عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در گفتگو با تجارت‌نیوز:

اولتیماتوم مجلس به بانک‌های بنگاه‌دار / بانک‌ها رقیب اصلی تولیدکنندگان شده‌اند!

اولتیماتوم مجلس به بانک‌های بنگاه‌دار / بانک‌ها رقیب اصلی تولیدکنندگان شده‌اند!

ناصر موسوی لارگانی گفت: بانک‌ها موظف بودند که ظرف سه سال بنگاه‌های اقتصادی خود را بفروشند اما نزدیک به دوسال از مهلت قانونی آنها می‌گذرد ولی هنوز بانک‌ها بنگاه‌های اقتصادی خود ‌را دارند و همچنان به دنبال کسب سودهای یک شبه هستند، قطعا وقتی بانک‌های کشور چنین رویه و برنامه‌ای در پیش می‌گیرند افرادی هم که نقدینگی در دست دارند به سمت سرمایه‌گذاری در بازار های موزای پیش ‌می‌روند.

به گزارش تجارت‌نیوز، رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرده بود که در سال ۹۸ نرخ سود بانکی هیچ‌گونه افزایشی نخواهد داشت و در محدوده ۱۰ تا ۱۵ درصد باقی خواهد ماند، اما نرخ تورم نقطه به نقطه کل کشور برای اولین بار طی چند سال اخیر از ۵۰ درصد فراتر رفته و به ۵۱٫۴ درصد رسیده است.

با توجه به اینکه بازده سرمایه طی سال گذشته در بازار ارز حدود ۱۶۰ درصد، در بازار سکه در حدود ۱۸۰ درصد و در بازار مسکن بیش از ۹۰ درصد بوده است. آیا تثبیت نرخ سود بانکی سپرده‌ها در حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد عملکرد منطقی است و باعث جریان مجدد نقدینگی از بانک‌ها به سمت بازارهای موازی نمی‌شود؟

ناصر موسوی لارگانی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، در گفتگو با «تجارت‌نیوز» گفت: اگر بانک‌ها طبق رسالت بانکداری و وظیفه‌ای که از سوی قانون به آنها محول شده است عمل کنند بدون شک شاهد کاهش نرخ سود تسهیلات بانکی، کاهش نرخ سود سپرده‌ها و جمع آوری نقدینگی در بازار خواهیم بود.

نماینده مردم فلاورجان در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: متاسفانه برخی بانک‌ها تنها به دنبال این هستند که یک شبه سود کلانی به جیب زده و در جهت خرید زمین، ساختمان و کارخانه سرمایه‌گذاری کنند و این موضوع نیز باعث شده است که بانک‌ها خود رقیب تولیدکننده و صنعتگر شوند.

وی ادامه داد: بانک‌ها موظف بودند که ظرف سه سال بنگاه‌های اقتصادی خود را بفروشند اما نزدیک به دو سال از مهلت قانونی آنها می‌گذرد ولی هنوز بانک‌ها بنگاه‌های اقتصادی خود ‌را دارند و همچنان به دنبال کسب سودهای یک شبه هستند که در این زمینه مجلس به زودی وارد عمل می‌شود و بانک‌ها باید طبق قانون عمل کنند.

موسوی تاکید کرد: قطعا وقتی بانک‌های کشور چنین رویه و برنامه‌ای در پیش گیرند افرادی هم که نقدینگی در دست دارند به سمت سرمایه‌گذاری در بازار های موازی همچون مسکن و ارز که کالای مصرفی هستند (نه سرمایه‌ای) پیش ‌می‌روند.

این نماینده مردم در مجلس دهم افزود: متاسفانه به دلیل ایجاد درآمدهای کاذب در کشور بسیاری از افراد به دنبال سرمایه‌گذاری در بازارهای موازی هستند و یکی از دلایل افزایش حجم نقدینگی در کشور هم وجود همین بازارهای کاذب است.

نماینده مردم فلاورجان در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: اگر بانک‌های کشور رسالت بانکداری را انجام دهند و در کشور رونق تولید مد نظر مقام معظم رهبری ایجاد شود، بدون شک سرمایه‌گذاری که در بخش تولید درآمد کلانی کسب کرده این میزان درآمد کلان را در کارخانه و شرکت خود که نگهداری نمی‌کند بلکه مجبور است با بانک کار کند. در ظاهر نرخ سود بانکی کاهش پیدا کرده، اما سرمایه در حال گردش و درآمد بانک‌ها بیشتر شده است.

این نماینده مردم در مجلس دهم افزود: اگر برای مردم این اطمینان حاصل شود پولی که در نزد بانک‌ها سپرده می‌کنند در بخش تولید، اشتغال‌زایی و رونق اقتصادی کشور هزینه می‌شود قطعا با رغبت و میل بیشتری به سوی بانک‌ها می‌آیند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: به عبارتی بانک‌ها باید سپرده‌های مردم را در بخش تولید به منظور اشتغال‌زایی و رونق اقتصادی کشور هزینه کنند و سپس سود حاصل از تخصیص تسهیلات به تولیدکنندگان را هزینه عملیات بانکداری و سپرده‌های مردم کنند. چنانچه این برنامه از سوی بانک‌های کشور عملیاتی شود قطعا مردم سرمایه خود را نزد بانک‌ها سپرده‌گذاری می‌کنند.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند