر بخش‌ها بیشترین رشد منفی را داشته است. (مرکز آمار ایران)

بخش مسکن و ساختمان در ماه‌های پایانی سال گذشته دچار رکود شد و در نهایت رشد ۸۶ درصدی را رقم زد، این بخش از نظر مبلغ دریافتی وام در میان سایر بخش‌های اقتصادی در رده چهارم قرار گرفت.

میزان تسهیلات داده‌شده به این بخش در کل سال گذشته معادل ۱۰۳ هزار و ۷۳۳ میلیارد تومان است که از نظر تعدادی نیز شامل یک میلیون و ۱۹۸ هزار و ۴۷۴ فقره وام می‌شود.

کشاوزی با ۵۸ هزار و ۴۹۱ میلیارد تومان تسهیلات دریافتی در رده آخر قرار گرفت که معادل یک میلیون و ۵۸۸ هزار و ۳۲۴ فقره وام می‌شود.

بخش کشاورزی در ۹ ماهه ابتدایی سال گذشته منفی ۲٫۱ درصد رشد داشته است.

در این بازه زمانی حدود ۷۴۳ میلیارد تومان معادل سه هزار و ۵۸۸ فقره وام به بخش‌های متفرقه اقتصادی اختصاص یافته است.

بخش خدمات در سال ۱۳۹۷ بیشترین وام را به خود اختصاص داده است.

در بخش هدف از دریافت تسهیلات، سهم وام‌های پرداختی در قالب سرمایه در گردش در کلیه بخش‌های اقتصادی طی ۱۲ ماهه سال گذشته مبلغ ۴۳۱ هزار میلیارد تومان معادل ۵۵٫۸ درصد کل تسهیلات پرداختی است که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل مبلغ ۵۳ هزار میلیارد تومان معادل ۱۴ درصد افزایش داشته است.

از کل مبلغ وام‌های تخصیص داده‌شده به بخش صنعت و معدن، ۷۸٫۷ درصد معادل ۱۶۴ هزار میلیارد تومان با هدف تامین سرمایه در گردش اختصاص داده شده است.

طبق داده‌های مرکز آمار ایران، میانگین تورم ۱۲ ماهه سال ۱۳۹۷ نیز معادل ۲۶٫۹ درصد است. بخش بازرگانی نیز با ۱۱۲ هزار و ۵۸۶ میلیارد تومان معادل یک میلیون و ۲۲۵ هزار و ۸۴۷ فقره وام دریافتی در مرتبه سوم قرار گرفت.

این مطلب را به اشتراک بگذارید