خبر مهم:

کد مطلب: ۸۹۸۶۹۵

«تجارت‌نیوز» گزارش می‌دهد؛

پایان بورس امروز ۲۸ بهمن ۱۴۰۲ / قلک دولت رئیسی شکست

شاخص کل ۱۸ هزار واحد سقوط کرد / شاخص هم‌وزن ۶ هزار واحد ریزش داشت / ارزش معاملات خرد به ۳,۹۱۹ میلیارد تومان رسید / حجم معاملات خرد ۷ میلیارد برگه سهم شد / ۳۳۵ میلیارد تومان پول حقیقی از بازار خارج شد

پایان بورس امروز 28 بهمن 1402 / قلک دولت رئیسی شکست

تابلو بورس امروز، تنها نمونه‌ای از وضعیت فعلی اقتصاد کشور را نشان می‌دهد. سقوط سنگین شاخص‌های بورسی در روز جاری تنها یک پیام را صادر می‌کند و آن هم خدا قوت به دولت رئیسی است؛ چرا که شاخص کل به مقطعی بازگشته است که دلار 22 هزار تومان بود!

به گزارش تجارت‌نیوز، نگاهی به تابلو معاملات امروز بورس نشان می‌دهد، اقدامات دولت طی سال‌های اخیر تنها یک پیامد داشته، آن هم فرار سرمایه‌گذاران از تالار شیشه‌ای است. نمودار زیر ارزش بورس ایران را بر حسب دلار آزاد نشان می‌دهد.

همان‌طور که در چارت پیداست، دولت رئیسی بازار سهام را به حال خود رها کرده است. آن‌طور که پیداست رئیسی نه تنها برنامه‌ای برای قلک دولت‌های‌ پیشین نداشته، بلکه موجودیت این قلک را نیز فراموش کرده است.

ارزش بازار دلار آزاد

بورس امروز در یک نگاه

معاملات بورس امروز به نحوی رقم خورد که شاخص کل در جهت کندل روز معاملاتی گذشته خود رفتار کرد. به طوری که در پایان بورس امروز، شاخص کل با کاهش سنگین 18 هزار و 517 واحدی که معادل 0.89 درصد این شاخص است، روبه‌رو شد. بر این اساس، شاخص کل در پایان معاملات امروز در سطح دو میلیون و 60 هزار واحدی ایستاد.

در طرف دیگر نیز قیمت معاملات سهم‌های کوچک بازار سهام، نزول شدیدی را تجربه کردند؛ به طوری که شاخص هم‌وزن بازار در پایان بورس امروز 6 هزار و 227 واحد که معادل 0.86 درصد این شاخص است کاهش ارتفاع داد و به سطح 721 هزار و 401 واحدی رسید.

گفتنی است تابلو بورس اوراق بهادار تهران در روز جاری، حجم معاملات را هفت میلیارد برگه سهم و ارزش معاملات خرد (سهام، حق تقدم و صندوق‌های سهامی) را سه هزار و 919 میلیارد تومان نشان می‌دهد.

ورود و خروج پول حقیقی

 ورود و خروج پول حقیقی مانند روند روز معاملاتی قبل، در روز جاری هم منفی بود. به طوری که در پایان بورس امروز حدود 335 میلیارد تومان پول حقیقی از بازار سهام خارج شده است. موضوع دیگری که باید به آن اشاره کرد، این است که تا لحظه تنظیم این گزارش حدود 473 میلیارد تومان پول حقیقی به صندوق‌های درآمد ثابت تزریق شده است.  

بیشترین ارزش معاملات

سه سهم فنر، وبملت و خساپا در جریان معاملات امروز، بیشترین ارزش معاملات و سهم‌های شستا، خساپا و وبملت به ترتیب بیشترین حجم معاملات را ثبت کرده‌اند. همچنین سهم فارس نیز بیشترین ارزش بازار را در اختیار خود گرفت.

داوه با افزایش 6.99 درصدی بیشترین بازدهی روز را از آن خود کرد. در مقابل، ساراب نیز با افت 6.99 درصدی در جریان بازار امروز بدترین عملکرد را ثبت کرد.

ورود پول هوشمند

بیشترین خالص خرید حقیقی نیز به سهم‌های بیوتیک، گلدیرا و آردینه تعلق گرفت. همچنین در جریان معاملات امروز سهم‌های گلدیرا، کرومیت و سصفها ورود پول هوشمند داشتند. در سوی دیگر، فیلترهای بورسی نشان می‌دهند که پول هوشمند از نمادهای خساپا، شپنا و اخابر خارج شده است.

لازم به ذکر است بیشترین سرانه خرید حقیقی در سهم‌های دشیری، چافست و وحافظ رقم خورد. همچنین وکار در جریان معاملات امروز بیشترین فشار تقاضا را ثبت کرد. در مقابل، بیشترین فشار عرضه نیز در نماد شصفها بود.

گزارش‌های بیشتر را در صفحه بازار سرمایه بخوانید.

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.