بورس تنها بازار مثبت هفته اول دی / دلار تغییری نکرد

بورس تنها بازار مثبت هفته اول دی / دلار تغییری نکرد

در هفته‌ای که گذشت اکثر بازارها در تعادل به سر بردند. در میان چهار بازار سهام، دلار، طلا و سکه، تنها بازار سهام بود که با روندی مثبت کار خود را پایان داده و نزدیک سه درصد رشد را به ثبت رساند. 

به گزارش تجارت‌نیوز، در هفته‌ای که گذشت اکثر بازارها در تعادل به سر بردند. در میان چهار بازار سهام، دلار، طلا و سکه، تنها بازار سهام بود که با روندی مثبت کار خود را پایان داده و نزدیک سه درصد رشد را به ثبت رساند.

بازار سهام

در اولین هفته دی ۱۴۰۰، شاخل کل بورس تهران در حالی کار خود را در پله یک میلیون و ۳۹۷ هزار واحدی به پایان رساند که ابتدای هفته را با ۱٫۳۵۹ هزار واحد آغاز کرده بود. رشدی ۲٫۸ درصدی که البته اگر افت روز آخر نبود، احتمالا رقمی بالاتر از سه درصد را به ثبت می‌رساند. در این هفته شاخص کل بارها وارد کانال ۱٫۴ میلیون واحدی شد ولی هر بار آن را از دست داد.

محمد خیری، کارشناس بازار سهام گفت: در این هفته شاهد حمایت‌های مقطعی در بازار سهام بودیم که با تصمیمات وزیر اقتصاد شروع شد. به نظر من این اخبار در نتیجه فشاری بود که از سمت بازار سرمایه به مسئولان وارد شده بود.

سکه و طلا

هر گرم طلا در پایان هفته در حالی یک میلیون و ۲۹۷ تومان قیمت خورد که در پایان هفته قبل یک میلیون و ۳۰۱ هزار تومان قیمت داشت. بدین ترتیب بازدهی هفتگی طلا منفی ۰٫۳ درصد به ثبت رسید.

سکه هم وضعی مشابه طلا داشت. قیمت هر سکه تمام بهار که در ابتدای هفته ۱۳ میلیون و ۱۸۲ هزار تومان بود به ۱۳ میلیون و ۱۳۷ هزار تومان در پایان هفته کاهش یافت. این یعنی هر سکه ۰٫۳ درصد ارزان شد.

پیش‌بینی‌های بازیگران بازار ارز از قیمت دلار برای اوایل هفته آینده هم آنچنان به دور از شرایط کنونی نبود. طبق بررسی گفت‌وگو‌های هسته مرکزی بازار این طور به‌نظر می‌رسد که اخبار داخلی و خارجی منتشر شده در هفته جاری توانسته مانع جدی‌ای مقابل افزایشی‌های بازار باشد و دست این افراد را از افزایش شدید نرخ دلار کوتاه کند. همچنین احساس می‌شود که عمومیت فعالان این بازار از این ثبات نسبی و مقطعی قیمت دلار رضایت دارند.

دلار

دلار در این هفته تغییر خاصی نکرد و تنها چند تومان ارزان شد. هر دلار که در ابتدای هفته ۲۷ هزار و ۴۰۰ تومان در صرافی ملی قیمت خورده بود در پایان هفته ۲۷ هزار و ۳۸۸ تومان معامله شد.

علی بهادری‌جهرمی، سخنگوی دولت صبح روز سه‌شنبه در دومین نشست خبری خود گفت: دولت محدودیتی برای تامین ارز ندارد.

جهرمی گفت: شرایط تحریمی کشور مانع آن می‌شود که با شرایط عادی قیاس کرد. اما به نسبت شرایط تحریمی، فروش نفت و بازگشت ارز حاصل از آن در وضعیت قابل قبولی قرار دارد و دولت محدودیتی برای تامین ارز ندارد.

 

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند