کد مطلب: ۶۷۰۹۵۱

تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

پروژه کردن سهام، شیره بورس را می‌کشد

پروژه کردن سهام، شیره بورس را می‌کشد

بازار سرمایه پس از گذشت چندین ماه جانی دوباره گرفته است. در این بین برخی از افراد با سوءاستفاده از این وضعیت سهم یا سهام خاصی را می‌فروشند و پس از این خرید تنها زیان برای سهامداران باقی می‌ماند.

به گزارش تجارت‌نیوز ، بازار سرمایه پس از گذشت چندین ماه جانی دوباره گرفت. در این بین برخی از افراد با سوءاستفاده از این وضعیت سهم یا سهام خاصی را می‌فروشند و پس از این خرید تنها زیان برای سهامداران باقی می‌ماند.

آراد پورکار، کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با تجارت‎‌نیوز در خصوص پروژه کردن سهام گفت: پروژه کردن سهام عموما با هماهنگی نفراتی که پول بسیا زیادی در دست دارند که حقیقی و حقوقی هستند انجام می‌شود. این افراد با بهره‌گیری از ارتباطی که با شرکت می‌گیرند و با ابزارهایی که دارند مثل دیتا و داده‌های اطلاعاتی در مورد خرید و فروش روزانه نفرات، می‌توانند قیمت سهام را بالا و پایین کنند.

وی ادامه داد: قیمت سهام از عرضه و تقاضا به وجود می‌آید. ما تحلیل‌های مختلف بنیادی و تکنیکال داریم که در خصوص ارزش سهام و مقاومت صحبت می‌کند. بنابراین اولین چیزی که قیمت سهام را تغییر می‌دهد عرضه و تقاضا است. این افراد سهامداران را توجیه می‌کنند و با ارائه فیلمی همانند پرزنت کردن نماد داخل به تحلیل‌های بنیادی یا تکنیکال خود شکل می‌دهند.

خروج پول از بورس در پی پروژه کردن سهام

این کارشناس بازار سرمایه درباره نحوه تحلیل سهام اظهار کرد: مثلا یکی از نفراتی که پول زیادی در دست دارد (حقیقی/حقوقی) اگر استراتژی معامله‌گری‌اش بر مبنای تکنیکال باشد، چارت آن نماد را بر مبنای آن درست کرده و نقدینگی را وارد سهام می‌کند و در نهایت سهام را در قالب پروژه کردن به مردم ارائه می‌دهد.

وی تصریح کرد: البته بسیاری از افراد نیز برمبنای تحلیل بنیادی چارت ارائه می‌دهند. یعنی یک سری نمادهایی عمدتا در حوزه خدمات‌محور در قالب پروژه به سهامداران کم اطلاع فروخته می‌شود. پس از آن نفراتی این سهام را خریدند وقتی که می‌بینند که شرکت افشای اطلاعات با اهمیت را در گروه ب می‌دهد. می‌گویند که آن فرد درست است و مجداا نقدینگی وارد سهم می‌کنند.

پورکار ادامه داد: قالب پروژه کردن به این معنا است که فردی می‌خواهد نقدینگی را وارد یک سهم کند و عده‌ای را نیز همراه با خود وارد می‌کند. به نوعی خریدهای گروهی توسط مردم انجام می‌شود و سینگال‌دهی نیز توسط یک عده کانال و گروه است. در نهایت زمانی که آن سهم به عدد مشخصی می‌رسد، فردی که نماد را پروژه کرده از سهم خارج می‌شود.

آخرین اخبار بازار سرمایه را در صفحه بورس تجارت‌نیوز بخوانید.

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.

 • ناشناس

  امروز فرصت خریده قیمت اکثر سهامها به چند سال قبل رسید فروختن در این قیمت کاملا اشتباست

 • ناشناس

  اقای پورکار عزیز کارشناس محترم
  ما مدتهاست این موضوع را رصد میکنیم و میدانیم مثل موضوع (رانت عباس اباد) در خودرو که داد اقای وزیر را هم در اورده
  سهام داران خرد مثل ما که قطره ای هستند در دریا همیشه همینگونه صید میشدند ومیشوند
  صاحبان قدرت و رانت خواران بی درد و انها که با مجموعه بیرونی در بازار سرمایه ارتباط دارند و از قیمت فردایی سهام خاص مطلعند همیشه پیروز این میدان هستند
  این شگرد انهاست
  هر روز تورشان پر از صید است
  ایا مسیولان ذیربط و امانتداران سرمایه های مردم در این بازار که مدیریت میکنند هم میدانند ؟

 • ناشناس

  خواهش میکنم از این ترمز گذاشتن ها دست بردارید مهم فقط رشد شاخص است و بس الان قیمت اجناس مواد غذایی فوق العاده کاذب شده در حال حاضر واقعی ترین بازار بورس اوراق بهادار است بزارید بورس کار خودش بکنه

 • ناشناس

  یکی پیدا نمیشه به دادسهامدار خرد برسه ضرر پشت ضرر بخدا دیگه خسته شدیم

 • ناشناس

  هر هفته که ساعت اداری تمام میشه منتظر شنبه هستیم که برسه ضررها کم شود می بینم کم نشده هیچی بیشتر هم شده خسته شدیم از این بورس

 • فیضی

  سرمایه مان در بورس در طی ۳ سال هر روز منفی و بی ارزش شده است و قیمت کالاها بیش از ۱۰ برابر شده است ای خدا

 • ناشناس

  زندگی ام را در بورس نابود کردند سرمایه ام را پوچ و بی ارزش کردند

 • ناشناس

  اول اینکه خود دولت ، بورس را ضعیف کرده است مثل دست درازی به تامین اجتماعی
  دوم اینکه قانون جامعی برای بورس نداریم
  سوم اینکه سهامدار خرد فاقد سواد و اطلاع به قصد سود باد آورده و طمعکار زیاد داریم که همین ها بورس را آلوده کرده اند از طریق سهامدار مطلع حقوقی که از بی اطلاع ها سوء استفاده می کنند.
  ارزش ذاتی سهام در سایت بورس مشخص نیست.
  همین سهامداران به اصطلاح متضرر. اگر فردا سهامشان ۱۰۰درصد سود بدهد باز ور بورس می مانند در صورتیکه بورس براس افراد مطلع است نه بی سواد
  باید دولت و سازمان بورس حجم مبنا را بردارند و تعداد شرکت‌های بورس زیاد شود و شفاف سازی در بورس بهتر شود و قانون حمایت از سهامداران خرد تصویب شود چون خود سهامداران کلان در هر شرکتی نیز به سهامداران خرد ظلم می کند