کد مطلب: ۴۶۸۴۷۰

تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

اولین واکنش مردم به خبر گشایش اقتصادی / «ما را به خیر شما امیدی نیست!»

اولین واکنش مردم به خبر گشایش اقتصادی / «ما را به خیر شما امیدی نیست!»

گشایشی اقتصادی که رئیس‌جمهور در هفته گذشته از آن سخن گفت، طرح فروش ۲۲۰ میلیون بشکه نفت برای جبران بخشی از کسری بودجه است؛ اولین واکنش مردم به این طرح چیست؟

به گزارش تجارت‌نیوز ، در پایان هفته گذشته رئیس جمهور از یک گشایش اقتصادی خبر داد که پس از گمانه‌زنی‌های مختلف مردم و کارشناسان اقتصادی با توئیت دیشب نماینده مجلس موضوع آن مشخص شد.

محسن زنگنه، نماینده مجلس در توئیتی نوشت: «‏دولت قصد دارد با فروش ۲۲۰ میلیون بشکه نفت ، بخشی از کسری بودجه را جبران کند.

اینکه دولت به این نتیجه رسید که با مدیریت نقدینگی، مشکلات کشور قابل حله، امری است مبارک،اما اینکه دولت بدون کار کارشناسی و خارج از مسیر قانونی، قصد دور زدن مجلس را دارد، سنتی است ناپسند.»

اما مردم به این موضوع واکنش‌های مثبت و منفی نشان داده‌اند که اکثرا نسبت به این طرح خوش‌بین نیستند. برخی از مردم با اشاره به طرح‌های پیشین مثل طرح پیش‌فروش سکه این طرح را شکست خورده می‌دانند.

در مجموع در بیشتر واکنش‌ها، مردم به این طرح این طور نگاه می‌کنند که دولت می‌خواهد کسری بودجه خود را با دست کردن در جیب مردم جبران کند.

نقشه دولت برای پول‌های مردم

«بعد سه سال باید با بشکه و بیست لیتری بریم در شرکت نفت دنبال پول و طلاهامون / مارو به خیر شما امیدی نیست شر مرسان»

«حالا معلوم شد که ته خزانه خالی خالی و فقط یه دستگاه چاپ پول دارند و یه سری شرکت ورشکسته و نفت رو دست باد کرده کشورهای نفت خیز باید از شما یاد بگیرند ونفتشونو به مردم خودشون بفروشند اصلا چه معنی داره نفتو به اجنبی بفروشیم از اولم دنبال اون ۲۷میلیارد خانگی بودند همه نقشه برای ارز وطلا خانگی است»

«دیگه سکه ندارند پیشفروش کنند نفت پیش فروش میکنند فردا روز هم که نفت تمام شه معلوم نیست چی پیش فروش میکنند»

«در هر صورت خدا به خیر کنه ممکنه بخریم و قیمتش تا چند سال کاهش پیدا کنه و هیچ سود خوبی نکنیم. سرمایه گذاری خوبی نیست خب چه کاریه به جای خرید این بشکه ها میریم توی بورس سهام شرکت های مختلف از پالایشی و نفت و گاز و فولاد گرفته تا بیمه و بانک و … رو میخریم و سبد سرمایه گذاری متنوع تری درست میکنیم»

«فقط دنبال اینن چه جوری جیب مردم خالی کنن»

«مردم گول نخورید دولت فقط فکر منافع خودشه تصمیمی که تو یک هفته گرفته بشه خدا میدونه آخرش چی در میاد، نفتشون فروش نمیره بازم مثل همیشه زور دولت به مردم میرسه و میخوان غالب کنن به ما»

«آخه کی میاد دلار و طلا خودشو که پشتوانه جهانی و بسیار قوی دارند رو بده، اوراق نفتی یه دولت ورشکسته رو بخره، لابد موقع سررسید سه ساله که فرا برسه ۴۰ درصدشو بعنوان مالیات برمیدارید، عین داستان پیش فروش سکه که راه انداختید»

«این هم طرح شکست خورده ایی هست مثل سپرده ارزی و ثبت نام سکه که آخرش زدن زیرش و نمیشه به دولت اعتماد کرد»

«دست دولت در جیب مبارک مردم. دیگه دولت رسما شده یه سفته باز بزرگ. سفت جیب مبارک بچسبید»

«بعد از مدتی یکی پیدا میشه از انهایی که در این طرح شرکت کردن درخواست مالیات و اگر زیاد هم سرمایه گذاری کنن بعنوان مفسد اقتصا ی شناخته میشن»

جنبه مثبت این طرح چیست؟

اگرچه در واکنش‌های اولیه خیلی از این طرح استقبال نشده است، اما به نظر می‌رسد برخی از مردم از اجرای این طرح استقبال خواهند کرد.

