کد مطلب: ۸۹۰۹۸۲

تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد؛

پایان بورس امروز ۳۰ آبان ۱۴۰۲ / فرار حقیقی‌ها از صندوق‌های درآمد ثابت به سوی سهام؟

پایان بورس امروز 30 آبان 1402 / فرار حقیقی‌ها از صندوق‌های درآمد ثابت به سوی سهام؟

بازار سهام امروز سبزپوش بود اما این روند با کاهش حجم و ارزش معاملات خرد همزمان شد. در این میان البته تراز پول حقیقی در سهام مثبت و در صندوق‌های درآمد ثابت منفی بود. فرار پول از صندوق‌های درآمد ثابت از زمان انتشار خبری مبنی بر لغو معافیت مالیاتی اشخاص حقوقی شدت گرفته و همزمان ورود پول به سهام افزایش یافته است.

به گزارش تجارت‌نیوز، طی روزهای اخیر انتشار یک خبر مالیاتی، موجب فرار حقیقی‌ها از صندوق‌های درآمد ثابت شده است. بر این اساس گفته می‌شود 10 درصد از سود سپرده‌ها و سود صندوق‌ها به صورت علی‌الحساب به‌عنوان مالیات به حساب سازمان امور مالیاتی واریز خواهد شد.

دریافت مالیات از صندوق‌ها موجی از نگرانی را در میان سرمایه‌گذاران ریسک‌گریز که عموما به صندوق‌های درآمد ثابت علاقه‌مند هستند، ایجاد کرده و به‌عنوان ریسکی بزرگ از سوی آنان شناسایی شده است. بر همین اساس چند روزی است خروج پول حقیقی از این صندوق‌ها شدت گرفته و همزمان ورود پول به سهام افزایش یافته است. این روند در حالی طی می‌شود که ارزش و حجم معاملات خرد هنوز در شرایط رکودی است اما اهالی بازار امیدوارند ورود پول تازه بتواند بازار را اندکی حرکت دهد.

پایان بورس 30 آبان

عملکرد شاخص‌ها

امروز شاخص کل بورس تهران با رشد دو هزار و 136 واحدی، معادل 0.11 درصد بالا رفت و در پله دو میلیون و 20 هزار و 144 واحد قرار گرفت. شاخص هم‌وزن اما امروز رشد بهتری را نسبت به شاخص کل تجربه کرد و با افزایش سه هزار و 16 واحدی، معادل 0.43 درصد بالا رفت تا به سطح 703 هزار و 545 واحد برسد.

در آن سوی بازار، شاخص کل فرابورس هم امروز با رشد روبرو بود و بیش از 48 واحد بالا رفت. بر این اساس شاخص کل فرابورس با رشد 0.2 درصدی توانست سطح 25 هزار واحد را بازپس گیرد اما این شرایط همچنان شکننده است.

نمادهای موثر

امروز نمادهای فولاد و کگل، بیشترین تاثیر منفی و نمادهای شستا، اخابر، نوری، شپنا و ومهان، بیشترین تاثیر مثبت را در شاخص کل بورس داشتند. در همین حال، شستا، وساخت، خودرو، خگستر، تکاردان، فولاد و ثشاهد، پرتراکنش‌ترین نمادهای بورسی در معاملات روز جاری بودند.

در آن سوی بازار، نمادهای آریا، غصینو، خدیزل، گلدیرا، اتکای، فصبا و بگیلان، بیشترین تاثیر مثبت را در شاخص کل فرابورس داشتند. در همین حال، فصبا، کرومیت، ثرود، کتوسعه، بمولد، خاور و سبزوا، پرتراکنش‌ترین نمادهای فرابورسی بودند.

حجم و ارزش معاملات خرد

امروز حجم و ارزش معاملات خرد نسبت به روز گذشته کاهش داشت اما بازار همچنان شاهد ورود پول حقیقی بود. در روزی که 60 درصد  از نمادهای بازار مثبت بودند و ارزش سفارش‌های فروش اندکی از سفارش‌های خرید بیشتر بود، 6 میلیارد و 900 میلیون برگه سهم معامله شد تا ارزش معاملات خرد سهام، حق تقدم و صندوق‌های سهامی را به سه هزار و 928 میلیارد تومان برساند.

امروز همچنین طبق روال روز گذشته، بازار سهام شاهد ورود پول حقیقی بود و 153 میلیارد تومان جذب کرد. در همین حال، صندوق‌های درآمد ثابت نیز به دلیل تحمیل ریسک مالیات، امروز هم خروج پول حقیقی ثبت کردند و 279 میلیارد تومان از دست دادند.

گزارش‌های بیشتر را در صفحه بازار سرمایه بخوانید.

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.

پیشنهاد سردبیر تجارت‌نیوز