رایان لسلی، تحلیلگر بازار جهانی طلا، در گفتگوی اختصاصی با تجارت‌نیوز:

تا سال 2025 طلای جهانی 2 هزار دلاری می‌شود / اکنون بهترین زمان خرید طلاست

تا سال 2025 طلای جهانی 2 هزار دلاری می‌شود / اکنون بهترین زمان خرید طلاست

رایان لَسلی، تحلیلگر بازار جهانی طلا معتقد است، مهم‌ترین رقیب بازار طلا، بازار سهام آمریکاست. با این حال بر اساس پیش‌بینی‌های او قیمت طلا بار دیگر به روند صعودی خود باز خواهد گشت و تا پایان سال 2025 به بیش از 2000 دلار به ازای هر اونس می‌رسد.

قیمت جهانی طلا در بیست و سوم ماه آپریل به کمترین سطح سال 2019 رسید. در حالی که این فلز گرانبها در ماه ژانویه به کانال 1300 دلار وارد شده بود، در اواسط ماه فوریه هم با ثبت رکوردی جدید به بیش از هزار و 340 دلار به ازای هر اونس رسید.

این نوسانات موجب شده، پیش‌بینی‌های متفاوتی در مورد قیمت طلا وجود داشته باشد. تا جایی که برخی کارشناسان طلای 2500 دلاری را در بلندمدت پیش‌بینی کرده‌اند.

اما آیا طلا بار دیگر به روند صعودی خود باز خواهد گشت و بهترین زمان برای سرمایه‌گذاری در بازار طلا چه زمانی است؟

رایان لَسلی (Ryan Lassley) تحلیلگر بازار طلا، در مصاحبه‌ای اختصاصی با تجارت‌نیوز، به دلایل افت هفته‌های اخیر در بازار طلا پرداخته و معتقد است، علی‌رغم رقابت شدید میان بازار سهام در آمریکا و بازار طلا، به نظر می‌رسد، قیمت طلا در بلندمدت روند صعودی خود را ادامه خواهد داد.

متن کامل این مصاحبه را در ادامه می‌خوانید:

به نظر شما دلیل تضعیف بازار طلا در هفته‌های اخیر چیست؟

مهم‌ترین رقیب طلا، بازار سهام آمریکاست. همان طور که می‌دانید بازار سرمایه در آمریکا طی ماه‌های گذشته به خوبی تقویت شده و طی هفته‌های گذشته این روند صعودی ادامه یافت. این مساله موجب شده، تقاضا برای طلا کاهش یابد. در هفته‌ای که گذشت (23 آپریل) قیمت طلا پایین‌ترین سطح 2019 را تجربه کرد و پس از آن در 26 آپریل به هزار و 288 دلار به ازای هر اونس رسید.

برخی از تحلیل‌گران معتقدند دولت آمریکا و خزانه‌داری در حال دستکاری بازار طلا هستند و به همین دلیل قیمت فلز زرد کاهش یافته است؟ آیا این مساله از نظر شما صحت دارد؟

خیلی سخت است که بگوییم در سطح دولتی چه اتفاقاتی در حال رخ دادن است. به این دلیل که هیچ‌کس دقیقا از تراز مالی دولت اطلاع ندارد و دقیقا نمی‌دانیم چه خبر است. اما آنچه ما باید در حال حاضر به آن توجه کنیم، فدرال‌رزرو است. گمانه‎زنی‌هایی وجود دارد مبنی بر اینکه ممکن است بانک مرکزی آمریکا نرخ بهره را افزایش دهد. چنین تصمیمی از سوی بانک مرکزی آمریکا می‌تواند مسیر بازار طلا را در سه‌ماهه دوم سال به طور کامل در جهت نزولی تغییر دهد.

چشم‌انداز شما در مورد بازار طلا در سال 2019 چیست؟ آیا فکر می‌کنید طلا می‌تواند به سطح هزار و 400 دلار در هر اونس برسد؟

از آنجا که عملکرد بازار طلا در سه‌ماهه اول سال 2019 ضعیف بوده، به نظر من بعید به نظر می‌رسد که طلا به هزار و 400 دلار برسد و در همان سطح هم تا پایان سال باقی بماند. اما من فکر می‌کنم، سطح هزار و 300 دلار و به خصوص پایداری قیمت در سطح هزار و 350 دلار کاملا منطقی باشد.

پیش‌بینی شما از قیمت طلا در بلندمدت و حدودا تا سال 2025 چیست؟

به نظر من، تا زمانی که به بدهی‌های دولت آمریکا افزوده می‌شود و همچنین رشد میزان بدهی‌ها از رشد تولید ناخالص داخلی ایالات متحده سریع‌تر باشد، قطعا چشم‌انداز مثبتی برای طلا وجود دارد. به دلیل سیاست‌های اقتصادی که در حال حاضر وجود دارد، من به بازار طلا خوشبین هستم و به‌طور قطع اطمینان دارم که قیمت این فلز گرانبها تا سال 2025 به بیش از از دو هزار دلار به ازای هر اونس خواهد رسید.

به نظر شما بهترین زمان برای سرمایه‌گذاری در بازار طلا چه زمانی است؟

به نظر من اکنون بهترین زمان برای سرمایه‌گذاری و خرید طلاست. چرا که طلا در هفته‌های گذشته به کمترین سطح سال 2019 رسید و پس از آن به روند صعودی بازگشت و به نظر هم نمی‌رسد که به کمتر از هزار و 275 دلار برسد. این نشانه‌ مثبتی برای بازار طلا محسوب می‌شود. همچنین به نظر من، کسانی که قصد سرمایه‌گذاری در این بازار را دارند، سه‌ماهه دوم و سوم سال جاری میلادی زمان مناسبی برای افزودن طلا به سبد سرمایه‌گذاری‌شان است.

جدیدترین اتفاقات مربوط به طلا را می‌توانید در سلسله اخبار قیمت جهانی طلا تجارت‌نیوز ملاحظه کنید.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند