کد مطلب: ۸۶۷۴۷۵

تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

تحلیل تکنیکال سهام شبصیر ۲۸ شهریور ۱۴۰۲ / تردید شبصیر برای پرتاب

تحلیل تکنیکال سهام شبصیر 28 شهریور 1402 / تردید شبصیر برای پرتاب

سهامداران شرکت پتروشیمی قائد بصیر طی ماه‌های اخیر فراز و نشیب‌های زیادی را تجربه کرده‌اند؛ سهام شبصیر نشان داده هنگامی که روندی را آغاز کند، همواره پرشتاب خواهد بود و عموما سود یا ضرر زیادی را نصیب سهامداران خواهد کرد. آنالیز تکنیکال قیمت سهام شبصیر نشان می‌دهد قیمت این سهم بنا به آنچه تحلیل تکنیکال نشان می‌دهد در محدوده کم‌ریسکی قرار گرفته است.

به گزارش تجارت‌نیوز ، شرکت پتروشیمی قائد بصیر با نماد «شبصیر» در بازار اول بورس قابل معامله است. سهام شبصیر با ارزش بازاری بالغ بر 6 هزار و 762 میلیارد تومان در گروه محصولات شیمیایی قرار دارد.

آنالیز تابلوی معاملات «شبصیر» نشان می‌دهد، رفتار قیمت این سهم با وقفه کوتاهی در جهت تحرکات مشکوک حقوقی‌های سهم صورت می‌پذیرد. از این رو هر زمان که حقوقی شروع به خرید‌های سنگین کرده، کمی بعد، سهم از سویینگ‌های کف ساخته‌شده در نمودار خود، بازدهی‌ خوبی نصیب سهامداران کرده است. بنابراین برای تشخیص اعتبار موج صعودی، بررسی رفتار حقوقی‌های سهم اهمیت بالایی دارد.

تحلیل تکنیکال شاخص شیمیایی

در ابعاد هفتگی، مشخص کردن ساختار ماژوری در چارت شاخص گروه شیمیایی، کمک زیادی به تشخیص روند می‌کند. پس از اصلاح عمیق این صنعت که همزمان با ریزش بازار در سال 99 رخ داد، در نهایت از نیمه اسفند‌ماه همان سال روند تازه‌ای در گروه شیمیایی‌ استارت خورد. ساختار‌های مشخص شده در نمودار شاخص این صنعت، خبر از صعودی بودن نماگر این گروه می‌دهد.

تحلیل تکنیکال سهام شیمیایی

همچنین ساختار‌های پدیدارشده نشان می‌دهد امواج اصلاحی روند مذکور شباهت زیادی با یکدیگر دارند. به طوری که این شاخص طی اصلاح اخیر بازار از نیمه اردیبهشت‌ماه سال جاری به محض رسیدن به اندازه اصلاح قبلی، به پایان رسید و نماگر گروه نماد‌های شیمیایی شروع به ساختن سقف و کف‌های بالاتر کرد.

رسم ابزار چنگال اندروز به سبک پولبک، نشان از آن دارد که این شاخص با تست و سپس ری-تست خط میانی، میزان حمایت خریداران را سنجیده و پس از آن به سوی بالا پرتاب شده است. در صورت حفظ آخرین کف در محدوده 152 هزار واحدی، نماگر گروه نمادهای شیمیایی، تارگت رسیدن به سقف چنگال اندروز را در سر دارد.

تحلیل تکنیکال سهام شیمیایی

بنابراین می‌توان ادعا کرد سه موج اصلاحی قبلی از یک خانواده هستند. از سوی دیگر شیب موج اول این روند صعودی شباهت زیادی به آخرین موج صعودی بازار دارد که از آبان سال 1401 آغاز شد. بنابراین می‌توان از این نکته در ترسیم چنگال اندروز کمک گرفت.

تحلیل تکنیکال سهام شیمیایی

بر اساس این ترسیم، اگر کندل هفتگی این نماگر بالاتر از خط میانی بسته شود، شانس زیادی برای رشد شاخص تا موازی بالایی دارد. این مهم به معنی عبور شاخص از سقف قبلی خود است.

تحلیل تکنیکال سهام شبصیر

نگاهی به نمودار قیمتی سهام شبصیر در بازه هفتگی نشان از روند صعودی این سهم در دید بلندمدت دارد. حال با داشتن ساختار و روند چارت شبصیر، نوبت به ابزار می‌رسد. موج نزولی تابستان 99 می‌تواند مبنای ترسیم و فریم‌بندی این نمودار قرار گیرد. بر این اساس، رسم یک چنگال اندروز مدیفای-شیف، با توجه به برخوردهای مناسب و واکنش‌های قیمت به خطوط آن، به خوبی می‌تواند مسیر حرکتی قیمت را فریم‌بندی کند.

Screenshot 153

با وصل کردن نقطه A چنگال مدیفای-شیف ترسیمی، به نقطه C آن، یک MPL (Multi Pivot Line) قدرتمند در نمودار قیمت سهام شبصیر ظاهر می‌شود. خط مولتی پیوت لاین بر اساس آنچه اندروز گفته است، خاصیت جاذبه و دافعه قیمت را دارد. از این رو در حال حاضر که قیمت سهام شبصیر در محدوده‌های نزدیک به MPL به سر می‌برد و کم ریسک ارزیابی می‌شود.

Screenshot 151

در نگاهی نزدیک‌تر به چارت قیمت شبصیر، در تایم‌فریم روزانه، یک الگوی سروشانه معکوس به چشم می‌خورد. این الگو اما کامل نشده و قیمت نتوانسته از خط گردن آن عبور کند. در صورتی که قیمت بتواند از محدوده پرعرضه سه هزار و 130 تا سه هزار و 155 تومان عبور کند، صعود تا خط هشدار اول چنگال رسم شده قابل تصور است. شایان ذکر است، اعتبار این تحلیل منوط به حفظ کف دو هزار و 545 تومانی است.

سلب مسئولیت : کلیه مطالب درج شده در این سایت جنبه تحقیقاتی، علمی و خبری دارد و برای فعالیت مستقیم در هیچ بازاری توصیه نمی‌شود.

گزارش‌های بیشتر تحلیل بازار را در صفحه بازار سرمایه بخوانید.

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.

پیشنهاد سردبیر