خبر مهم:

کد مطلب: ۷۵۲۲۶۵

تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

جزئیاتی جدید از قیمت و مشخصات اقلام سبد کالابرگ/ بهای کالاها به شهریور ۱۴۰۰ برمی‌گردد؟

جزئیاتی جدید از قیمت و مشخصات اقلام سبد کالابرگ/ بهای کالاها به شهریور 1400 برمی‌گردد؟

دولت تصمیم گرفته تا با هدف حمایت از سبد غذایی خانوار، این امکان را برای مردم فراهم کند که با اعتبار یارانه خود بتوانند 10 قلم کالای اساسی را یک ماه زودتر خریداری کنند.

به گزارش تجارت‌نیوز، به نظر می‌رسد دیگر «بازگشت به دهه 60 و دوره کوپن» با آغاز دوره آزمایشی طرح کالابرگ الکترونیک در استان هرمزگان فرا رسیده است. هم‌اکنون خانوارهای یارانه‌بگیر که حساب آنها در این استان افتتاح شده، مشمول طرح کالابرگ می‌شوند. دولت تصمیم گرفته تا با هدف حمایت از سبد غذایی خانوار، این امکان را برای مردم فراهم کند که با اعتبار یارانه خود بتوانند 10 قلم کالای اساسی را یک ماه زودتر خریداری کنند.

جزئیات اعلامی طرح کالابرگ الکترونیک نشان می‌دهد که شیر بطری یک لیتری کم‌چرب، پنیر یو اف ۴۰۰ گرمی، ماست دبه ۲.۵ کیلوگرمی کم‌چرب، مرغ کشتار روز، تخم‌مرغ کیلویی، روغن مایع پخت و پز ۸۱۰ گرمی، ماکارونی ۷۰۰ گرمی رشته‌ای، قند شکسته فله‌ای، شکر سفید فله‌ای و برنج، از جمله۱۰ قلم کالای اساسی مشمول هستند.

آگاهی از جزئیات کالابرگ در سامانه «شما»

بر اساس اطلاعات موجود، هم‌اکنون شبکه ملی ارتباطات در کشور ایجاد شده و این امکان به‌وجود آمده که هر مقدار کالای اعتباری برای کدملی‌های مختلف آحاد جامعه تخصیص داده شود. هم‌اکنون خانوارهایی که یارانه‌بگیر هستند و حساب یارانه آنها در استان هرمزگان افتتاح شده است، مشمول این طرح می‌شوند.

در عین حال، خانوارهایی که یارانه دریافت می‌کنند، می‌توانند برای مشاهده‌ میزان اعتبار و اقلام کالایی مصوب با تلفن همراه سرپرست خانوار، کد دستوری #۲۸*۷۸۸* را شماره‌گیری کنند و یا مراجعه به درگاه اینترنتی shoma.sfara.ir از میزان اعتبار خود مطلع شوند.

در این طرح اعتبار روی کدملی افراد در نظر گرفته شده است. به عبارتی افراد می‌توانند با همه کارت‌های بانکی که متعلق به سرپرست خانوار است از اعتبارشان در فروشگاه‌های مجاز استفاده کنند.

قیمت کالاها بر مبنای شهریور 1400

شب گذشته حمید فرداد، مجری طرح کالابرگ الکترونیک در یک برنامه تلویزیونی حاضر شد و درباره جزئیات این طرح توضیحات جدیدی را مطرح کرد.

فرداد با تأکید بر اینکه قیمت کالاها بر مبنای شهریور ۱۴۰۰ ملاک عمل قرار گرفته شده است، گفت: در طول دوره طرح، در صورت افزایش احتمالی قیمت کالاها، سهم پرداختی خانوار از این سبد ثابت در نظر گرفته شده و مابه‌التفاوت آن با اعتبار یارانه تأمین می‌شود.

وی ادامه داد: مردم برای خرید اقلام کالایی این طرح می‌توانند آزادانه و به سلیقه خود هر نشان تجاری را انتخاب و خریداری کنند و مابه‌التفاوت قیمت کالای انتخابی را باید خودشان پرداخت کنند، همچنین مردم با مراجعه به درگاه اینترنتی shoma.sfara.ir می‌توانند لیست کالاهای مشمول طرح کالابرگ الکترونیکی را مشاهده کنند.

