خبر فوری:

خبر مهم:

فونیکس - هدر اخبار
کد مطلب: ۹۱۲۸۰۶

ماجرای محبوبیت شیر خام در آمریکا چیست؟

ماجرای محبوبیت شیر خام در آمریکا چیست؟

حتی شیر سالم‌ترین گاوها و تمیزترین مزارع و دامداری‌ها هم میکروب‌های زیادی دارند که می‌توانند شما را بیمار کنند.

به گزارش تجارت‌نیوز، اخیرا تبلیغ مصرف شیر خام یا پاستوریزه نشده در شبکه‌های اجتماعی بیشتر شده و برخی چهره‌های پرطرفدار در دنیای مجازی نوشیدن شیر خام را به دنبال‌کنندگان خود توصیه می‌کنند.

با وجود هشدارهای متعدد مراکز بهداشت و درمان ایالات متحده، فروش شیر خام حتی در بحبوحه شیوع آنفلوانزای مرغی در دام‌ها رو به افزایش است و بر اساس داده‌هایی که به خبرگزاری اسوشیتدپرس رسیده، فروش هفتگی شیر خام در آمریکا در مقایسه با هفته‌های مشابه در سال گذشته، بین ۲۱ تا ۶۵ درصد افزایش یافته است.

به گفته مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های ایالات متحده، خطر ابتلا به آنفلوانزای مرغی در انسان تا حدی و به لطف فرایند پاستوریزه‌ کردن شیر که به غیرفعال‌ شدن ویروس‌ها در شیر‌های تجاری منجر می‌شود، پایین است. اما پیدا‌ شدن ذرات غیرمُسری ویروس، حتی در شیر پاستوریزه، این نگرانی را به وجود آورده است که شیر پاستوریزه‌نشده خطرات بیشتری را برای مصرف‌کنندگان آن به دنبال دارند.

شیر خام چیست؟

بیشتر انواع شیری که در جهان به فروش می‌رسد، تحت فرایند سترون‌ سازی (استریل شدن) قرار می‌گیرند که «پاستوریزه‌» نام دارد. طی این فرایند، شیر خام مدت کوتاهی تحت حرارت قرار می‌‌گیرد تا حجم زیادی از باکتری‌های بیماری‌زا‌، ویروس‌ها، کپک و سایر ریزمیکروب‌های موجود در آن از بین بروند یا غیرفعال شوند اما شیر خام این فرایند سالم‌سازی را پشت سر نگذاشته است.

به گفته الکس اوبراین، هماهنگ‌کننده کیفیت در مرکز تحقیقات لبنیات، «حتی شیر سالم‌ترین گاوها و تمیزترین مزارع و دامداری‌ها هم میکروب‌های زیادی دارند که می‌توانند شما را بیمار کنند. شاید بتوانید از طریق روش‌های دامداری بهداشتی این خطر را کاهش دهید، اما خطر همیشه وجود دارد».

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.