کد مطلب: ۸۷۷۰۳۷

تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

بدهی دولت به صندوق توسعه ملی چقدر است؟

بدهی دولت به صندوق توسعه ملی چقدر است؟

در یک دهه گذشته بدهی دولت به صندوق توسعه ملی به حدود 100 میلیارد دلار رسیده که آن هم از زمان احمدی‌‌نژاد و همزمان با شدت گرفتن تحریم‌ها آغاز شد.

به گزارش تجارت‌نیوز ، مدیرعامل صندوق توسعه ملی امروز در نشست خبری گفته که بدهی دولت به صندوق 100 میلیارد دلار است. پیشتر، مرکز پژوهش‌های مجلس هم اعلام کرده بود که در يک دهه گذشته، 100.8 ميليارد دلار از منابع صندوق توسعه ملي، توسط دولت‌ها برداشت شده است.

آنگونه که مرکز پژوهش‌های مجلس گفته در یک دهه گذشته بدهی دولت به صندوق توسعه ملی به حدود 100 میلیارد دلار رسیده که آن هم از زمان احمدی‌‌نژاد و همزمان با شدت گرفتن تحریم‌ها آغاز شد و بعد در دولت‌های روحانی ادامه پیدا کرد و در دولت رئیسی هم به یک عدد بزرگ رسید.

100 میلیارد دلار از دولت طلب داریم

حالا مدیرعامل صندوق توسعه ملی بر این رقم مهر تایید زده و در نشست خبری امروز خود گفته است: در حال حاضر صندوق ١٠٠ میلیارد دلار از دولت طلب دارد که پیشنهاد دادیم برای بازپس‌گیری این طلب صندوق با مدل جدید سرمایه‌گذاری IHOPE در برخی از طرح‌ها به‌ویژه میادین نفتی حضور داشته باشد که این مجوز در برنامه هفتم به صندوق داده شد.

او با بیان اینکه با تحلیل تجربه‌های ١٠ سال گذشته صندوق به این نتیجه رسیدیم که باید تغییر روش داشته باشیم و صندوق تصمیم گرفت برای سرمایه‌گذاری در طرح‌های بالای ١٠٠ میلیارد دلار نوعی مشارکت و سرمایه‌گذاری را پیشنهاد دهد و از این رو باب تغییر رویه باز شد، ادامه داد: در بحث بازگرداندن مطالبات صندوق پیشنهاد دادیم که وارد سرمایه‌گذاری در چاه‌های نفتی مشترک شویم چراکه امکان استخراج و فروش نفت وجود دارد و صندوق می‌تواند با مدل IHOPE وارد این پروژه‌ها شود و این یک مدل برون‌سپاری است. تاکید می‌کنم ما نهاد مالی هستیم و وارد حفاری میادین نخواهیم شد و این اقدام از سوی شرکت‌های تخصصی انجام خواهد شد.

بنگاه‌داری برای صندوق توسعه ملی سیاه‌چاله است

مدیرعامل صندوق توسعه ملی با اشاره به گزارش ١٠ سال گذشته و تسهیلات ارائه شده از سوی صندوق توسعه ملی که با فقدان بازپرداخت مواجه شده گفت: در یک دهه گذشته صندوق ۶۴ طرح نیروگاهی با ٣.٧ میلیارد دلار تسهیلات پشتیبانی کرد اما از این رقم فقط ١٠٠ میلیون دلار از اقساط وصول شده و ١.١ میلیارد دلار معوق است و مابقی هم هنوز سررسید نشده و با این روش دیگر به بخش نیروگاهی وام نمی‌دهیم.

غضنفری تاکید کرد: ابهاماتی ایجاد شد که آیا صندوق می‌خواهد بنگاه‌دار شود و کارمندهای بی‌شمار داشته باشد. اما اعلام می‌کنم که صندوق وارد بنگاه‌داری نمی‌شود و بنگاه‌داری سم و سیاه‌چاله می‌دانیم و در همین ساختمان با ١٠٠ کارمند این سرمایه‌گذاری‌ها را انجام می‌دهیم.

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.