مدیر شیلات و آبزیان استان کرمان اعلام کرد:

ایجاد بزرگترین دهکده پرورش آرتمیای خاورمیانه در رفسنجان

ایجاد بزرگترین دهکده پرورش آرتمیای خاورمیانه در رفسنجان

مدیر شیلات و آبزیان استان کرمان گفت: بزرگترین دهکده پرورش آرتمیای خاورمیانه در رفسنجان ایجاد شده است.

رها ابوالقاسمی در جمع خبرنگاران با اشاره به شورر بودن منابع آبی در رفسنجان این منطقه را مستعد توسعه و پرورش آرتمیا برشمرد و عنوان کرد: بیش از 70 درصد نیاز آرتمیای کشور می‌تواند در این شهرستان تولید شود. سیست آرتمیا غذای زنده ماهیان و آبزیان است که هر ساله به میزان 30 تن به کشور وارد می‌شود.

به گزارش تجارت‌نیوز،ابوالقاسمی با بیان اینکه آرتمیا ارزش افزوده دارد، خاطرنشان کرد: در مجموعه پرورش آرتمیای نوق رفسنجان واحد فرآوری هم احداث شده که این محصول به صورت بسته‌بندی می‌تواند وارد بازار شود.

وی ادامه داد: یک تن آرتمیا معادل 100 تن ماهی ارزش دارد لذا پرورش این غذای ماهیان و آبزیان می‌تواند جلوی خارج شدن ارز از کشور را بگیرد ضمن اینکه با تولید انبوه می‌توان هم نیاز داخلی را برآورده کرد و هم به کشورهای عربی و امارات صادرات انجام داد. مناطق زرند، راور، شهربابک و انار هم دارای منابع آب شور هستند که می توان از این زیرساخت جهت پرورش آرتمیا بهره‌مند شد.

وی اظهار کرد: 30 درصد مردم استان کرمان به کشاورزی پسته وابسته هستند و خشکسالی‌های چند سال اخیر موجب شده که تولید این محصول مقرون به صرفه نباشد لذا در کنار حفظ کشاورزی می‌توان شرایطی را فراهم نمود تا کسب درآمد داشته باشند. یکی از روش‌های کسب درآمد در کار کشاورزی پسته، پرورش آبزیان از جمله ماهیان سردآبی و گرمابی در استان کرمان است.

ابوالقاسمی ادامه داد: در استان کرمان از 5 سال گذشته به صورت تفننی پرورش ماهیان در تعدادی اندک پرورش می‌یافت که هرساله نزدیک به 1000 تن ماهی تولید می‌شد لذا می‌توان با کمترین هزینه‌ها این تولید را افزایش داد.

مدیر شیلات و آبزیان استان کرمان با بیان اینکه اقلیم و جغرافیای استان کرمان مناسب آبزی پروری است، یادآور شد: از 20 هزار منابع آبی شامل قنوات، رودها، چاه‌های کشاورزی و … از دیدگاه فنی 50 درصد آنها مستعد آبزی پروری است و اگر 10 تا 15 درصد این منابع آبی در اختیار بخش پرورش ماهی قرار گیرد سالانه می‌توان بالغ بر 6000 تن ماهی پرورش و به بازار عرضه کرد.

ابوالقاسمی با اشاره به وجود 400 واحد پرورش ماهی در استان کرمان گفت: در نیمی از این واحدها ماهی قزل آلا پرورش پیدا می‌کند، اقلیم مناطق رفسنجان، سیرجان و دریاچه‌های پشت سدها مناسب برای پرورش ماهیان گرمابی کپور است. پرورش ماهیان خاویاری در استان کرمان هم مقرون به صرفه است و هر یک کیلوگرم خاویار ارزش بالای 20 میلیون تومان دارد که دو مزرعه پرورش ماهیان خاویاری در استان داریم.

مدیر شیلات و آبزیان استان کرمان با بیان اینکه در هر 800 متر مربع می‌توان 20 تن ماهی در سال تولید کرد، افزود: با ورود دانش به بحث استخرهای ذخیره آب کشاورزی می‌توان از هر استخر 3 تا 5 تن ماهی تولید و در استان کرمان سالانه 6 میلیارد تومان درآمدزایی و ثروت خلق کرد.

 

منبع:ایسنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند