خبر فوری:

خبر مهم:

فونیکس - هدر اخبار
کد مطلب: ۹۰۵۱۷۰

«تجارت‌نیوز» گزارش می‌دهد:

اختلاف قیمت محصولات سایپا از کارخانه تا بازار چقدر است؟/ رانت ۳۴۵ میلیون تومانی برای برندگان شاهین

اختلاف قیمت محصولات سایپا از کارخانه تا بازار چقدر است؟/ رانت 345 میلیون تومانی برای برندگان شاهین

با آغاز رالی صعودی بازار خودرو از هفته گذشته اختلاف قیمت محصولات سایپا از کارخانه تا بازار افزایش چشمگیری پیدا کرد. اما به بهانه فروش فوق‌العاده سایپا که در حال حاضر لغو شده است، خرید کدام خودرو از درِ کارخانه می‌تواند به‌صرفه باشد؟

به گزارش تجارت‌نیوز، گروه خودروسازی سایپا اواخر سال گذشته توانست مجوز فروش بخشی از تولید خود را در خارج از سامانه یکپارچه فروش خودرو دریافت کند. 

طبق اطلاعیه این شرکت، فروش ویژه سایپا به مناسبت عید فطر باید از ابتدای روز یکشنبه، 19 فروردین، آغاز می‌شد که طی آن قرار بود کوییک GXR به صورت فروش قطعی و پیش‌فروش و همچنین اطلس G، ساینا S و سهند S به صورت پیش‌فروش از وب‌سایت شرکت سایپا قابل خرید باشد. هرچند در اطلاعیه جدید از لغو فروش ویژه و موکول شدن آن به زمانی دیگر خبر داد.

به همین دلیل در ادامه اختلاف قیمت برخی از محصولات سایپا از کارخانه تا بازار را می‌خوانید.

شاهین، رکورددار اختلاف قیمت از کارخانه تا بازار

نکته مهم این است که در حال حاضر قیمت جدید در کارخانه برای خودروهای داخلی مشخص نشده و بنابراین احتمال می‌رود فروش سایپا به همین دلیل تعلیق شده باشد. در نتیجه اختلاف قیمت فعلی با احتساب نرخ درِ کارخانه سال گذشته بوده و احتمالاً نرخ فوق در هفته‌های پیش رو افزایش یابد.

اختلاف قیمت محصولات سایپا از کارخانه تا بازار

بر اساس جدول فوق، اختلاف قیمت در دسته محصولات اقتصادی سایپا یعنی ساینا S، کوییک S و GXR بسیار کمتر از خودروهای رده‌بالاتر این شرکت بوده و در بیشترین حالت به 152 میلیون تومان می‌رسد.

اطلس یکی از جدیدترین محصولات این شرکت به شمار می‌رود که در ابتدا برخی از مشتریان اعتراض زیادی در مورد قیمت‌گذاری خودرو داشتند، با وجود این، باز هم تقاضای بسیاری برای آن وجود داشته و یک اختلاف 204 میلیون تومانی از کارخانه تا بازار دارد.

اما یکی از محصولات نه‌چندان جدید این شرکت طی چند هفته اخیر رشد قیمت عجیبی را در بازار تجربه کرد. شاهین G دنده دستی در اسفند سال گذشته با نرخ حدودی 660 میلیون تومان معامله می‌شد که با نزدیک شدن به روزهای پایانی سال، پرواز کرد و هم‌اکنون با 780 میلیون تومان در بازار به فروش می‌رسد. این موضوع باعث شده یک رانت 345 میلیون تومانی در انتظار خریداران شاهین باشد و به‌نوعی لاتاری شورای رقابت محسوب می‌شود.

شاهین G اتوماتیک هم نسخه جدیدالورود شاهین است که با گیربکس CVT در بازار عرضه شده و قیمت تعدیل‌شده‌تری نسبت به دیگر محصولات این شرکت دارد. با این حال باز هم اختلاف نرخ درِ کارخانه تا بازار آن به 233 میلیون تومان می‌رسد که رقم کمی نیست.

برای مطالعه بیشتر صفحه اخبار خودرو را در تجارت‌نیوز دنبال کنید.

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.