اوپک برای مهار رشد قیمت نفت وارد عمل می‌شود

اوپک برای مهار رشد قیمت نفت وارد عمل می‌شود

موسسه گلدمن‌ساکس در گزارشی نوشت، اگر قیمت نفت به بالای ۷۰ دلار برسد، اوپک به‌منظور جلوگیری از افزایش تولید رقبای خود تلاش خواهد کرد با اتخاذ برخی مواضع قیمت نفت را پایین بیاورد.

موسسه گلدمن ساکس در گزارشی نوشت، اگر قیمت نفت به بالای 70 دلار برسد، اوپک به منظور جلوگیری از تاثیرگذاری رشد قیمت نفت بر اقتصاد جهانی و فعالیت‌های تولید‌کنندگان رقیب، تلاش خواهد کرد با اتخاذ برخی مواضع قیمت نفت را کاهش دهد.

به گزارش تجارت‌نیوز، به دنبال اجرای توافق کاهش تولید، رشد تقاضا و ریسک‌های سیاسی‌ای که متوجه عرضه نفت است، قیمت نفت خام در بازار لندن به بالای 69 دلار در هر بشکه رسیده است.

به عقیده تحلیلگران موسسه گلدمن ساکس، اگر قیمت‌ها باز هم بالاتر برود، اوپک احتمالا شاهد برخی تحولات ناخوشایند نظیر افزایش سرمایه گذاری رقبایی نظیر تولید‌کنندگان نفت شیل آمریکا یا مداخله بانک‌های مرکزی جهان برای مهار تورم خواهد بود.

جف کوری، رئیس بخش تحقیقات کالایی این بانک آمریکایی گفت: اعضای اوپک نمی‌خواهند شاهد این تحولات باشند… اگر قیمت نفت در طی روزهای آینده به بالای 70 دلار برسد، ما شاهد سخنان و مواضع مختلفی برای کاستن از شتاب روند افزایشی کنونی خواهیم بود.

هرچند اوپک و روسیه به همران چند کشور دیگر تولید‌کننده نفت از ابتدای سال 2017 میلادی به منظور تقویت قیمت نفت توافق کاهش تولید را به اجرا گذاشته‌اند، اما رشد بیش از حد قیمت نفت موضوعی است که این سازمان و متحدانش چندان راضی به تبعات بعدی آن نیستند.

بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت ایران هفته گذشته گفت که اوپک نفت به بالای 60 دلار را نمی‌خواهد زیرا چنین قیمت‌هایی ممکن است موجب تحریک نفت شیل امرکیا به حضور بیشتر در بازار شود. اعضای دیگری همچون عراق و نیجریه نیز هشدارهای مشابهی داده‌اند.

کوری افزود، رشد بیشتر قیمت‌ها ممکن است موجب افزایش سرمایه‌گذاری در این بخش شود و «پنجره فرصتی» که اوپک اوپک می‌توانست از طریق آن از قیمت‌های نسبتا بالا منتفع شود و همزمان دسترسی شیل به سرمایه‌های جدید را محدود سازد ببندند.

 

منبع: تسنیم

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند