کد مطلب: ۷۱۹۵۸۷

تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

پیش‌بینی بورس فردا / رشد خوب امروز ادامه پیدا می‌کند؟

پیش‌بینی بورس فردا / رشد خوب امروز ادامه پیدا می‌کند؟

بورس تهران امروز ۹ آبان ۱۴۰۱ شاهد رشد نسبتا چشمگیر شاخص کل بود. شاخص هم‌وزن بازار نیز این‌بار همسو با شاخص کل رشد نسبتا خوبی را تجربه کرد.

حمیدرضا اناری| به گزارش تجارت‌نیوز ، تالار شیشه‌ای امروز شاهد رشد به نسبت قدرتمند شاخص کل بود. نماگر هم‌وزن بازار نیز هم‌سو با شاخص اصلی رشد ۱٫۲ درصدی را تجربه کرد. با این وجود معاملات فردا به چه شکل پیش خواهد رفت؟

نماگر اصلی بورس تهران طی معاملات روز دوشنبه ۹ آبان ماه ۱۴۰۱ با رشدی ۱٫۲۳ درصدی معادل پانزده هزار و ۳۶۸ واحد موفق شد به محدوده یک میلیون و ۲۶۹ هزار واحدی برسد؛ شاخص هم‌وزن نیز با رشدی بیشتر از شاخص اصلی ۱٫۲۸ درصد افزایش یافت و در محدوده‌ی ۳۶۰ هزار واحدی ایستاد.

همایون دارابی کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با تجارت‌نیوز گفت: مسئله اساسی این روز‌های بورس تهران این است که پس از افت شدید هفته‌های اخیر تلاش های زیادی از سمت سازمان بورس و وزارت اقتصاد صورت گرفت و جلسات فشرده‌ای در چهارشنبه و پنج‌شنبه هفته‌ی گذشته برگزار شد که به مصوبه ۱۰ بندی منتج شد. مصوبه یاد شده توانست تا حدودی به بازار کمک کند. خصوصا توجهی که‌ به صندوق تثبیت شد و تلاشی که این صندوق در جهت کمک به بازار سرمایه کرد. در کنار بند بیمه‌‌ای که برای سهامداران درنظر گرفته‌شد، توانست مقداری آرامش را به بازار برگرداند.

معاملات روز‌های آتی به چه شکل پیش خواهد رفت؟

مدیرعامل سبدگردانی داریوش ادامه داد: حداقل در حال حاضر می‌توانیم بگوییم که بازار به سمت شکست کانال یک میلیون ۲۰۰ هزار واحد نرفته‌است و امروز هم موفق شد بیشتر ۱۵ هزار واحد رشد را ثبت کند و به رقم یک میلیون و ۲۶۹ هزار واحد رسید. به هر حال بازار برای مدت طولانی است که منفی بوده و باید منتظر و امیدوار باشیم که با حمایت های انجام شده بتواند یک تغییر جهت انجام دهد.

در حال حاضر با توجه به اینکه شاخص‌کل از ابتدای سال ۱۴۰۱ خورشیدی تا به الان نزدیک به ۹ درصد زیان را ثبت کرده بود و طی معاملات امروز توانست ۱٫۳ درصد از این زیان را جبران کند، حداقل میتوانیم بگویم کمی امیدوار هستیم به اینکه بازار بیشتر از این مقدار کاهش پیدا نکند.

شرط اصلی رشد پایدار و بلند مدت بورس چیست؟

در این رابطه همایون دارابی گفت: اگر قرار است به طور کلی شرایط بازار بورس عوض شود باید مسائل بنیادین اصلاح شوند که در پنج شاخه مورد توجه است: بحث قیمت‌گذاری دستوری، زیان ناشی از نرخ ارز نیمایی به بازار سرمایه، بحث نرخ بهره که کاملا بازار پول رها شده و متاسفانه هیچ نظارتی روی بازار پول نیست و عملا بانک‌ها با رقابت شدید برای جذب سپرده‌ها خودکشی می‌کنند و سیاست انقباضی بانک مرکزی با کمبود منابع مواجه شده‌اند، عدم پایبندی به خبر‌هایی که به بازار داده شد.

از جمله واگذاری خودروساز‌ها، همچنین وضعیت نامشخص سهام عدالت و صندوق‌های دارا و پالایش و مانند آن‌ها مواردی هستند که روی بازار و روند آن فشار می‌آورد. گزارش‌های شش ماهه شرکت‌ها نیز با مقداری افت حاشیه سود همراه بود. این اتفاق نشان‌دهنده‌ی این است که مقدار فروش متناسب با هزینه‌ها بالا نمی‌رود؛ بخش عمده‌ای از عدم افزایش فروش به مسئله قیمت‌گذاری دستوری و بحث نرخ ارز نیمایی و همچنین هزینه‌های تسهیلات بانکی برای شرکت‌ها برمی‌گردد.

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.

 • ناشناس

  بورس رشد و ریزش با هم دارد و چون برخلاف بانک، سرمایه گذار هر زمان می تواند نقد شود، تکنیکال ها از همین شرایط به نحو احسن استفاده می کنند و سود خوبی را در مدت زمان کوتاه بدست می آورند (یعنی زمان خرید و نوع سهمی را که باید بخرند ، بلدند).
  برادران سهام دار، بورس علم است و هزار و یک کتاب و کلاس درسی دارد که اگر سرمایه گذار بورسی، کتاب مطالعه کند و از تحلیل های کارشناسان بورس استفاده کند و به علم بنیادین و تکنیکال و تحلیل بازار آگاه باشد قطعا سود خواهد برد.
  الحمد ا… بورس امروز هم دنباله روی روز قبل رشد خوبی داشت و علارغم خروج نقدینگی، در طی سه روز کاری نزدیک به سی هزار واحد رشد کرد ان شاء ا… که فردا هم بازار متعادل باشد.
  موفق باشید و من ا… التوفیق.

 • ناشناس

  با توجه به تورم و چند برابر شدن قیمت‌ها نسبت به سال ۹۹ شاخص کل باید در حال حاضر بالای ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار واحد باشه نه اینکه روی ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  بورس که یک روز سبز بشه و ۲۰ روز قرمز ، آیا منطقی هست که کسی سرمایه اش را وارد بورس کنه؟؟؟؟!!!!!!!

 • ناشناس

  مدت زمان زیادی بود که بازار منفی بود و بسیاری از سهام شرکتها از حد اصلاحی هم خیلی پایین تر رفته بودند ، دیگر واقعا وقت آن رسیده که بورس تغییر جهت ۱۸۰درجه ای داده و روند صعودی بگیرد و ثبات صعودی را در بورس داشته باشیم

 • ناشناس

  اگه حمایت ها همین طور ادامه داشته باشه نمادهای منفی بی تحرک هم فعال خواهند شد برای مثال نماد وگردش ۳ ماه است که دیگه قیمتش به ته دیگ رسیده وبرای خرید خیلی ارزنده است نمادهایی از این دسته باید توسط حقوقیها حمایت بشه همانطور که نمادهای شاخص ساز حمایت میشه چرا که این نمادهاانگشت شمار هستند ونباید نسبت به حمایت آنها بی تفاوت بود

 • ناشناس

  بورس کجا رشد داشت فقط خروج پول بود ریالی به پول مردم اضافه نشد

 • ناشناس

  ارزش سهام به چهار سال قبل برگشته این یعنی رشد …؟‌…..