احتکار کالا ممکن نیست

مجری طرح کالابرگ الکترونیک گفت: در این طرح احتمال احتکار کالاها امکان‌پذیر نیست، چراکه هم‌اکنون فروشنده روغن را با همان قیمت ۶۲ هزار تومان به مشتری می‌فروشد و در این حالت قیمت دستوری یا دو نرخی شدن کالا صورت نگرفته است بلکه فقط جهت پرداخت آن تغییر کرده است.

فرداد ادامه داد: این امکان فراهم شده است که فرد تمام اعتبار خود را مبتنی بر اختلاف قیمتی ارائه شده در جدول خریداری کند.

تمام فروشگاه‌های هرمزگان عضو «شما» می‌شوند

مجری طرح کالابرگ الکترونیک گفت: زیرساخت اجرای طرح برای عضویت بیش از فروشگاه‌های کشور فراهم شده است و در چند روز آینده همه فروشگاه‌های استان هرمزگان طبق زمان‌بندی عضو این سامانه می‌شوند.

فرداد اضافه کرد: در دو_سه روز ابتدایی اجرای طرح، حدود ۲ هزار تراکنش خرید انجام شده است که تقریبا از اعتبارشان استفاده کرده‌اند.

وی با بیان اینکه در این طرح هیچ‌گونه محدودیتی برای عضویت فروشگاه‌ها وجود ندارد، گفت: فروشگاه‌ها برای عضویت در سامانه با مراجعه به درگاه اینترنتی shoma.sfara.ir برنامه کاربردی «شما» را نصب کنند و قسمت پنل فروشنده حتما اطلاعات و موقعیت جغرافیایی خود را ثبت کنند.

عضویت در سامانه رایگان است

مجری طرح کالابرگ الکترونیک با بیان اینکه ثبت‌نام در سامانه و نصب دستگاه برای فروشندگان هزینه‌ای در بر ندارد، تصریح کرد: در این طرح سه صنف فعالیت دارد؛ فروشگاه‌های زنجیره‌ای به دلیل داشتن صندوق فروشگاهی فقط برنامه‌هایشان را به‌روزرسانی می‌کنند، لبنیات و پروتئین‌فروشی‌ها نیاز به دستگاهی ندارند فقط سفر مشتری و فروشنده را به‌روزرسانی می‌کنند، سوپرمارکت‌ و خواربارفروشی‌هایی که دستگاه کارتخوان دارند ولی صندوق فروشگاهی ندارند شرکت‌های پرداختی که متصل به شبکه ملی اعتبار هستند یک بارکدخوانی را به‌صورت مستقیم به دستگاه کارتخوان این فروشگاه‌ها متصل می‌کنند و آنها هم مشمول اجرای این طرح می‌شوند.

فرداد اظهار کرد: مقدمات اجرای طرح در سراسر کشور فراهم شده است و با ارزیابی ابعاد مختلف طرح کالابرگ الکترونیک به‌تدریج در تمام استان‌ها اجرا می‌شود.

استفاده از کالابرگ اختیاری است؟

وی با تأکید بر اینکه استفاده از کالابرگ اختیاری است، تصریح کرد: کسانی که خواستند می‌توانند از مبلغ نقدی یارانه و یا کالا استفاده کنند، همچنین این امکان فراهم شده و این اختیار به افراد داده شده که هم بتوانند به صورت نقدی و هم به صورت کالا این یارانه را دریافت کنند.

مجری طرح کالابرگ الکترونیک گفت: درصورت افزایش احتمالی قیمت کالاها، ستاد اقتصادی دولت تصمیمات لازم را اتخاذ خواهد کرد.

در جدول زیر قیمت کالاهای مشمول طرح کالابرگ الکترونیک آمده است.

قیمت و مشخصات اقلام سبد کالابرگ

قیمت و مشخصات اقلام سبد کالابرگ

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.