فونیکس - هدر اخبار
کد مطلب: ۸۶۷۳۶۳

احداث کارخانه جدید خودروسازی تسلا در عربستاندیدار اردوغان و ایلان ماسک پشت درهای بسته

احداث کارخانه جدید خودروسازی تسلا در عربستاندیدار اردوغان و ایلان ماسک پشت درهای بسته

دولت عربستان سعودی «مذاکرات اولیه» را با تسلا شروع کرده است تا بزرگ‌ترین تولیدکننده‌ی خودروِ برقی در دنیا کارخانه‌ بعدی‌اش را در این کشور احداث کند. همچنین رئیس جمهور ترکیه نیز با ایلان ماسک، بنیان‌گذار شرکت تسلا دیدار کرد.

به گزارش تجارت‌نیوز ، خبرگزاری وال‌استریت ژورنال در گزارشی اختصاصی می‌گوید که دولت عربستان سعودی «مذاکرات اولیه» را با تسلا شروع کرده است تا بزرگ‌ترین تولیدکننده‌ی خودروِ برقی در دنیا کارخانه‌ی بعدی‌اش را در این کشور احداث کند.

ادعای مذاکرات عربستان و تسلا در حالی مطرح می‌شود که رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه، ساعاتی قبل در گفت‌و‌گویی مختصر با ایلان ماسک از او دعوت کرده بود که کارخانه‌ی بعدی تسلا را به خاک ترکیه ببرد.

منابع آگاه می‌گویند که عربستان سعودی تلاش کرده است با اقدامات مختلف نظر تسلا را جلب کند. این کشور به تسلا گفته است که حق خرید مقادیر موردنیاز فلزات و مواد معدنی لازم برای تولید خودرو را به این شرکت می‌دهد. این فلزات از کشورهای مختلف نظیر جمهوری دموکراتیک کنگو تهیه خواهند شد.

در سال‌های اخیر، عربستان سعودی پروژه‌های جدیدی به‌راه انداخته است تا وابستگی اقتصادش را به نفت کاهش دهد. صندوق سرمایه‌گذاری خارجی دولت عربستان به‌عنوان سرمایه‌گذار اصلی شرکت لوسید شناخته می‌شود. لوسید یکی از رقبای تسلا در بازار خودروهای برقی است.

دیدار اردوغان و ایلان ماسک پشت درهای بسته

از سوی دیگر، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه که برای شرکت در هفتاد و هشتمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک به سر می‌برد، با ایلان ماسک، بنیان‌گذار شرکت تسلا و اسپیس ایکس و فرزندش دیدار کرد.

در این دیدار که پشت در‌های بسته و بدون حضور خبرنگاران انجام گرفت، هاکان فیدان، وزیر امور خارجه، مهمت فاتح کاجیر وزیر صنعت و فناوری، مصطفی وارنک، رئیس کمیسیون صنعت، تجارت، انرژی، منابع طبیعی در مجلس و علی طا‌ها کوچ، مدیر بخش امور دیجیتالی نهاد ریاست جمهوری ترکیه نیز حضور داشت.

منبع: زومیت

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.