قالیباف:

امروز آغاز دوره ساخت‌و‌ساز و حرکت اقتصادی در سوریه است

امروز آغاز دوره ساخت‌و‌ساز و حرکت اقتصادی در سوریه است

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه امروز آغاز دوره ساخت و ساز و حرکت اقتصادی در سوریه است، گفت: توافق نامه جامع همکاری‌های بین دو کشور در حال تهیه است و این توافق نامه در پارلمان‌های دو کشور در فرصت مناسب تصویب و توسط دولت‌ها اجرایی می‌شود تا تجار، بازرگانان و فعالان اقتصادی دو کشور بتوانند از ظرفیت‌های ایجاد شده برای بازسازی سوریه و ارتقای همکاری‌های اقتصادی و تجاری استفاده کنند.

به گزارش تجارت‌نیوز، محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی در بدو ورود به فرودگاه دمشق در نشست خبری مشترک با حموده صباغ رئیس مجلس سوریه ضمن تشریح اهداف اقتصادی و تجاری این سفر و ابراز امیدواری نسبت به تصویب توافق نامه جامع همکاری های بین ایران و سوریه تاکید کرد: این توافق نامه جامع می تواند زمینه ساز فعالیت هر چه بهتر بخش های خصوصی و دولتی در دوران پساجنگ و بازسازی سوریه و استفاده از منافع اقتصادی و تجاری بین دو کشور شود.

قالیباف در بدو ورود به فرودگاه دمشق و در نشست خبری مشترک با حموده صباغ رئیس مجلس سوریه با بیان اینکه لازم می دانم در بدو ورود موفقیت مردم سوریه برای شرکت در انتخابات و تاکید آنها بر اینکه علاقمند به حفظ و تثبیت کشورشان هستند را تبریک بگویم، گفت: مطمئن هستم که همه در جبهه مقاومت از این پیروزی در انتخابات خوشحال هستند.

قالیباف تاکید کرد: جبهه مقاومت سوریه را خط مقدم مقاومت می داند و طبیعتا از پیروزی مردم سوریه مقاومت خوشحال است و البته دشمنان هم از این پیروزی ناراحت و عصبانی هستند.

رئیس مجلس با بیان اینکه خیلی خوشحالم که این سفر در زمانی انجام می شود که سوریه به پایان دوران جنگ و ناامنی خود رسیده است، تاکید کرد: این ناامنی و جنگ تروریسم علیه سوریه با حمایت آمریکایی‌ها انجام شد، اما امروز آغاز دوره ساخت و ساز و حرکت اقتصادی در سوریه است.

قالیباف همچنین با بیان اینکه توافق نامه جامع همکاری های بین دو کشور در حال تهیه است، ابراز امیدواری کرد که این توافق نامه در پارلمان‌های دو کشور در فرصت مناسب تصویب و توسط دولت‌ها اجرایی شود تا تجار، بازرگانان و فعالان اقتصادی دو کشور بتوانند از ظرفیت‌های ایجاد شده برای بازسازی سوریه و ارتقای همکاری‌های اقتصادی و تجاری استفاده کنند.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان ضمن گرامیداشت یاد شهدای مدافع حرم ، شهدای سوری و همه کسانی که در بحران سوریه، با تروریست‌ها مقابله کردند، به سردار سرلشگر شهید قاسم سلیمانی اشاره و تاکید کرد: وی زحمات زیادی برای مقابله با ترویست‌ها کشید و باید یاد او را همیشه گرامی بداریم.

در این دیدار حموده صباغ رئیس مجلس سوریه نیز ضمن خوشامدگویی به قالیباف از طرف خود، ملت و مجلس سوریه تاکید کرد: روابط دو کشور روابطی مستحکم، دیرینه و ریشه دار است و امیدواریم این سفر باعث تثبیت و استحکام هر چه بیشتر روابط ایران و سوریه شود.

وی با بیان اینکه دو کشور در دوران صلح و دوران جنگ و تحریم در کنار یکدیگر ایستادگی کرده‌اند، تاکید کرد: اکنون دوران پیروزی بر تروریست‌ها فرا رسیده است و این پیروزی به برکت مقاومت و ایمان مطلق ملت‌های دو کشور به برخورداری از حق تعیین سرنوشت بدون دخالت بیگانگان و نیز تحت رهبری حکیمانه رهبران دو کشور به دست آمده است.

رئیس مجلس سوریه با بیان اینکه روابط مجالس دو کشور در سطح بسیار خوبی قرار دارد، ابراز امیدواری کرد که سفر قالیباف به دمشق باعث استحکام هر چه بیشتر و ارتقای روابط اقتصادی و پارلمانی بین دو کشور ایران و سوریه شود.

بر اساس این گزارش در این سفر، وحید جلال زاده رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی، عباس گلرو عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی، روح‌الله متفکر آزاد عضو هیات رئیسه و کمیسیون آموزش، مهدی شریفیان عضو کمیسیون اجتماعی، روح الله نجابت عضو گروه دوستی پارلمانی ایران و سوریه و حسین امیرعبدالهیان مدیرکل امور بین الملل مجلس شورای اسلامی قالیباف را همراهی می کنند.

رئیس مجلس شورای اسلامی بلند پایه ترین مسئول ایرانی است که بعد از بحران سوریه به این کشور سفر می کند. این درحالی است که پیش از این ولادمیر پوتین رئیس جمهور روسیه، وزیر کشور ترکیه برای چهارمین بار طی ۲ سال اخیر و وزیر کشور چین برای عقد قرارداد های تجاری به سوریه سفر کرده اند. روز گذشته نیز فرستاده ویژه رئیس جمهور روسیه به این کشور سفر کرده است که همه این اتفاقات نشان دهنده تلاش کشورهای مختلف برای استفاده از دوران پسا بحران سوریه و کسب منافع اقتصادی است.

صادرات فعلی ایران به کشور سوریه حدود یک میلیارد دلار برآورد می‌شود درحالی که صادرات ترکیه به سوریه بیشتر از ۱۴ میلیارد دلار است و با رفع موانع تجاری و اقتصادی، فعالان اقتصادی دو کشور می‌توانند حجم مبادلات تجاری را توسعه دهند‌.

گفتنی است، محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی در صدر یک هیئت عالی‌رتبه عصر امروز وارد دمشق شد.

منبع: تسنیم 

آخرین اخبار اقتصادی را از کانال تلگرام تجارت‌نیوز دنبال کنید.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند