سالی ۷۰ هزار فرصت شغلی توسط صندوق کارآفرینی امید ایجاد می‌شود

سالی ۷۰ هزار فرصت شغلی توسط صندوق کارآفرینی امید ایجاد می‌شود

مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید با اشاره به پرداخت تسهیلات به ۱۹ هزار و ۷۵۰ طرح اشتغال روستایی گفت: سالانه به طور میانگین ۶۰ تا ۷۰ هزار فرصت شغلی از سوی این صندوق ایجاد می‌شود.

مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید با اشاره به پرداخت تسهیلات به ۱۹ هزار و ۷۵۰ طرح اشتغال روستایی گفت: سالانه به طور میانگین ۶۰ تا ۷۰ هزار فرصت شغلی از سوی این صندوق ایجاد می‌شود.

به گزارش تجارت‌نیوز، اصغر نورالله‌زاده در نشستی خبری با تاکید بر اینکه یکی از اهداف اصلی دولت توجه به کسب‌وکار در مناطق روستایی و عشایری است، اظهار کرد: سهمیه اعتباری که برای پرداخت تسهیلات در این مناطق از محل منابع بانک ها، موسسات عامل و صندوق توسعه ملی ابلاغ شده بود، ۳۰۰۰ میلیارد تومان از منابع صندوق توسعه ملی و به همین مقدار از منابع موسسات عامل بود که صندوق کارآفرینی امید هم یکی از این موسسات عامل به شمار می‌رود، بانک کشاورزی به تنهایی ۵۰ درصد از این منابع را تامین کرد و سه موسسه دیگر به طور برابر عاملیت ۵۰ درصد دیگر را بر عهده داشتند.

نورالله زاده با بیان اینکه توجه به کسب‌وکارهای خرد و کوچک از ابتدا در اولویت صندوق کارآفرینی امید بوده است، گفت: با توجه به ماهیت محیط های روستایی، در مرحله اول تعداد ۳۲ هزار طرح با مجموع اعتبار ۶۰۰۰ میلیارد تومان به صندوق ارجاع داده شده که از این تعداد تا پایان آذر ماه سال جاری، ۲۱ هزار و ۷۵۰ طرح با اعتبار ۱۲۵۰ میلیارد تومان مورد تصویب قرار گرفته است، همچنین با ۲۰ هزار و ۱۵۰ طرح با اعتباری بالغ بر هزار میلیارد تومان قرار داده منعقد شده که به ۱۹ هزار و ۷۵۰ طرح تسهیلات پرداخت شده است و ۹۰۰ میلیارد تومان از این مقدار، پرداخت‌های قطعی هستند.

وی اضافه کرد: صندوق کارآفرینی امید به لحاظ تعداد طرح، تقریبا در بین موسسات بالاترین رقم و حجم پرداخت را دارد و این تعداد طرح، موجب ایجاد حداقل ۵۲ هزار ظرفیت اشتغال شده‌اند که بخشی از این تعداد در دست ساخت‌وساز و نصب تجهیزات و ماشین آلات هستند و با اتمام این مرحله و پرداخت سقف کل تعهدات متناسب، چنین ظرفیت اشتغالی ایجاد می‌شود.

مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید با اشاره به اینکه سالانه به طور متوسط ۶۰ تا ۷۰ هزار فرصت کسب‌وکار از سوی صندوق ایجاد می شود، تصریح کرد: با توجه به ظرفیت سیستم ما، پیش‌بینی ما این است که در پایان امسال نیز همین ظرفیت را داشته باشیم و به همین تعداد بتوانیم فرصت شغلی ایجاد کنیم.

نورالله زاده با بیان اینکه طرح های «روستای بدون بیکاری» و «هر روستا، یک محصول»، همچنان در حال پیگیری هستند و هدف‌گذاری‌هایی در این زمینه انجام شده است، افزود: بعد از تصویب این طرح در کمیته فنی ستاد وزارت کار و مطالعاتی که در سطح کشور در این حوزه انجام شد، ۳۰۰ روستا در سراسر کشور هدف‌گذاری شدند تا با ثبت در سامانه و پرداخت تسهیلات به توسعه لازم در زمینه کسب‌وکار برسند.

وی بیان کرد: تعاونی‌ها در استان مرکزی دارای ظرفیت بسیار خوبی هستند و قصد داریم تا با توافق‌نامه‌ای که با زنجیره های تولید در قالب تعاون امضا می‌کنیم، خط اعتباری مشترکی ایجاد کنیم و به شرطی که همه اجزای کار ازجمله آموزش‌های تخصصی و دیگر بخش‌های تکمیل کننده زنجیر دیده شوند، با ارائه خدمات مالی، سهم بازار را در این زنجیره بهبود بخشیم، به صورتی که بتواند در بازارهای بین‌المللی سهمی به خود اختصاص دهد.

این مقام مسئول با تاکید بر اینکه استان مرکزی در کریدور حمل‌ونقل کشور قرار گرفته است و محور مواصلاتی بسیاری از راه‌های کشور است، گفت: طی مذاکره‌ای که با اتاق تعاون داشتیم، سعی بر این است تا کسب‌وکارهای سیار را در محورهای این استان ساماندهی کنیم و با توجه به محصولات عمده‌ای که در استان تولید می‌شود، به عنوان یک نماد تا تبدیل شدن استان به پایلوت اصلی کشور پیش برویم تا شرایط برای توسعه کسب‌وکار در استان مهیا شود.

نورالله زاده در ادامه صحبت‌های خود، استان مرکزی را از استان‌های پیشتاز در زمینه کسب‌وکار روستایی عنوان کرد و گفت: طبق گزارش‌هایی که به دست من رسیده است، استان مرکزی عملکرد بسیار خوبی داشته است و از سطح اعتباراتی که در مرحله اول و دوم ابلاغ کردیم جلوتر است و بنابر دسته‌بندی‌هایی که برای عملکرد استان‌ها انجام داده‌ایم، این استان در دسته اول قرار دارد و این نشان دهنده تلاش مجموعه استان در مسیر بهبود عملکرد خود است.

وی تصریح کرد: با وجود ۴۰۰ دفتر که در سراسر کشور، کارکرد صندوق توسط دستگاه‌های نظارتی در مرحله اول و دوم مثبت ارزیابی شده است و ما تمام تمرکز و منابع خود را به اجرای خوب این قانون در مرحله سوم و چهارم معطوف می‌کنیم و سال آینده بیش از ۹۰ درصد از فعالیت‌های صندوق مربوط به بخش اشتغال روستایی خواهد بود.

وی با اشاره به تفاهم‎نامه‌هایی که با سازمان زندان‌ها و ستاد مبارزه با مواد مخدر صورت گرفته است، افرود: زندانیان و افراد مبتلا به اعتیاد که بهبودی کامل یافته‌اند می‌توانند از تسهیلات صندوق با سقف ۲۰۰ میلیون تومان استفاده کنند، همچنین کارفرمایانی که افراد بهبود یافته را به کار می‌گیرند، شامل این تسهیلات می‌شوند، طبق آیین‌نامه مصوب در ستاد فنی قانون اشتغال پایدار روستایی، بازه زمانی پرداخت این تسهیلات بین یک تا سه ماه است و در مورد طرح‌های منابع داخلی، این بازه به ۴۵ روز کاهش می‌یابد.

مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید، از انجام اقداماتی در راستای برند سازی برای مشاغل خانگی و صنایع کوچک خبر داد و اضافه کرد: در این زمینه با برپایی جشنواره‌هایی سعی در برندسازی کسب‌وکارهای خانگی داریم، برگزاری جشنواره ترشی هفت بیجار در شهرستان بیجار، جشنواره رودوزی و سوزن‌دوزی در شهرستان گنبد و جشنواره گل نرگس در دره شهر استان ایلام، اقداماتی در این زمینه هستند.

نورالله زاده، صندوق کارآفرینی امید را از یکی موسسات اصلی تامین کننده منابع مالی در حوزه صنایع دستی دانست و گفت: با همکاری شهرداری منطقه ۱۴ تهران، مکان‌هایی را برای فروش صنایع دستی در سطح شهر در نظر گرفته‌ایم و همچنین در محوطه صندوق تهران نیز مکانی برای این امر در نظر گرفته شده است، افرادی هم که در نمایشگاه‌های داخلی و یا خارجی شرکت می‌کنند می‌توانند از تسهیلات صندوق بهره‌مند شوند.

وی با اشاره به توجه به نظارت بر عملکرد صندوق‌ها در سراسر کشور اظهار کرد: در قالب سامانه‌ای نظارتی تحت عنوان سهام بر عملکرد صندوق‌های سراسر کشور نظارت می‌کنیم، تلاش ما این است که شاهد حداقل انحراف نامساعد در منابع باشیم.

مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید ضمن اشاره به توافق‌نامه‌های امضا شده با معاونت علمی ریاست جمهوری و وزارت ارتباطات و فناوری در خصوص حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان و استارتاپ‌ها اظهار کرد: شرکت‌های دانش‌بنیان تایید شده از طرف معاونت علمی به صندوق معرفی می‌شوند و در چارچوب تفاهم‌نامه، تسهیلاتی به آنها پرداخت می‌شود، وزارت ارتباطات و فناوری نیز طرح‌های استارتاپی را در کمیته‌ای تصویب و پس از معرفی به صندوق کارآفرینی امید، اجرایی می‌کند.

سید عمادالدین هزاوه‌ای مدیر صندوق کارآفرینی امید استان مرکزی نیز در این نشست ضمن تشریح عملکرد این صندوق در سال جاری، بیان کرد: از محل منابع داخلی و از مجموع ۱۳۴ طرح، هشت طرح در حوزه کشاورزی با رقم ۴۱۳ میلیون تومان، ۳۴ طرح در صنعت با رقم یک میلیارد و ۱۵۸ میلیون تومان و ۷۹ طرح در حوزه خدمات با رقم چهار میلیارد و ۱۳۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان پرداخت شده است.

وی اضافه کرد: از محل منابع توسعه ملی و از مجموع ۲۱۳ طرح اجرا شده با رقم ۱۸ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان، تعداد ۵۸ طرح در حوزه کشاورزی با رقم شش میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان، ۱۳۰ طرح در زمینه صنعت بارقم هشت میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان و ۲۵ طرح در خدمات با رقم دو میلیارد و ۲۷۰ میلیون تومان پرداخت شده است.

هزاو‌ه‌ای در پایان یاد آور شد: هم‌اکنون تعداد ۷۹۵ شغل با تسهیلات پرداخت شده ایجاد شده است و امیدواریم با پیش‌بینی‌های انجام شده، در پایان سال شاهد فراهم شدن هزار فرصت شغلی در سطح استان مرکزی باشیم.

 

منبع: ایسنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند