فونیکس - هدر اخبار
کد مطلب: ۶۲۱۸۹۸

تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

پرداخت وام ۱۰۰ میلیونی به تعویق افتاد!/ مشکل چیست؟

پرداخت وام ۱۰۰ میلیونی به تعویق افتاد!/ مشکل چیست؟

به دستور رئیس جمهور بانک‌های دولتی مکلف به پرداخت وام ۱۰۰ میلیون تومانی بدون ضامن شده‌اند. ابتدا قرار بود این وام، از ابتدای بهمن ماه پرداخت شود. اما حالا مشخص شده که زمان پرداخت وام ۱۰۰ میلیونی از سال آینده است. اما چرا؟

به گزارش تجارت‌نیوز ، فلسفه پرداخت وام ۱۰۰میلیونی این بود که شرایط پرداخت وام‌های خرد تسهیل شود و بانک‌ها هیچ ضامنی از متقاضیان دریافت نکنند و متقاضیان با ارائه فیش حقوقی خود بتوانند تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان وام بگیرند.

بعد از اعلام این شرایط مشخص شد که اولویت دریافت وام ۱۰۰میلیون تومانی با کارمندان دولت است که حقوق ثابت دارند. کارمندان نهادهای عمومی و بازنشستگان تامین اجتماعی هم از دیگر گروه‌هایی هستند که در اولویت دریافت این وام قرار داشتند.

زمان پرداخت وام ۱۰۰ میلیونی

اما کمی بعد اعلام شد، بانک‌ها باید مشتریان را اعتبارسنجی کنند تا مشخص شود متقاضی دریافت وام، توان پرداخت اقساط ماهانه را دارد یا نه؟ این به آن معناست که یکی از شروط پرداخت این وام، انجام اعتبارسنجی مشتریان است.

حالا رئیس بانک مرکزی اعلام کرده که مقررات اعتبارسنجی مشتریان در حال بازنگری است و مقررات جدید تا پایان سال به سیستم بانکی اعلام می‌شود.

به همین دلیل می‌توان گفت تا زمانی که مقررات اعتبار سنجی مشتریان بازنگری و تعیین نشود، نمی‌توان انتظار داشت که متقاضیان بتوانند وام ۱۰۰ میلیون تومانی را دریافت کنند.

چه کسانی بدون اعتبارسنجی وام می‌گیرند؟

البته پیش از این گفته شده بود که کارمندان دولت برای دریافت این وام، نیازی به اعتبار سنجی ندارند و تنها با ارائه فیش حقوقی و نامه کسر از حقوق می‌توانند این وام را دریافت کنند.

اما پرداخت وام بدون ضامن به بقیه متقاضیان نیازمند اعتبارسنجی مشتری است و این مقررات هم در حال بازنگری است.

بر این اساس به نظر می‌رسد وام ۱۰۰ میلیونی در سال ۱۴۰۰ پرداخت نمی‌شود و احتمالا پرداخت آن به سال ۱۴۰۱ موکول می‌شود. مگر برای کارمندان رسمی دولت که می‌توانند با ارائه مدارک و نامه کسر از حقوق، بدون نیاز به ضامن تا ۱۰۰ میلیون تومان وام بگیرند.

شرایط پرداخت وام بدون ضامن

البته به نظر می‌رسد شرایط پرداخت وام ۱۰۰ میلیونی همچنان مبهم است. چون چند روز قبل مدیر روابط عمومی بانک مرکزی در توییتی شرایط پرداخت وام بازنشستگان تامین اجتماعی را اعلام کرد. قمری وفا در این توییت شرایط پرداخت وام۱۰۰ میلیون تومانی بازنشستگان را اینگونه اعلام کرده است: طبق بخشنامه وزارت اقتصاد، بازنشستگان می‌توانند با ارائه نامه کسر از حقوق وام ۵۰ میلیون تومانی بگیرند. اما بازنشستگان اگر متقاضی دریافت وام ۱۰۰ میلیونی باشند، علاوه بر ارائه نامه کسر از حقوق، باید چک یا سفته هم به بانک بدهند.

یعنی در این شرایط اعلام شده، مساله اعتبارسنجی بازنشستگان مطرح نشده است. از طرفی از ابتدا اعلام شده بود که کارمندان دولت هم نیازی به اعتبارسنجی ندارند.

با این تفاسیر می‌توان گفت این دو گروه بدون نیاز به اعتبازسنجی می‌توانند وام بگیرند. اما مشکل دیگری که بر سر پرداخت این وام وجود دارد این است که بسیاری از بانک‌ها در اسفندماه وام بانکی جدید پرداخت نمی‌کنند و متقاضیان تنها در ماه بهمن فرصت دارند که درخواست خود را به بانک بدهند.

اما نکته دیگر این است که بسیاری از بانک‌ها مدتی است که پرداخت تسهیلات خود را متوقف کرده‌اند و منابع بانکی قفل است. به همین دلیل امید چندانی وجود ندارد که وام ۱۰۰ میلیونی بدون ضامن در سال جاری پرداخت شود.

برای اطلاع از لیست بانک های زیر مجوعه وزرات اقتصاد بر روی لینک از کدام بانک‌ها وام ۱۰۰ میلیونی بگیریم؟ کلیک کنید.

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.