فونیکس - هدر اخبار
کد مطلب: ۷۳۳۵۴۳

تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

عرضه اولیه میلیارد دلاری دیگر از آرامکو

عرضه اولیه میلیارد دلاری دیگر از آرامکو

شرکت زیر مجموعه آرامکو، لوبرف، قصد دارد در یک عرضه اولیه که امروز آغاز شده، حدود ۳۰ درصد از سهام خود را به فروش برساند.

به گزارش تجارت‌نیوز ، شرکت لوبرف (Luberef) شرکت وابسته به آرامکو، غول نفتی عربستان سعودی و زیرمجموعه آن است که انتظار دارد در عرضه اولیه عمومی خود تا 4.95 میلیارد ریال (1.32 میلیارد دلار) جذب سرمایه کند. البته در صورتی که قیمت آن در بالای محدوده اعلام شده امروز باشد. شرکت لوبرف در بیانیه‌ای اعلام کرد که نزدیک به 30 درصد از سرمایه سهام منتشر شده شرکت یعنی 50.045 میلیون سهم را در بازه قیمتی 91 تا 99 ریال به فروش خواهد رساند.

به نقل از رویترز ، برنامه‌های عرضه اولیه عمومی دولتی در عربستان سعودی، ابوظبی و دبی به بازارهای سرمایه در منطقه نفت‌خیز خلیج‌فارس کمک کرده است. برخلاف ایالات متحده و اروپا که بانک‌های جهانی در خشکسالی معامله‌ای در حال کاهش تعداد کارمندان و تعدیل نیرو بوده‌اند، کشورهای حوزه خلیج فارس از این امکان بهره‌مند شده‌اند.

داده‌های Refinitiv نشان می‌دهد که ناشران اوراق بهادار خلیج فارس از طریق چنین فهرست‌هایی در سال جاری حدود 16 میلیارد دلار سرمایه جمع‌آوری کرده‌اند که حدود نیمی از کل درآمدهای عرضه اولیه از اروپا، خاورمیانه و آفریقا را تشکیل می‌دهد.

حداقل 75 درصد از سهامی که از سهام لوبرف به فروش می‌رسد، به سرمایه‌گذاران سازمانی ارائه می‌شود و فرآیند ثبت سفارش آن از امروز، یکشنبه آغاز شده و تا جمعه ادامه دارد. قیمت نهایی هر سهم یکشنبه آینده اعلام خواهد شد و ثبت سفارش برای سرمایه‌گذاران فردی از 14 دسامبر تا 18 دسامبر ادامه خواهد داشت. هنوز تاریخی برای شروع معاملات سهام در بورس تداول ریاض تعیین نشده است.

شرکت آرامکو 70 درصد از سهام لوبرف و بانک سرمایه‌گذاری Jadwa Investment عربستان سعودی 30 درصد باقی مانده را در اختیار دارند. رکورد ثبت سفارش آرامکو عربستان در اواخر سال 2019 که بعداً به 29.4 میلیارد دلار درآمد افزایش یافت، بزرگترین عرضه اولیه عمومی سهام در جهان بود. آرامکو که میلیاردها دلار از معاملات مربوط به زیرساخت‌های خط لوله خود جمع آوری کرده است، همچنین در حال برنامه‌ریزی برای عرضه اولیه تجارت انرژی خود است.

برنامه خصوصی‌سازی این کشور سنگ بنای دستور کار اقتصادی برای چشم‌انداز 2030 آن به منظور مستقل شدن اقتصاد از نفت، ایجاد صنایع جدید و ایجاد مشاغل بیشتر است.

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.