فونیکس - هدر اخبار
کد مطلب: ۸۴۲۹۱۰

تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

کاهش ۶۰۰ میلیاردی تزریق پول در بازار باز/ سکوت بانک مرکزی ادامه دارد

کاهش 600 میلیاردی تزریق پول در بازار باز/ سکوت بانک مرکزی ادامه دارد

بانک‌ها در بازار باز این هفته سفارش‌هایی به ارزش 4.5 همت به بانک مرکزی ارسال کردند و این بانک‌، نقدینگی موردنیاز آنها را تامین کرد. تزریق پول در بازار بین بانکی نیز همچنان صفر است.

به گزارش تجارت‌نیوز ، بانک مرکزی در ادامه روند هفتگی انتشار گزارش عملیات اجرایی سیاست پولی، آمار و ارقام مرتبط با عملکرد خود در بازار باز و بازار بین بانکی در هفته منتهی به دوم مرداد ماه 1402 را از طریق وبسایت رسمی خود منتشر کرد.

بر اساس گزارشی که بانک مرکزی منتشر کرده، حجم سفارش‌های شبکه بانکی برای تامین منابع نقدی از طریق بازار باز، برای سومین هفته متوالی کاهش یافت و تزریق پول بانک مرکزی در بازار باز نیز با همسو با آن، نزولی شد.

از سویی دیگر نیز بازار بین بانکی در این هفته نیز بدون مداخله بانک مرکزی به کار خود پایان داد و این نهاد برای چهارمین هفته متوالی، هیچ پولی در این بازار تزریق نکرد.

خلاصه عملیات بازار باز بانک مرکزی از ابتدای سال ۱۴۰۱

خلاصه عملیات بازار باز بانک مرکزی از ابتدای سال ۱۴۰۱

در هجدهمین حراج بازار باز 1402 چه گذشت؟

مطابق گزارشی که بانک مرکزی منتشر کرده، 19 بانک و موسسه اعتباری غیربانکی در هجدهمین حراج بازار باز سال جاری که در روز دوم مرداد ماه برگزار شد، حضور یافتند و بخشی از نیاز خود به وجوه نقد را برطرف کردند.

حداقل نرخ بهره این بازار که نرخ توافق بازخرید یا نرخ ریپو نامیده می‌شود در بازار باز این هفته نیز در 23 درصد ثابت ماند تا از اول سال به این سو بدون تغییر باقی بماند. مدت توافق بازخرید نیز در حراج این هفته هفت روزه بود.

سفارش‌های ارسالی بانک‌ها به 124.5 همت کاهش یافت

حجم سفارش‌‌های ارسالی بانک‌ها و موسسات اعتباری در عملیات بازار باز این هفته با کاهش حدود 600 میلیارد تومانی نسبت به هفته گذشته به 124.5 هزار میلیارد تومان رسید. به این ترتیب میزان سفارش‌های ارسالی بانک‌ها برای سومین هفته متوالی کاهشی شد. بانک مرکزی نیز در پاسخ به تقاضای بانک‌ها، این مبلغ را تامین و بخشی از نیاز شبکه بانکی به وجوه نقد را مرتفع کرد.

از سوی دیگر نیز در این هفته بیش از 125.6 هزار میلیارد تومان از وجوهی که بانک مرکزی پیش‌تر از طریق عملیات بازار باز به بانک‌ها قرض داده بود سررسید شد تا خالص عملیات بانک مرکزی در این بازار، بار دیگر منفی شود.

بانک‌ها چگونه از طریق بازار باز وجوه نقد را تامین می‌کنند؟

بازار باز با فراهم کردن سازوکاری که بانک‌ها در آن وجوه نقد را از بانک مرکزی قرض می‌گیرند، یکی از مهم‌ترین روش‌های تامین کسری نقدینگی بانک‌ها در جهان به شمار می‌رود. بانک‌ها در بازار باز، اوراق قرضه‌های دولتی در اختیار خود را به بانک‌ مرکزی واگذار می‌کنند و در عوض، وجوه نقد مورد نیاز خود را قرض می‌گیرند. از سویی دیگر نیز بانک‌های مقروض مکلف هستند که در زمان سررسید، اوراق واگذارشده را با نرخ بهره‌ای که آن را نرخ ریپو می‌نامند، بازخرید کنند.

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.