خبر مهم:

کد مطلب: ۹۰۶۲۹۴

«تجارت‌نیوز» گزارش می‌دهد:

بحران اقلیمی منجر به مرگ آبزیان در اقیانوس‌ها می‌شود؟

بحران اقلیمی منجر به مرگ آبزیان در اقیانوس‌ها می‌شود؟

به گفته محققان، بحران اقلیمی آب‌های سرد را از اعماق اقیانوس به بالا می‌آورد و منجر به کشته شدن کوسه‌ها و سفره‌ماهی‌ها و دیگر موجودات دریایی می‌شود.

به گزارش تجارت‌نیوز، یک مطالعه نشان می‌دهد اقیانوسی که بر اثر آب و هوا مختل شده است، کوسه‌ها، سفره‌ماهی‌ها و سایر گونه‌ها را به فرار از آب گرم‌تر مناطق استوایی سوق می‌دهد، اما آنها با بالا آمدن آب سرد از اعماق کشته می‌شوند.

به نقل از گاردین، یکی از نویسندگان مقاله، پیامد ترسناک مرگ جمعی بیش از 260 موجود دریایی از 81 گونه را در یک رویداد منحصربه‌فرد از بالا آمدن سرمای شدید در سواحل آفریقای جنوبی در سال 2021 توصیف کرد.

مقاله «سرمایش ناشی از تغییرات اقلیمی می‌تواند جانوران دریایی را در محدوده توزیع آنها از بین ببرد» که روز دوشنبه 15 آوریل در Nature Climate Change منتشر شد نشان داد تغییرات اقلیمی در جریان‌های اقیانوسی، فرکانس و شدت بالا آمدن آب را افزایش می‌دهد، که به نوبه خود ممکن است آسیب‌پذیری گونه‌های مهاجر مانند کوسه گاو نر را بیشتر کند.

دانشمندان بر رویداد مرگ انبوه در سال 2021 تمرکز کردند که توانستند آن را با جزئیات غیرمعمول دقیق ردیابی کنند زیرا یکی از موجودات آسیب‌دیده که جان سالم به در برد، یک کوسه گاو نر بود که با ماهواره برچسب‌گذاری شده بود. آنها دریافتند این موجود در آبی که بیش از 10 درجه سانتی‌گراد کمتر از دمایی است که چنین گونه‌های گرمسیری به آن عادت داشتند، گیر کرده بود.

در این مقاله توضیح داده شده که چگونه کوسه رفتار خود را برای اجتناب از مناطق سرد تغییر داده است. این کوسه بسیار نزدیک‌تر از حالت عادی به سطح آب شنا و خارج از الگوی مهاجرت عادی خود حرکت کرد.

بسیاری از لاشه‌های موجودات دریایی آسیب‌دیده در سواحل آفریقای جنوبی سرازیر شد.

رایان دالی، یکی از نویسندگان مقاله، می‌گوید: «همه گونه‌ها از بین رفته و مرده بودند. از اینکه حتی گونه‌های بسیار متحرک، مانند سفره‌ماهی و کوسه گاو نر، در این بالا آمدن گرفتار شده‌اند تعجب کرده‌ام. شما فکر می‌کنید آنها شنا می‌کرد‌ه‌اند، اما فشرده شده‌اند و نتوانسته‌اند فرار کنند.»

دانشمندان برای درک روندهای گسترده‌تر پشت مرگ، کوسه‌های دیگر را برچسب‌گذاری کردند و از داده‌های ۴۱ساله دمای سطح دریا و ۳۳ سال رکورد باد برای بررسی فراوانی و شدت رویدادهای کشنده سرد در ساحل جریان آگول هاس اقیانوس هند و جریان شرق استرالیا در 30 سال گذشته استفاده کردند.

آنها دریافتند که رویدادهای بالا آمدن آب سرد در این مناطق طی سال‌های 1981 و 2022 به‌شدت افزایش یافته است. گونه‌های دیگری از جمله کوسه‌‌نهنگ‌ها، جراح‌ماهی و کوسه‌های بال‌سیاه در چنین رویدادهایی کشته می‌شوند.

به نظر می‌رسد کوسه‌های گاو نر برای جلوگیری از افت ناگهانی دما به سطح آب شنا می‌کنند و در خلیج‌ها پناه می‌گیرند، و تنها در فصول گرم به سمت قطب حرکت می‌کنند.

زیست‌شناسان دریایی با اقیانوس‌شناسان کار کردند تا روند صعودی را ترسیم و پیش‌بینی کنند که چه اتفاقی می‌تواند در آینده بیفتد، زیرا اختلالات آب‌وهوایی هرچه بیشتر آشکار می‌شود و فرکانس بالا آمدن آب‌های سرد شدید همراه با دوره‌های گرمایی شدید افزایش می‌یابد.

در درون گونه‌های تنها، گروه‌های خاصی تمایل دارند در حاشیه محدوده جمعیتی خود زندگی کنند.

دالی می‌گوید: «این گروه‌ها در برابر تغییرات ناگهانی و طولانی‌مدت دما آسیب‌پذیرتر هستند. بالا آمدن‌ها می‌تواند این تنوع ژنتیکی آبزیان منحصربه‌فرد را از بین ببرد.»

او در ادامه توضیح می‌دهد، این یافته‌ها نیاز به رویکردی جدید برای حفاظت از دریا را نشان می‌دهد که دانشی را در مورد راه‌های پیچیده‌تر که هرج‌ومرج اقلیمی بر گونه‌های دریایی تاثیر می‌گذارد، در بر گیرد. ما باید به گسترش مناطق حفاظت‌شده و اولویت‌بندی گونه‌های مختلف فکر کنیم. ما باید خارج از چارچوب فکر کنیم.

اخبار حوزه محیط‌زیست و تغییرات اقلیمی را در صفحه اقتصاد سبز تجارت‌نیوز بخوانید.

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.