«برای بالا رفتن سهام بی ارزش شرکت های زیانده هزار و یک دلیل می آورید اما نفت را بی ارزش قلمداد می کنید ! مطمئنا اولین خریدار خود شما هستید بعد هم میگویید رانت بود و به ما کم رسید چرا بعد از عرضه عمومی توی صف روزهای بعد به ما نمیرسه !»

«سود تضمینی هشتاد درصد کجاش کمه. همین الان بازار به سود بیست درصد هم راضیه. از کجا معلوم دلار و سکه مثل سه سال پیش عمل کنن.»

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.

 • ناشناس

  دارا دوم هم که لغو شد. حالا چه کنیم با این همه خبر خوش یهویی؟

 • ناشناس

  آخه خدایا ما چرا این قدر همه چیز خوش به حالمونه
  ملت های دیگه هم گناه دارن یه کم از این خوش های ما رو به اونا هم بده. والله حق دارن به ما حسودیشون بشه!!!!!!!!

 • ناشناس

  مردم چی فرض کردین شما از دیروز تا حالا یه خبر ده بار تأیید تکذیب میکنید چطور دیگه بهتون اعتماد کنن.

 • قاسم

  پول ندارن تو خزانه، فکر میکنن که چه جوری جیب این ملت و خالی کنن!

  • ناشناس

   پالایشی ها تازه منفی شده ما سهام دارویی و غذایب و زراعتی چند ماهه در حال سقوط هستیم هیچ کس صدامون نمیشنوه، مراقب باشید دولت صف الکی درست میکنه پشتش نرید، والا تجربه ثابت کرده مردم هر بار گول دولت میخورن و ککشونم نمیگزه فکر کردید چرا انقدر جری سدن

 • آرمین

  اولا : ” طبق گزارش همین تجارت نیوز، دولت بارها ثابت کرده زیر بار تعهد ارزی نمیره .. موقع اش که برسه میگه در ازاش ریال بگیرید، اونم با نرخی که من میگم.”
  ثانیا: ” بارها اتفاق افتاده که دولت بعدی زیر بار تعهدات دولت قبلی نرفته است.”
  ثالثا: “اوراقی دست شماست که خریداری ندارد جز خود دولت، اونم با قیمت دولتی! رکن بازارگردانی رو بیاید توی صندوق دارایکم ملاحظه کنید !!”
  رابعا: ” از کجا معلوم دو سال دیگه بحران دیگه ای مثل کرونا یا پیداشدن یه میدا نفتی بزرگ تو عربستان و … پیش نیاد و قیمت نفت نشه 20 دلار ؟”3 سال پول بی زبون رو بدیم دست دولت، که نفتی که معلوم نیست چجور و چطور میخواد بفروشه رو به چه قیمتی بفروشه، پولشو آیا به ارز بده یا نده ، مالیات بگیره یا نگیره ، بدقولی هاش و … رو به جون بخری برای سالی 30% سود ؟؟!
  جذابیت این سرمایه گذاری به ارزی بودنشه که چه کاریه، میرم خود ارز و میخرم ، هر موقع خواستم میفروشمش

 • ناشناس

  طرح فوقالعادئیه امیدوارم زودتر احرا بشه تا صد بشکه نفت بخرم ⚘⚘????

 • ناشناس

  ما هنوز صندوق پشتوانه طلا بانک صادرات رو یادمون نرفته ، پیش فروش سکه یادمون نرفته و الان هم etf، خدایا تا کب؟!!!! بخدا دیگه جون نداریم

 • ناشناس

  آقای روحانی گشایش اقتصادی خوب میدونی چیه مردم ایران خیلی خیلی زجر بدی دمت گرم خدایی خوب زجر دادی منتظریم دوباره دوباره

 • ناشناس

  به یارو بگید گشایش نمیخوایم زوره

 • ناشناس

  بورس دولتی زمانی که به مردم واگذار میشه باید اختیارات بورس هم مردمی باشهنه دستوری